Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednání o rozpočtové krizi pokračují v americkém Senátu, ale pomalu...

Jednání o rozpočtové krizi pokračují v americkém Senátu, ale pomalu...

14.10.2013 7:57, aktualizováno: 14.10. 10:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Naděje na rychlé ukončení rozpočtové krize ve Spojených státech v sobotu v sídle amerického Kongresu zeslábly, když členové Republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů obvinili prezidenta Baracka Obamu, že s nimi přestal vyjednávat a obrátil se na Senát. Šéfové obou hlavních stran v americkém Senátu následně včera pokračovali v jednáních o ukončení rozpočtové krize ve Spojených státech. Šéf demokratické většiny v horní komoře Kongresu Harry Reid vyjádřil přesvědčení, že se krizi podaří překonat. Šéf republikánské menšiny Mitch McConnell demokraty vyzval, aby podpořili plán řešení a ponechali přitom v platnosti výdajové škrty. 

Spojené státy kvůli rozpočtové krizi a hrozící neschopnosti splácet své závazky hrají o čas. Zákonodárcům se zatím nepodařilo dospět k dohodě o odblokování vládních financí, a úřady tak 13 dní fungují v omezeném režimu. Ve čtvrtek navíc vyprší lhůta pro zvýšení takzvaného dluhového stropu. Spojeným státům hrozí, že poté přestanou mít peníze na splácení mezinárodních závazků. To by mohlo mít podle ekonomů vážné důsledky pro ekonomiky jiných zemí. 

Republikáni a demokraté v Senátu, a nyní i ve Sněmovně reprezentantů, se podle všeho shodují, že dluhový strop by se měl zvýšit a činnost úřadů vrátit k normálu, neshodli se však zatím na podmínkách, za jakých by k tomu mělo dojít. 

Muž číslo dvě mezi senátními demokraty Dick Durbin uvedl, že Reid a Mitch McConnell se v jednáních zaměřují na především na výši výdajů pro příští fiskální rok, délku období zvýšeného dluhového stropu a míru automatických rozpočtových škrtů, které se rozběhly v minulých měsících. 

Demokraté chtějí zvýšit dluhový strop na období do března nebo dubna příštího roku. Pokud jde o úroveň vládních výdajů, je potřeba najít kompromis mezi částkou 1,058 bilionu USD, kterou požadují demokraté, a 988 miliardami USD, kterým dávají přednost republikáni. Dalším problematickým bodem při vyjednávání je to, zda případná dohoda o federálním rozpočtu bude zahrnovat automatické výdajové škrty, které začaly platit v březnu, nebo zda je omezí či zruší. 

Jakoukoli dohodu, která vzejde ze Senátu, ale ještě bude muset potvrdit dolní komora Kongresu, kde mají většinu republikáni. 

"Jsem přesvědčený, že republikáni umožní vládě otevřít (federální úřady) a prodlouží schopnost této země platit své účty," uvedl podle agentury Reuters Reid. 

Jeho republikánský protějšek v Senátu Mitch McConnell mezitím vyzval demokraty, aby podpořili plán řešení krize a ponechali přitom v platnosti opatření na výdajové škrty ve vládních programech. Plán počítá se snížením jedné z daní spojené s prezidentovou zdravotní reformou a se zlepšením pojistek proti podvodům při revizi zákona o zdravotním pojištění. Demokraté v sobotu tento plán odmítli a požadují větší úlevy v systému paušálních škrtů, takzvaném sekvestru. 

Analytici finančních trhů v pátek čekali, že napjatě sledované drama o víkendu dospěje k výsledku. Hledání řešení však podle všeho pokračuje velmi pomalu a strany by nakonec mohly dosáhnout kompromisu na poslední chvíli. Experti varují, že optimismus z trhů by mezitím mohl vyprchat. 

Ve Washingtonu kvůli rozpočtové krizi demonstrovali vojenští veteráni a stoupenci radikálního hnutí Tea Party. Shromáždění, ve kterém byli i někteří senátoři a bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová, překonalo zátarasy u památníku druhé světové války. Několik stovek lidí se pak dostalo k Bílému domu a policisté je museli zatlačovat zpět. Shromáždění se nakonec rozešlo. 

Národní památník druhé světové války je kvůli krizi uzavřen. Naopak Socha svobody v New Yorku se po 13 dnech opět otevřela pro návštěvníky.

 

(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

USA spadly do platební neschopnosti. Co bude dál?
01.10.2013 7:42
Zavřené státní úřady, muzea a parky a až 800 tisíc Američanů zaměstnan...
Obama: Hlasujte o odblokování výdajů. Věřím ve většinu pro
08.10.2013 7:58
Americký prezident Barack Obama vyzval republikány ovládanou Sněmovnu ...
Posun? Obama chystá sérii schůzek v Bílém domě s demokraty a republikány
09.10.2013 16:23
Americký prezident Barack Obama kvůli hrozící platební neschopnosti US...
Republikáni oddálí dluhový strop výměnou za jednání o rozpočtu a schodku. Jak by vypadala platební neschopnost USA?
10.10.2013 15:10
V americkém Kongresu se schyluje k posunu v zákopové válce o vládní vý...
Americké futures se vydaly vzhůru v sázce na posun v dluhovém patu
10.10.2013 15:22
Americké futures celé dopoledne rostou a v posledních minutách ještě s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y