Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solárníci se rychle vzpamatovávají z klinické smrti. Růst poptávky po panelech táhne Japonsko a Čína

Solárníci se rychle vzpamatovávají z klinické smrti. Růst poptávky po panelech táhne Japonsko a Čína

01.11.2013 13:46
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Výrobci solárních panelů se rychle oklepávají z dvouletého propadu odvětví. Míra zotavení je ještě razantnější než u technologických firem pro splasknutí internetové bubliny na konci 20. století.

Referenční index BI Global Large Solar Energy 15 významných producentů se z maxima v únoru 2011 do loňského listopadu svezl o 87 % níž. Od té doby získal zpět 55 % maximální hodnoty. Široký index S&P 500 za posledních 12 měsíců přidal 24,5 %. Technologický trh Nasdaq na dno dopadl v říjnu 2002, přičemž během dalšího roku posílil o 37 % svého maxima z března 2000.

V čele rally kráčí američtí a čínští producenti, kteří přežili a nyní začínají profitovat ze stabilizace cen panelů. Kalifornská SunPower Crop. letos zpětinásobila tržní kapitalizaci, čínský gigant Yingli Green Energy na newyorské burze přidal 143 %. Instalace nových panelů v podnicích a na střechách domů by letos měly vzrůst o 40 %, což bude znatelně víc než 6,1% tempo loňského roku.

„To nejhorší je pravděpodobně za námi. Prošli jsme si hodně hlubokým dnem,“ tvrdí hlavní solární analytička Bloomberg New Energy Finance Jenny Chaseová. Loni investoři do obnovitelných zdrojů energie vložili 205 mld. USD, z nichž část pomohla odsát přebytek nabídky v solárním sektoru. Oživení by mělo pokračovat i v příštím roce a ceny by měly zůstat stabilní. To by mělo zlepšit vyhlídky výrobců.

Optimističtější pohled na akcie solárního byznysu v posledních měsících zaujímají i analytici. Průměrný rating společnosti SunPower, která je největším americkým dodavatel polysilikonových panelů, vzrostl z prosincových 2,4 na 3,5, a je tak nejvyšší za víc než dva roky. Stupnice je vymezena hodnotami 5 (doporučení k nákupu) a 1 (k prodeji). Společnost JinkoSolar Holding, jediný čínský producent, který za 2Q13 vykázal čistý zisk, má podle údajů Bloomberg průměrný rating 3,7. V květnu to bylo jen 2,3. Akcie Jinko letos víc než ztrojnásobily svoji hodnotu.

Investoři začali výrobcům panelů věřit ještě předtím, než se těžce zkoušené firmy dostaly do černých čísel. Yingli by letos měla hospodařit s nižší ztrátou než loni. Kanadský Canadian Solar, jenž na burze v uplynulých 12 měsících předvedl burácivou jízdu o 800 % výš, by letos měl vykázat zisk 27 mil. USD, oproti ztrátě 195 mil. USD z loňského roku. „Je vcelku jasné, že v posledních třech kvartálech se situace výrazně zlepšila,“ hodnotí stav odvětví Robert Petrina, výkonný ředitel Yingli pro Severní a Jižní Ameriku.

Yingli se loni s dodávkami o celkovém výkonu 2,3 GW dostal na pozici největšího globálního výrobce. Letos by mu měly odeslané objednávky vzrůst o 43 % (podle výkonu). Celosvětově by letos fotovoltaici měli nainstalovat nové panely o výkonu 42,7 GW, což by bylo o 40 % víc, než kolik činily přírůstky loni.

Nejsilnější teď podle agentury Bloomberg prodávají zboží nad výrobními náklady. Ještě před rokem vykazovala víc než polovina čínských výrobců panelů z indexu Large Solar záporné marže. Jedná se o silný signál, že přebytek výrobních kapacit, které na trh dorazily loni, je konečně využíván a že nekonkurenceschopné firmy byly ze soutěže vyřazeny nebo pohlceny soupeři. Propad dohnal k bankrotu přes 25 výrobců, někteří stále bojují o přežití. Převis nabídky srazil ceny panelů o 52 % v roce 2011 a o 20 % loni. Letos ceny vzrostly o 9 %.

Poptávku po panelech táhne hlavně Japonsko, které se po fukušimské katastrofě víc obrací k obnovitelným zdrojům, a Čína, kde si solární byznys užívá štědré podpory vlády. Ta očekává, že instalovaný výkon panelů v zemi se letos meziročně zdvojnásobí.

„Tohle je odvětví, které se dostalo z plenek, prošlo si pubertou a teď je na prahu dospělosti. Co vás nezabije, to vás posílí,“ shrnuje šéf americké divize čínské společnosti Trina Solar Mark Mendenhall. 

 
(Zdroje: Bloomberg, EIA)


Čtěte více:

Číňané nepochopili zlom v solárním byznysu. Nadvládu vystřídají krachy, říká šéf SunPower
11.07.2013 16:19
Klienti solárních producentů už neslyší na nejlevnější cenu, ale kvali...
Solární válka: jak EU kapitulovala před Čínou
02.08.2013 12:01
„Tahle dohoda znamená ústup EU. Celé odvětví bylo ztraceno kvůli čínsk...
Eurokomisař: Zelená energie vede Evropu k
09.09.2013 16:07
Kvůli přemrštěným nákladům na obnovitelné zdroje energie stojí Evropsk...
Američtí fotovoltaici nabízí smír čínské konkurenci. Místo cel má Peking zřídit dotační fond
24.09.2013 17:28
Skupina amerických výrobců a uživatelů solárních panelů představila pl...
IKEA expanduje: V Británii začala prodávat solární panely
30.09.2013 16:26
Švédská společnost IKEA začala ve svých prodejnách ve Velké Británii p...
Německo: Přirážka na
15.10.2013 13:39
Zelená" energie bude pro německé domácnosti příští rok zřejmě opět o n...
Španělsko obrací proti solární energii. Zdaní samozásobitelskou produkci domácnostem i firmám
25.10.2013 11:08
Španělsko dál přitahuje opratě prudce rozjetému solárnímu boomu. Kvůli...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.01.2026
11:22Technologie otáčejí vzhůru, zatímco drahé kovy přerušily jízdu  
11:03Novo Nordisk: Od ztráty důvěry k agresivní expanzi
9:47Růst maloobchodních tržeb v listopadu zrychlil na 4,6 procenta
9:25TSMC loni poprvé v historii vygenerovala přes 100 miliard dolarů na tržbách. Letos počítá s navýšením investic
8:52Rozbřesk: Úvěry domácnostem zrychlují, vklady naopak zpomalují… proč?
8:42Trump řekl, že Powella neodvolá a povolil vývoz AI čipů do Číny, evropské futures v zeleném  
6:05Morgan Stanley: Trhy ve vztahu k dluhům nejsou tak v pohodě, jak by se mohlo zdát
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.