Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko obrací proti solární energii. Zdaní samozásobitelskou produkci domácnostem i firmám

Španělsko obrací proti solární energii. Zdaní samozásobitelskou produkci domácnostem i firmám

25.10.2013 11:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Španělsko dál přitahuje opratě prudce rozjetému solárnímu boomu. Kvůli nezáviděníhodnému stavu veřejných financí zdaní domácnosti a podniky, které se rozhodly uspokojovat část své spotřeby elektřiny svépomocí a pořídily si k tomu solární panely.

Podobně jako v jiných zemích, v nichž se dotace na obnovitelné zdroje staly balvanem stahujícím státní rozpočet do deficitního pásma, Španělsko od příštího roku vylehčí tuto zátěž prostřednictvím zvláštního poplatku uvaleného na produkci solární energie pro vlastní potřebu. Navrhovanou úpravu musí ještě schválit parlament, kde by novela měla hladce projít.

Nový poplatek bude už několikátým opatřením zaměřeným na korekci dříve nastoupeného kurzu, kdy vláda lidem i soukromému sektoru poskytovala nejrůznější pobídky na podporu obnovitelných zdrojů energie. Dotace byly výrazně seškrtány už po propuknutí finanční krize a splasknutí realitní bubliny, které na Španělsko a jeho bankovní systém dolehly obzvlášť těžce. Nyní chce vláda navrch uvalit daň na elektřinu, kterou si firmy a domácnosti produkují jen pro sebe. Každý bude muset svůj zdroj povinně připojit k celostátní síti, aby mohlo být změřeno a zdaněno množství vyrobené energie. Za neuposlechnutí hrozí obrovské pokuty – až 30 mil. euro.

Nová daň vyvolala vlnu rozhořčení mezi fotovoltaiky i těmi, kdo předchozích pobídek využili. Podnikatelé si stěžují, že veletoče v energetické politice státu jim nejen zvyšují náklady, ale také komplikují investiční rozhodování, jelikož v prostředí nejistoty nelze efektivně plánovat do budoucna. Někteří lidé si spočítali, že se jim nyní provoz solárních panelů nevyplatí a protože nechtějí riskovat penále, raději je sundávají ze střech a dávají příbuzným či známým z odlehlých venkovských oblastí, kde připojovací povinnost neplatí.

Podle vlády má daň pokrýt část „tarifního deficitu“ – mezery mezi náklady na výrobu a distribuci elektřiny v zemi a příjmy z jejího prodeje – jehož výše činí zhruba na 26 mld. euro. Obnovitelná horečka způsobila, že španělské kapacity převyšují poptávku ve špičce o víc než 60 %. Spotřeba elektřiny kvůli vleklé recesi navíc stagnuje. Zavedení daně by spolu s dalšími opatřeními, ohlášenými už v létě, mělo státní kase ušetřit 4-5 mld. euro.

Kritici namítají, že vláda se chystá zadusit trend soběstačnosti, který se slibně rozjíždí v Německu či Itálii. Solární panely jsou pro většinu domácností nejsnazším a nejlevnějším způsobem výroby vlastní energie. Razantní pokles jejich cen z posledních let navíc ještě zvýšil jejich dostupnost. Elektřina ze sluneční energie sníží odběr typické domácnosti ze sítě o 30-40 %.

Pro fotovoltaiky, zápasící s poklesem poptávky po panelech ze strany velkých energetických společností, i správce přetížených sítí je samozásobitelský trend dobrou zprávou. Podle prognóz by v Německu do roku 2017 výroba solární energie pro vlastní potřebu měla vzrůst na 12 % celkové solární produkce. Loni to byly jen 4 %. Růstový potenciál má segment i v Itálii, kde by systémy skladování solární elektřiny v supermoderních bateriích – ideální pro vlastní produkci – měly do čtyř let tvořit víc než pětinu nově instalovaných kapacit.

Ve Španělsku si panely pro vlastní produkci pořídilo kolem 5000 firem a domácností. Některé odhady před zavedením daně počítaly s tím, že samozásobitelská produkce do roku 2020 vzroste desetinásobně.

(Zdroje: WSJ, BBC, Sparks in Spain)


Váš názor
 • Co je to vlastně komunismus?
  25.10.2013 13:48

  To je stav, kdy výše daní dosáhne 100% a nikdo nic nebude dělat.
  Inky
  • Re: Co je to vlastně komunismus?
   25.10.2013 14:19

   Dalším stupněm bude vybudování pracovních táborů a zavedení pracovní povinnosti... a když nepomůže ani to, tak se oplotí země a jsme zase tam kde jsme byli :-)))
   Jesse
   • Komunismus na obzoru
    25.10.2013 18:22

    No doufejmež, že ti američtí komunisté nás s tou GPS nevystopují jak krademe u těch solárních elektráren. To by jsme tu už fakt měli komunismus jak vyšitej, a bylo by to na emigraci. Ale kam? Do Guatemaly či Bolivie? Hrůza.
    Ricochet
Aktuální komentáře
20.06.2021
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data