Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Američtí fotovoltaici nabízí smír čínské konkurenci. Místo cel má Peking zřídit dotační fond

Američtí fotovoltaici nabízí smír čínské konkurenci. Místo cel má Peking zřídit dotační fond

24.09.2013 17:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Skupina amerických výrobců a uživatelů solárních panelů představila plán na urovnání obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Hradba vysokých cel, za niž se skryl Washington i Peking, prý poškozuje firmy v obou zemích.

Podle návrhu sdružení Solar Energy Industries Association (SEIA) by měly být celní bariéry dovozu fotovoltaických technologií zrušeny a místo nich vytvořen zvláštní fond na pomoc americkým výrobcům, do něhož by přispívala Čína.

„V tuto chvíli je problém, že obchodní pravidla nefungují, jak mají,“ tvrdí John Smirnow, viceprezident SEIA zodpovídající za obchod a konkurenceschopnost. Dodává, že zařízení pro solární elektrárny má velmi složitý dodavatelský řetězec a že spoléhání se na stávající systém urovnávání mezinárodních obchodních sporů není možné.

Napětí mezi sektory obnovitelných zdrojů energie dvou největších ekonomik světa značně narostlo v uplynulém roce, kdy odstartovala série protekcionistických opatření pokračující dosud. Prudce klesající ceny vstupních surovin a konečné produkce a omezování dotací evropských vlád ostře zasáhlo solární odvětví. Velcí výrobci se v posledních letech dostali do těžkých finančních problémů, řada z nich propad cen a poptávky neustála a musela vyhlásit bankrot. Zbylé firmy zápasí o holou existenci.

První salvu v obchodní válce loni vypálilo americké ministerstvo obchodu, které uvalilo antidumpingová cla na čínské solární panely s tím, že Peking své fotovoltaiky dotuje a ti pak produkci pod výrobní cenou vrhají na americký trh. Stížnost iniciovala americká pobočka německého solárního gigantu SolarWorld.

Odpověď přišla letos v létě, kdy Čína uvalila předběžná antidumpingová cla na dovoz polysilikonu, který se používá k výrobě solárních panelů, z USA a Jižní Koreje. Americkou produkci Peking zatížil clem ve výši 53,3 až 57,7 procenta, korejskou pak sazbou od 2,4 do 48,7 procenta. Minulý týden čínské úřady oznámily, že na americký polysilikon bude uvaleno vyrovnávací clo ve výši až 6,5 procenta.

Američtí fotovoltaici, mezi něž patří výrobci panelů i instalatéři solárních elektráren, se dostali mezi mlýnské kameny obchodního sporu. Zatímco cla na dovoz čínských panelů pomohla výrobcům, celkové náklady na pořízení panelů vzrostly, což uškodilo konstruktérům elektráren a jejich provozovatelům.

Škodám neušli ani čínští výrobci, kteří se musí vypořádat s vyššími cenami vstupů kvůli snaze vyhnout se americkým sankčním opatřením. Jelikož se cla na fotovoltaické články vztahují jen na čínskou produkci, dováží se dražší články z Tchaj-wanu a teprve v Číně jsou z nich kompletovány panely. Poté se bez vysokých cel vyváží do Spojených států.

Američtí fotovoltaici by všechna cla zrušili a své čínské kolegy by místo toho nechali zřídit fond, z něhož by sami mohli čerpat prostředky na dosažení větších úspor z rozsahu. O detailech financování fondu by se vyjednávalo, ale vzhledem k velikosti trhu by v následujících třech letech podle SEIA bylo třeba několik stovek milionů dolarů. Číňané by také financovali výzkumný ústav, který by pomáhal výrobcům fotovoltaických technologií a rozvíjel spolupráci mezi čínskými a americkými producenty. Platby do fondu by se prý vrátily díky úspoře ze zrušených cel a levnějších článků.

Podobným stylem se podle SEIA vyřešil spor mezi brazilskými a americkými pěstiteli bavlny. Američané platí brazilský fond pomáhající brazilským zemědělcům a zpracovatelům a za to nemusí odvádět vysoká cla.

Čína je největším světovým výrobcem fotovoltaických panelů. Vývoz z Číny ale prudce snížil ceny panelů v západním světě. Spor kvůli cenám solárních panelů dovážených do Evropy vedla s Čínou do letošního srpna Evropská unie. Spor sice formálně skončil, nicméně Brusel upozornil, že má důkazy o výhodách, které plynou čínským solárním společnostem z nelegálních subvencí.

(Zdroje: Bloomberg, ČTK, SEIA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data