Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kauza zestátnění YPF u konce: Argentina zaplatí Repsolu odškodné

Kauza zestátnění YPF u konce: Argentina zaplatí Repsolu odškodné

26.11.2013 9:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Argentinská vláda se dohodla se zástupci Španělska, že vyplatí španělské ropné společnosti Repsol (18,38 EUR, -1,76%) odškodné za vyvlastnění jejího většinového podílu v argentinské energetické firmě YPF. Předběžná dohoda zahrnuje způsob stanovení výše odškodného a zrušení právních kroků.

Argentinská vláda loni v dubnu rozhodla vyvlastnit Repsolu jeho 51 z celkem 57 procent akcií YPF, která je největší ropnou firmou v zemi. Argentina obvinila Repsol, že dostatečně neinvestoval do produkce YPF a země tak musela dovážet více ropy a plynu, než by jinak musela. Repsol spustil proti vyvlastnění právní kroky a v rámci mezinárodní arbitráže požadoval odškodné 10,5 miliardy dolarů (212 miliard Kč). V červnu odmítl nabídku Argentiny na odškodné ve výši pěti miliard dolarů.

Zestátnění YPF vyvolalo kritiku ze strany Spojených států, Evropské unie i některých latinskoamerických zemí. Domácí Španělsko spolu s Evropskou unií zavedly proti Argentině odvetné kroky. Španělsko nejprve omezilo dovoz argentinské bionafty a EU loni na konci května podala na Argentinu obchodní žalobu u Světové obchodní organizace za omezování dovozů.

V noci deklarovaná předběžná dohoda vzešla z jednání, kterého se účastnil španělský ministr financí Jose Manuel Soria a nově jmenovaný argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof. Podrobnosti dohody o odškodnění nebyly zveřejněny. „Jádro dohody zahrnuje stanovení výše kompenzace k zaplacení v likvidních aktivech a odstup obou stran od dalších právních kroků,“ píše se v prohlášení argentinské vlády.

Španělský deník El Confidencial napsal, že dohoda zahrnuje 5 miliard dolarů v dluhopisech krytých argentinskou vládou. Neuvedl však ani zdroj informací, ani celkovou výši dohodnutého odškodnění.

Dohodu ještě musí schválit vedení Repsolu na svém zítřejším setkání. Podle agentury Reuters by dohoda mohla odstartovat vlnu investic do argentinské těžby ropy a zemního plynu z břidlicových hornin.

Společnost YPF byla zprivatizována v devadesátých letech minulého století. Její loňské zestátnění bylo v Argentině velmi populárním krokem, protože řada Argentinců považuje privatizaci státního majetku a další kroky podporující volný trh za příčinu hospodářské krize a státního bankrotu v letech 2001 až 2002.

 
(Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČTK)


Čtěte více:

Mezinárodní hrozby nezabraly, Argentina zestátní španělský podíl v YPF (+ historie „sporných“ kroků)
4.5.2012 13:14
Rozhořčení investorů i politických špiček nad lehkostí s jakou argenti...
Argentina dokončila zestátnění koncernu YPF a chce vyhnat britské ropné firmy z Falkland
5.6.2012 11:31
Argentina včera jmenovala stálého výkonného šéfa a nové členy správní ...
Repsol přistoupil k mezinárodní arbitráži kvůli znárodnění YPF
4.12.2012 8:28
Španělská ropná společnost Repsol (16,15 EUR, -1,19%) dnes zahájila me...

Váš názor
  • Podivné
    26.11.2013 13:37

    Zak nějak mám pocit, že dluhopsiy za 5 mld. USD krytých argentinskou vládou, nepatří mezi AAA zboží :-) A také nevím, proč by se měla "odstartovat vlnu investic do argentinské těžby ropy a zemního plynu z břidlicových hornin". Jako, že investovat, vybudovat a pak si to vše nechat znárodnit je skvělý džob pro investory? :-)
    Aleš Müller
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data