Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Argentina dokončila zestátnění koncernu YPF a chce vyhnat britské ropné firmy z Falkland

Argentina dokončila zestátnění koncernu YPF a chce vyhnat britské ropné firmy z Falkland

5.6.2012 11:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Argentina včera jmenovala stálého výkonného šéfa a nové členy správní rady největší domácí ropné společnosti YPF, a dokončila tím její zestátnění. Španělské společnosti Repsol (12,28 EUR, 0,95%), která byla do dubnového uchvácení státní kontroly nad YPF jejím většinovým vlastníkem, nechala vláda ve vedení jednoho zástupce. Začátek týdne také posloužil argentinské vládě k tomu, aby označila těžbu ropy u Falklandských ostrovů pěti britskými společnostmi za nelegální a pohrozila žalobou.

Vláda na první valné hromadě YPF od dubnového rozhodnutí o znárodnění potvrdila ve funkci prozatímního generálního ředitele a předsedu správní rady Miguela Galuccia, bývalého manažera největšího světového dodavatele služeb pro těžbu ropy Schlumberger (62,21 USD, 0,23%). Stát také jmenoval 16 ze 17 členů správní rady a nechal Repsol, ať si dosadí svého zástupce.

Správní rada po jmenování potvrdila, že akcie firmy se budou nadále obchodovat na burze v Buenos Aires a New Yorku. Minulý měsíc firma upozornila na hrozbu stažení jejích akciových poukázek ADS z New Yorku kvůli neplnění požadavků na audit.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová v dubnu rozhodla vyvlastnit Repsolu jeho 51 procent z celkových 57 procent akcií YPF, což brzy poté schválil parlament. Buenos Aires přitom dává najevo, že Repsol za konfiskovaný podíl neodškodní ani zdaleka částkou, kterou firma požaduje. Repsol tak zahájil kroky k vynucení náhrady přes deset miliard dolarů u mezinárodní arbitráže.

Argentinská vláda se z popudu prezidentky Cristiny Fernándezové snaží udělat z těžby ropy a dalších surovin veřejný zájem, což jí zestátnění YPF usnadnilo. Návrh podpořila i část opozice a většina řadových obyvatel Argentiny. Argentina tvrdí, že Repsol do produkce YPF dostatečně neinvestoval, a země tak byla nucena dovážet více ropy a plynu, než by jinak musela. To Repsol popírá a pondělní valnou hromadu YPF označil za neplatnou.

Španělsko spolu s Evropskou unií připravuje proti Argentině odvetné kroky. Argentina však sankce z dosavadních sporů u mezinárodních arbitráží ignoruje a mezinárodní tlak na ni je ztížený, protože po státním bankrotu před deseti lety je země odstřižená od mezinárodních finančních trhů. EU na konci května podala na Argentinu obchodní žalobu u Světové obchodní organizace za omezování dovozů, což má na Buenos Aires zvýšit tlak. 

Argentina včera dále popudila světové veřejné mínění, když prezidentka Fernándezová prohlásila britské aktivity u u Falklandských ostrovů za "nezákonné". To podle argentinského ministerstva zahraničí otevřelo cestu ke stíhání britských společností, které se těžbou ropy zabývají. Jmenovitě jde o firmy Desire Petroleum, Falkland Oil and Gas, Rockhopper Exploration, Borders and Southern Petroleum a Argos Resources.
Argentinská vláda kvůli těmto firmám a jejich aktivitách začne brzy jednat s britským ministerstvem financí, Mezinárodní organizaci komisí pro cenné papíry (IOSCO) i newyorskou burzou.

Zásoby ropy u Falklandských ostrovů, které byly objeveny v roce 1998, jsou zdrojem velkého napětí mezi Argentinou a Británii. Mají hodnotu desítek miliard dolarů. Velká Británie vyhlásila svrchovanost nad Falklandami v roce 1833. Argentina však Malvíny, jak je nazývá, považuje za své území okupované Brity. Argentinské nároky na Falklandy podporuje většina jihoamerických států. Argentinci se snaží spor přesunout do OSN.

(Zdroj: ČTK, MediaFax, AFP)


Čtěte více:

Argentina znárodní ropného giganta YPF, Španělsko hrozí tvrdou odvetou, Repsol arbitráží
17.4.2012 8:24
Argentinská vláda znárodní největší místní ropnou společnost YPF, kter...
Mezinárodní hrozby nezabraly, Argentina zestátní španělský podíl v YPF (+ historie „sporných“ kroků)
4.5.2012 13:14
Rozhořčení investorů i politických špiček nad lehkostí s jakou argenti...
Řecko blízko argentinskému scénáři?
18.5.2012 7:57
Krize v Řecku se zhoršuje rychlým tempem a strategie pro její řešení, ...

Váš názor
  •  
    5.6.2012 14:21

    Skvělá země, tahle Argentina. Politici tam mají asi ještě špetku rozumu. A moje mínění o nich to vůbec nepopuzuje. Nerostnému bohatství se neříká "bohatství" pro srandu králíkům. Jen my jsme takové trubky, že platíme za vlastní českou vodu Francouzům...
    Berounskej
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university