Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude poptávka po ropě pořád růst?

Bude poptávka po ropě pořád růst?

29.01.2014 15:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokles spotřeby ropy ve Spojených státech v letech po finanční krizi byl jen cyklický jev, nikoli výsledek strukturálních změn ekonomiky, domnívá se nezávislý energetický analytik Mark Lewis. Snaží se tak vyvrátit teze o tom, že kvůli boomu těžby černého zlata z břidlicových a jiných nekonvenčních ložisek bude v následujících letech pro utváření ceny na světových trzích klíčové omezení růstu poptávky, jež by mělo působit zejména v saturovaných vyspělých ekonomikách.

Zastánci teorie poptávkového vrcholu tvrdí, že spotřeba ropy v Evropě, Japonsku či Spojených státech se nachází v dlouhodobém sestupném trendu, což spolu se zvyšováním energetické efektivnosti a nahrazováním ropy plynem v dalších částech světa a sektorech ekonomiky povede k tomu, že poptávka po ropě začne po dosažení určité úrovně klesat v globálním měřítku. Podle některých názorů by ke zlomu mohlo dojít už za několik let.

Jak ale tato teorie obstojí při bližším zkoumání? Poučný je příklad Spojených států. Je pravdou, že americká ropná poptávka v posledních letech oproti období před finanční krizí významně klesla. Podle údajů Energetického informačního úřadu (EIA) průměrná spotřeba v letech 2009-2012 činila 18,8 mil. barelů denně, což představuje 8,3% pokles v porovnání s obdobím 2005-2008. V absolutním vyjádření jde o 1,7 mil. přebytečných barelů denně.

Otázkou ovšem je, zda byl tento pokles strukturální. Údaje za uplynulý rok naznačují, že by tomu tak být nemuselo. Loni v září spotřeba vzrostla o 900 tisíc barelů za den, nejrychleji za téměř deset let. Data EIA také ukazují, že růst poptávky v průběhu roku akceleroval, tak jako hospodářský růst. Celoročně spotřeba vzrostla o 1,7 %, nicméně ve druhém pololetí činil meziroční růst 3,2 % a ve čtvrtém kvartále 3,8 %. V polovině prosince se celková poptávka dostala těsně pod 21 mil. barelů denně, tedy na šestileté maximum. U benzínu, který se na spotřebě surové ropy podílí nejvíc, byl zaznamenán podobný trend.

Vyšší spotřeba ropy v americkém případě nesouvisí jen se zrychlením ekonomiky, ale je také odrazem větší dostupnosti suroviny z domácích zdrojů a jejích výhodnějších cen v porovnání s referenčním ropou WTI či Brent. Kvůli tomu, že ropa z břidlic není vhodná k výrobě petrochemické produkce, kterou by šlo z USA legálně vyvážet, prodává se vůči WTI s diskontem. Jak ukazují data EIA, vedl tento jev k výrazné stabilizaci amerických cen benzínu, a dokonce k jejich mírnému meziročnímu poklesu v loňském roce.

V neposlední řadě také Spojeným státům, na rozdíl od Japonska a EU, neubývá obyvatelstvo, ale naopak slušným tempem roste. Podle statistik OSN se počet obyvatel mezi lety 2007 a 2012 zvýšil o 14 milionů na 318 milionů. Do roku 2050 se čeká nárůst na 400 milionů.

Vypadá to tedy, že pokles spotřeby ropy po finanční krizi souvisel spíš se slabostí ekonomiky a těsnými poměry nabídky a poptávky na trhu. To ještě neznamená, že se v budoucnu neprosadí trend větší energetické úspornosti, který pomůže ztlumit růst poptávky světové populace, jež se má v následujícím desetiletí rozrůst o 800 milionů. Také to neznamená vyvrácení hypotézy, že poptávkový vrchol jednou přijde.

Do té doby se ale budou prosazovat faktory na straně nabídky, zejména zvyšující se investiční náročnost průzkumu a těžby. Ta totiž do velké míry vysvětluje, proč se ceny pohybují poblíž historických maxim.

(Zdroj: FT)Čtěte více:

Na trhu s ropou začíná zuřit nezvyklá bitva
20.01.2014 11:35
Na ropném trhu v současném době zuří bitva. Na jedné straně stojí trad...
Od komodit stále ruce pryč?
20.01.2014 18:11
Dávno pryč jsou doby, kdy komodity táhla nahoru prostá kombinace teor...
Ropa koriguje zisky, poté co v minulém týdnu zrychlila nárůst (komentář Patrie)
27.01.2014 16:32
Ropa v minulém týdnu mířila vzhůru a to rychlejším tempem, než které j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)