Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na trhu s ropou začíná zuřit nezvyklá bitva

Na trhu s ropou začíná zuřit nezvyklá bitva

20.01.2014 11:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Na ropném trhu v současném době zuří bitva. Na jedné straně stojí tradiční těžaři, jako jsou země OPEC. Ty se zoufale snaží o to, aby se ceny ropy nevydaly na stejně klesající trend jako ostatní komodity. Na druhé straně konfliktu stojí američtí těžaři využívající břidlicové vrty. Ti zase nejsou schopni dostat ze své těžby kvůli zákazu exportů maximální zisky (nedostanou se přímo k cenám v zahraničí). Hlavním problémem těch prvních je to, že jejich ceny, při nichž se těžba stává ziskovou, leží dost vysoko. Alternativní těžba tak má velkou motivaci pro další provoz, a to i přesto, že omezení týkající se exportů vedou hlavně k transferu zisků od amerických těžařů k rafinériím a ne ke konečnému spotřebiteli.

Popsané tenze na trhu narůstají a dá se očekávat, že v určitém bodě dojde k nějakému zlomu. Jedna skupina bude donucena těžbu omezit, ať už se jí to bude líbit, nebo ne. Pokud by došlo ke zrušení amerického zákazu exportů, prospělo by to samozřejmě zájmům amerických těžařů. Globální ceny a americké ceny by se vyrovnaly, došlo by k opětovnému přiblížení spreadu mezi cenami ropy Brent a WTI. OPEC by byl tímto krokem donucen k omezení těžby, jeho ztráty by se staly zisky firem v USA. Zároveň by ale zmizela americká konkurenční výhoda, vzrostl by tlak na její domácí rafinérie a tím by byla ohrožena řada pracovních míst.

Výsledkem je patová situace, ke které Harry Tchilinguirian a Gareth Lewis-Davies z BNP Paribas říkají: „V roce 2014 bude podle našeho názoru přetrvávat situace z konce roku 2013. Trh s ropou nebude schopen prorazit dané cenové pásmo. Výjimkou by byla situace, kdy by došlo k nějakému geopolitickému konfliktu. Globální ekonomický růst nebude nijak vysoký a na straně ropné nabídky by nemělo dojít k problémům s uspokojením poptávky. Očekáváme, že na trhu budou hrát hlavní roli nabídkové trendy. Konkrétně silný růst těžby v USA na straně jedné a management nabídky u zemí OPEC na straně druhé. Výsledkem bude pravděpodobně další rok nevýrazného pohybu cen ropy.“

Ekonomové z BNP Paribas poukazují na to, že americké firmy nemohou vyvážet doma vytěženou ropu, výjimku představují exporty do Kanady. V letech 2014 a 2015 se to podle jejich názoru nezmění. I tak ovšem není pravděpodobné, že by se Spojené státy plně spolehly na vlastní produkci. Důvodem jsou zejména dlouhodobé kontrakty a specifické požadavky na kvalitu od jednotlivých rafinérií. S ohledem na to, jak rychle nabídka v USA roste, (a na letošní jako plánované přerušení produkce v rafinériích), čelí cena ropy WTO spíše riziku oslabení.

Svět tedy může čelit pozitivnímu nabídkovému šoku na trhu s ropou. Tento šok se ale na globálních cenách ropy a peněženkách globálních spotřebitelů neprojevuje kvůli konfliktu zájmů Spojených států a zemí OPEC. Jinak řečeno, trh se raději zblázní jen proto, aby byly chráněny národní zájmy, než aby fungovaly běžné tržní mechanismy. A pokud jsou pokřivené ceny ropy, znamená to, že je pokřivená i celá řada dalších cen.

Autorkou je Izabella Kaminska.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
 • Mě zaujalo,
  20.01.2014 14:07

  že USA, jakožto i náš vzor volného obchodu, klidně zakáže vývoz břidličného plynu. Nedovedu si představit něco podobného v ČR, jako že např. vláda zakáže vývoz surového dřeva nebo uranu, zlata atd.
  jarom
 • pokřivené?
  20.01.2014 12:28

  Poptávka USA po ropě je téměř stejně tak určující pro cenu ropy jako velikost nabídky OPEC. Opec bude udržovat cenu tak aby udržel objem těžby a těžaři v USA nebudou mít zájem na poklesu ceny suroviny. Těžší to budou mít na nějaký čas pouze spekulanti, než se situace na trhu zkonsoliduje. Konečný odběratel motorové nafty nebo benzínu to tak jako tak moc nepozná
  lime
  • Re: pokřivené?
   20.01.2014 13:00

   Konečný spotřebitel v ČR to tak jako tak nepozná. Spotřebitel v USA to pozná. Každý pohyb ropy se projevuje i na pumpách...
   qwer
   • A kdo
    20.01.2014 13:16

    má zájem dle tebe na poklesu ceny nafty a benzinu kromě spotřebitele? Surovou naftu zakážu vyvážet ale nezakážu dovážet - z čeho na tom usuzuješ na pokles ceny?
    lime
   •  
    20.01.2014 13:15

    Je to tak a nedej bože, aby cena šla dolů. to by potom musela zasáhnout Sígrova parta.
    Homo
Aktuální komentáře
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data