Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Bogdanky: Letošek bude ještě těžší. Lepší ceny uhlí nečekám před rokem 2015

Šéf Bogdanky: Letošek bude ještě těžší. Lepší ceny uhlí nečekám před rokem 2015

07.02.2014 10:54, aktualizováno: 7.2. 11:15
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Polský těžař uhlí Bogdanka čelí v roce 2014 ještě obtížnějším podmínkám, než jaké panovaly v roce 2013, spojeným zejména s poklesem cen uhlí. Generální ředitel Zbigniew Stopa totéž předpovídá celému sektoru těžby uhlí v regionu.

„Rok 2013 byl těžký, ale 2014 bude ještě těžší pro celý sektor i pro nás,“ uvedl šéf Bogdanky Stopa pro polský list PAP. „Pokles cen uhlí v loňském roce byl umírněný. Při pohledu na další vývoj ceny jak cen energií, tak také uhlí, jsme v ještě mnohem obtížnější vyjednávací pozici. Při pohledu na tržní situaci po sérii vyjednávání předpokládáme, že pokles cen v letošním roce bude určitě v jednociferných procentních mantinelech. Také v loňském roce jsme očekávali jednociferný pokles, ale nakonec jsme jej udrželi velmi nízko,“ uvedl šéf Bogdanky k očekávanému zhoršení z pohledu poklesu cen.

Stopa pro PAP řekl, že s žádným oživením tržní ceny uhlí nepočítá před úvodem roku 2015. „Jsem přesvědčen, že s lepší cenou uhlí na trhu by letos nikdo neměl počítat. Stabilizace či mírné zlepšení můžeme očekávat na počátku roku příštího,“ míní Stopa.

Stopa dále varoval, že vyjednávání pro letošní rok budou pro Bogdanku komplikovaná z pohledu kvality uhlí. „Struktura prodejů v letošním roce bude odlišná kvůli jiné kvalitě vytěženého uhlí a zatím neuvedené technologii, která by nám umožnila kvalitu uhlí zlepšit, pokud je kvalita vytěženého materiálu horší,“ řekl také Stopa pro PAP s tím, že to znamená hlubší cenový propad za dodávané uhlí, než tomu bylo v roce 2013. Ten definuje jako „mid-single-digit“, tedy pokles řádově kolem 5 procent. Vylepšení cen vidí Stopa jako možné v průběhu roku 2014 v závislosti na tom, kdy bude firma schopna nasadit novou technologii na zpracování uhlí a tím zlepšení kvality vytěženého materiálu.

K samotné Bogdance pak Stopa dále řekl, že z pohledu těžby očekává v prvním čtvrtletí lepší situaci, než jaká byla ve 4Q13. Celoroční těžbu uhlí očekává meziročně vyšší zhruba o jeden milion tun uhlí v rozmezí 9,3 až 10 milionů tun uhlí „pokud vše půjde podle očekávání firmy“ s tím, že výhled může projít revizí s novými informacemi, zejména o načasování spuštění nové výše zmíněné technologie. V souvislosti s ní dle Stopy dojde na růst investičních nákladů (CAPEX) a firma také uvažuje o přijetí dalšího zadlužení buď cestou emise dluhopisů, nebo cestou bankovního úvěru.

(Zdroj: PAP, Bloomberg)


Čtěte více:

Šéf JSW: Koksovatelné uhlí čekám o něco výš, energetickému nedovolí růst dovozy
18.11.2013 9:41
Polský těžař uhlí JSW nabídl za OKK Koksovny NWR podobnou cenu, jako v...
NWR dojednala nižší ceny uhlí pro 1Q a rok 2014. Prověří kapitál a BXR je připravena vložit nový ve formě akcií
22.01.2014 18:32
Těžební skupina New World Resources dojednala pro první čtvrtletí roku...

Váš názor
  •  
    07.02.2014 11:22

    Tak nám poláci letos zas vytěžej nějakej shit, a až se to prožene komínama, to zas bude smogu. Ale hlavně že uhlí bude levnější, no ni...?
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data