Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomické bohatství Asie má v roce 2015 předčít USA, poptávka po luxusu roste

Ekonomické bohatství Asie má v roce 2015 předčít USA, poptávka po luxusu roste

19.02.2014 18:36
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Ačkoliv je Asie domovinou skupiny nejchudších lidí na světě, má v roce 2015 překonat v hodnotě ekonomického bohatství úroveň USA. Alespoň to tvrdí analýza HSBC. „Předpokládáme-li, že současný trend přetrvá, Asie by měla v bohatství překonat USA v roce 2015. Pokud vyloučíme Čínu, měl by region předběhnout největší ekonomiku světa do 10 let,“ uvedl Frederic Neumann z HSBC. Hodnota bohatství v Asii se od roku 2001 ztrojnásobila na 80 bilionů USD. Zpráva zároveň odhaduje, že Čína ve finančním bohatství během letošního roku vystřídá na pozici regionálního čísla jedna Japonsko.

Rostoucí bohatství v Asii posledních let vede k rozsáhlejší poptávce po luxusním zboží. Ačkoliv USA získala v roce 2013 zpět pozici jedničky v poptávce po luxusních výrobcích s celkovou útratou 69 mld. USD, význam Asie pro luxusní značky narůstá. V oblasti tzv. Greater China (část Číny, Hongkong, Macau, Tchaj-wan) dosáhly v minulém roce tržby Louis Vuitton čtvrtiny celosvětového obratu, pro Cartier to bylo 35 % a pro Omega 45 %, a to vše navzdory masivní volatilitě a odtoku kapitálu spojenému s kroky Fedu ve směru omezení měnového stimulu.

Význam Asie navíc silně znehodnocuje zlepšené povědomí spotřebitelů, které je motivuje k nákupu mimo území asijských států. Konzultantská společnost Bain & Company odhaduje, že více než 67 % nákupů luxusního zboží v Číně tvořily v minulém roce zámořské objednávky. Přesto však v tomto i příštím roce očekává tempo růstu tržeb z luxusního zboží v regionu mezi 5-6 %. I proto hodlá skupina LVMH, která zahrnuje značky jako Louis Vuitton či Hennessy Cognac, nadále cílit na „rychle rostoucí trhy“.

Analýza HSBC nezodpovídá, zda růst bohatství povede ke snížení chudoby v asijském regionu, nebo pouze navýší příjmovou nerovnost. Údaje světové banky ukazují, že ještě v roce 2010 žilo pod úrovní chudoby (hranice 1,25 USD na den) v jižní Asii 31 % a ve východní Asii 12 % lidí. Pro srovnání, v Evropě to bylo necelé 1 %. V USA svítila v kolonce procenta obyvatel pod hranicí chudoby dokonce 0. Nicméně nedávná studie Stanton Chase International ukázala, že generální ředitelé 500 největších firem v USA průměrně vydělají 354krát více než jejich běžní podřízení (největší rozdíl na světě). Na rozevírání nůžek mezi nejbohatší vrstvou v USA a běžnými občany nedávno upozorňoval také exministr práce Clintonova úřadu Robert Reich.

(FT, CNBC, Worldbank, Forbes)

 


Čtěte více:

Studie: Český manažer vydělá 30 průměrných platů, americký 354 platů
17.02.2014 15:35
Čeští manažeři patří s 25 až 30 násobkem průměrné mzdy ve světě spíše...

Váš názor
 • pozlátka
  19.02.2014 20:04

  budou nakupovat, páč si užijí jako indiáni... a naposledy češi. Nakoupí si přebytky a jak dostane 1,5 miliardy hladových číňanů chuť, tak to prožerou za jeden kvartál :-)))
  Jesse
  • Re: pozlátka
   19.02.2014 20:20

   :-)) Kdopak z turistů u nás utrácí nejvíc? No Číňani. A jezdí k nám snad ti nejbohatší - či aspoň ti bohatí? Kdepak... Nepodceňovala bych tudíž. ;-)
   Kalka.
 • Ekonomické bohatství Asie má v roce 2015 předčít USA, poptávka po luxusu roste
  19.02.2014 20:00

  No co si to ta HSBC myslí? Zrovna včera jsem tu četl článek individuálního investora "Čas jde proti Číně", a teď takováhle garda, že už Asie předstihává v bohatství USA! To chudák investor pak neví, zda má investovat...no investovat, spíše vsadit na Čínu nebo proti ní?! Ještě, že máme ty schopný brokery, ti nám poradí.
  Kolemjoucí
  • Re: Ekonomické bohatství Asie má v roce 2015 předčít USA, poptávka po luxusu roste
   19.02.2014 20:52

   to bylo vcera, dnes je vsechno jinak..
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu