Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
T.O.P. Přehled: Uklidnění z Ukrajiny

T.O.P. Přehled: Uklidnění z Ukrajiny

21.02.2014 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciové indexy v Evropě dnes v průběhu dne postupně umazávaly pokles z úvodu a většina z nich končí týden mírně v plusu. Eurodolar se odpoledne dostal až na 1,3758. Růst indexů i eura začal před čísly z amerického realitního sektoru. Ta nakonec dopadla hůře, než se čekalo, ale nepovažujeme je za důležitý faktor pro pohyb na trzích. Stejně jako jiné statistiky z prosince a ledna byla i tato zkreslena počasím. Za růstem dnes nebyly ani impulsy v podobě nových zpráv. Wall Street otvírá mírně v zeleném. Dobře se dnes vedlo měnám i indexům v středoevropském regionu, které podpořilo uzavření dohody na Ukrajině, jež by měla ukončit násilí. Index PX si připsal +0,97 %, když mu výše pomohly především finanční tituly, včele s akciemi VIG (+3,2 %), u kterých se rovněž projevil lepší sentiment z Ukrajiny. 

Finanční trhy v číslech:
 

21.2.

 

Změna dnes

 

Změna od 1.1.

 

Změna za rok

PX

1 046

1,0%

5,8%

5,3%

DAX

9 659

 

0,4%

 

1,1%

 

27,4%

FTSE 100

6 837

0,4%

1,3%

8,7%

DJ STOXX 50

3 131

 

0,3%

 

0,7%

 

21,4%

S&P 500

1 845

0,3%

-0,2%

22,8%

DJ INDU AVG

16 170

 

0,2%

 

-2,5%

 

16,5%

CZK/EUR

27,39

0,0%

-0,1%

-6,9%

CZK/USD

19,96

 

0,1%

 

-0,6%

 

-3,3%

USD/EUR

1,3723

0,2%

-0,5%

4,0%

 


Evropa:
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a opoziční předáci podepsali dohodu o ukončení politické krize, sjednanou Evropskou unií. Oznámily to dnes tiskové agentury. Krizi, která vedla až k ozbrojeným srážkám v centru Kyjeva s desítkami obětí na životech, má ukončit vytvoření nové vlády a vypsání předčasných prezidentských voleb.

Francouzská pojišťovna Axa zvýšila loni zisk o 10 % na 4,5 mld. EUR, trh ale počítal s 4,7 mld. EUR. Z hlediska samotného podnikání si dobře vedly obě hlavní divize životního i neživotního pojištění. Na výsledky ovšem dolehly ztráty z hedgových pozic na měnových trzích. Z regionálního hlediska se výsledky opírají zejména o životní pojištění v USA, jež těžilo z příznivých podmínek na kapitálových trzích. Dividenda byla stanovena na úrovni 81 c na akcii. Návratnost vlastního kapitálu (ROE) dosáhla solidních 14,8 %. Akcie mírně ztrácejí.

Francouzský výrobce automobilových součástek Valeo zaknihoval v 2H13 16procentní meziroční nárůst provozního zisku na 411 mil. EUR a pohodlně tak předčil očekávání trhu. Tržby stouply o 3 % na 5,9 mld. EUR. Výkon společnosti se opírá o růst automobilových trhů v Severní Americe a Číně. Tržby v těchto regionech stouply loni meziročně o 17 %, resp. 31 %. Budoucí investice budou soustředěny právě na asijské trhy, které by měly v letech 2015 a 2016 táhnout očekávaný „prudký“ růst tržeb. Důraz na produkci s vyšší přidanou hodnotou (např. v oblasti emisí nebo bezpečnosti) by měl v budoucnu dále podpořit marže. Loňský volný cash flow ve výši 315 mil. EUR pomohl snížit čistý dluh o více než 50 %. Dividenda naroste o 13 % na 1,7 EUR na akcii. Výhled byl na trhu přijatý velmi dobře, akcie poskočily o 12 %.

USA:
Starších domů se v zámoří za leden prodalo 4,62 milionu (anualizováno) po 4,87 milionu v prosinci. Meziměsíčně jde tedy pokles o 5,1 procenta. Tržní konsensus byl nastavený na zhoršení na 4,67 mil. Statistika starších domů je sice další do sbírky špatných zpráv z realitního sektoru, ale jde znovu o čísla zkreslená tuhou zimou, takže na finanční trhy by neměla mít velký vliv.

Výrobce výpočetní techniky Hewlett-Packard vydělal ve F1Q14 90 c na akcii při tržbách na úrovni 28,2 mld. USD. V obou případech tak předčil tržní odhady. Zatímco restrukturalizační program již nese ovoce v podobě nárůstu zisku, na růst tržeb se stále čeká. Ve F1Q14 se výkon společnosti opíral především o korporátní poptávku a serverovou divizi. Prodeje klasických PC klesly meziročně o 7 %. Tržby divize díky korporátní poptávce naproti tomu o 3,6 % vzrostly. V serverové divizi se tržby pohybují na úrovni F1Q13. Ve F2Q14 by se měl zisk na akcii pohybovat v rozmezí 85-89 c, přičemž trh počítal s 89 c. Akcie odepisují přes 1 %.

Další silnou sadu čísel předvedla online cestovka priceline.com. Zisk na akcii ve 4Q13 dosáhl výše 8,85 USD, s přehledem tak předčil tržní očekávání. Tržby vzrostly až o 29 % na 1,5 mld. USD. Rychlý růst se opírá především o oživení v Evropě, které táhlo nárůst celkového počtu hotelových rezervací. Akcie rostou o 3,5 %.

Očekávaná data následujícího dne:

 

Událost

Konsensus

Předchozí

09:00

ČR - PPI (Leden)

0,9 % y/y

1,7 % y/y

10:00

Německo - Index podnikatelského klimatu Ifo (Únor)

110,5

110,6

 

Očekávané firemní události:
 

Společnost

Výsledky za

Očekávané EPS

9:15

HSBC

FY13

0,920 USD

22:01

Frontier Communications

4Q13

0,064 USD

22:15

GT Advanced Technologies

4Q13

-0,351 USD

A/MKT

EOG Resources

4Q13

1,933 USD

23:10

Tenet Healthcare

4Q13

0,315 USD

 

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato o u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index