Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPO zvýhodní velké podniky při platbách na obnovitelné zdroje

MPO zvýhodní velké podniky při platbách na obnovitelné zdroje

17.04.2014 14:57
Autor: ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje zvýhodnění velkých průmyslových podniků při platbách příspěvků na obnovitelné zdroje energie. Smyslem takzvaných kapacitních plateb by mělo být zlepšení konkurenceschopnosti českých firem, které platí mnohonásobně vyšší poplatky než srovnatelné podniky v Německu, kde se ministerstvo inspiruje. Na konferenci Strojírenství Ostrava 2014 to dnes řekl ředitel sekce průmyslu MPO Eduard Muřický. 

Maximální výše poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie, který je vybírán od zákazníků jako součást regulované složky cen elektřiny, letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu. Loni to bylo 583 korun za megawatthodinu. Průmyslníci dlouhodobě upozorňují na to, že tyto poplatky firmy neúměrně zatěžují. 

Generální ředitel strojírenské společnosti Vítkovice Jan Světlík řekl, že český podnik, který za rok odebere 150 gigawatthodin elektřiny, zaplatí na obnovitelné zdroje energie 2,5 milionu eur (přibližně 68,8 milionu korun). Stejnou firmu v Německu to podle něj stojí jen 75.000 eur (zhruba dva miliony korun). "Platí třiatřicetkrát míň. Samozřejmě to je obrovský handicap, kdy se s tím těžko vyrovnáváme a samozřejmě pak těžko docilovat nějakých rozumných rentabilit," řekl Světlík. 

Muřický řekl, že takzvané kapacitní platby by měly zohlednit podniky, které spotřebovávají stejné množství energie kontinuálně, tedy bez ohledu na čas. "Inspirace je Německem, ale v této chvíli nejsem schopen říci konkrétní podobu toho modelu. Na něm se teďka pracuje. Ale jde o to, aby v podstatě byly více konkurenceschopné a ta cena byla akceptovatelnější, než je dnes," řekl Muřický. 

Kapacitní platby by se podle něj týkaly jen úzkého okruhu podniků, které mají vysokou energetickou náročnost. "Neznamená to, že to bude pro každý český podnik, to v žádném případě. Jsou to náročné výroby typu ocelářství, chemický průmysl a tak dále," řekl Muřický. Řádově podle něj půjde o desítky až stovky podniků. 

Světlík přivítá, když budou mít české podniky stejné podmínky jako jejich německá konkurence a němečtí klienti. "Je úplně jedno, kolik to je, je důležité, ať je to stejné. Němci, si myslím, že mají líp spočítané ty koncepce než my, a když se zařídíme podle německého modelu, já budu jenom spokojený," řekl Světlík.


Váš názor
 •  
  17.04.2014 16:11

  Proč se mezi lidma najde vždycky něco co je nebezpečné, že všech stran. Hrůza vznikne když ten ...má moc.Já už nechci psát jenom negativně, ale nenůžu, nemůžu jinak
  Homo
 • Mládek je největší tunelář,
  17.04.2014 15:35

  jakýkoliv jeho návrh je výhodný pro určitou skupinu investorů a nevýhodný pro všechny ostatní, přičemž vše zaplatí daňový poplatníci a malé společnosti. Kolik asi dostal za návrh takého paskvilu, kolik si přilepší pokladna ČSSD?
  1
 • Tleskáme
  17.04.2014 15:25

  hurá Angela náš vzor, jen to chce dodat že to co velké podniky ušetří budou muset doplati ty menší a obyvatelé, no to se určitě bude určitě voličům líbit aby pak komundírové neměli příště 30% :o(
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y