Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ schválil dividendu 40 Kč na akcii, co na to akcie?

ČEZ schválil dividendu 40 Kč na akcii, co na to akcie?

27.6.2014 17:58, aktualizováno: 27.6. 18:44
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

Valná hromada energetického giganta ČEZ definitivně rozhodla. Ze zisku roku 2013 bude ve formě dividendy vyplaceno celkem 61 %, nebo-li 40 Kč na akcii. To při současné ceně 604 Kč představuje dividendový výnos 6,6 %. Stát, jakožto majoritní akcionář, díky tomu obdrží zhruba 15 mld. Kč. Rozhodnutí společnosti je v souladu s konsensuálními odhady. Stejně tak se neliší od dividendy loňského roku (ze zisku 2012). Dividenda je splatná dne 1. srpna 2014.

Analytik Patria Direct Tomáš Tomčány již dříve vyjádřil obavu o možný dopad schválení čtyřicetikorunové dividendy na cenu akcií ČEZ. Dle jeho názoru totiž může rozhodnutí vyvolat mírně negativní reakci, když menší část investorů možná stále doufala ve vyšší dividendu, kterou v minulosti avizovalo ministerstvo financí. Jeho vrchní představitel Andrej Babiš totiž dříve deklaroval zájem zvýšit dividendový výplatní poměr na 100 % hospodářského zisku společnosti. V případě, že by uspěl, by si státní pokladna namísto 15 mld. Kč přišla na 25 mld. Kč.

Společnost ČEZ dlouhodobě patří mezi dividendové stálice pražské burzy. Právě debaty ohledně letošní dividendy pak přispěly k růstovému vývoji akcií společnosti v letošním roce. Ty přidávají za necelých šest uplynulých měsíců 16,8 %! A to navzdory čtvrtletním výsledkům, které zaostaly za konsensuálními odhady jak v objemu realizovaných tržeb (meziroční pokles o 11,4 %), tak také na všech ziskových úrovní. Ve výsledku tak čistý zisk prošel meziročním propadem 44,5 %. Do zhoršení se promítla mírná zima a nižší výnosy z prodeje tepla. Na výsledcích ČEZ se tak podepsala klesající cena silové elektřiny, která je důležitou proměnou při generování tržeb.

Ukazatel P/E v současné chvíli u společnosti ČEZ dosahuje 11,51 násobku. Poměr ceny a účetní hodnoty pak činí 1,2. Během dnešního obchodního dne titul připsal 0,1 % a zakončil na 604 Kč. Za celý týden pak ztratil 1,31 %, když se do obchodování začala projevovat stále pravděpodobnější varianta nižší dividendy. Při pohledu na vývoj akcie pak lze při naplnění slov analytiků o možné mírně negativní reakci počítat spíše s poklesem ceny titulu směrem k úrovni spodního pásma trendového kanálu. Po uplynutí posledního dne s nárokem na dividendu (30. 6. 2014) pak přijde na řadu technický pokles titulu o zhruba 40 Kč (velikost dividendy).

čez


Čtěte více:

ČEZ uzavřel dohodu s Albánií: ukončí spor a získá zpět téměř 3 mld. Kč
24.6.2014 9:46
ČEZ, a.s. (IČ 45274649) Vnitřní informace Společnost ČEZ zveřejňuj...
Šéf ČEZ jednal s rumunským premiérem o nastavení podpory obnovitelných zdrojů
25.6.2014 13:52
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se dnes v Bukurešti setkal s rumuns...

Váš názor
 • !!!!!!!!!!!
  27.6.2014 21:30

  To je zavádějící, že přijde technický pokles akcie o 40kč...1.vůbec to nemusí být 40 ale klidně jen 34 je čistá hodnota po zdanění a historie zná i případy, že po divi vůbec nepadalo ba naopak...
  Nostradamus
 •  
  27.6.2014 19:22

  Už i ten Babiš mele. Najednou nic o 100% divi neřekl. Asi to bude stejnej hajzl, jako Bohouš. Ostatně , vždyť jsou to koaliční partneři. Je na čase, aby se konečně ozvali minoritní akcionáři. Je jasné , že stát reprezentovaný min. financí ( Kalousek a teď i Babiš ) úlohu vlastníka vůbec neplní . Pan Beneš , pokud nebude konečně odvolán si bude nadále dělat z min. Financí pr..l.
  Karel IV
  •  
   27.6.2014 21:41

   Vážený KarleIV, chtěl jsem sepsat ten nejhnusnější traktát plný urážek a nadávek na agenta Bureše (civilně Babiše), ale Vy jste mi to mnoho ulehčil. Váše vyjádření je i 100% mým . Navíc snad dodám jen těžké zklamání a ztrátu veškerých (5%) sympatií.
   profesor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data