Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MasterCard prohrál boj s EU kvůli přeshraničním poplatkům

MasterCard prohrál boj s EU kvůli přeshraničním poplatkům

11.09.2014 16:46
Autor: ČTK

Vydavatel platebních karet MasterCard prohrál u nejvyššího soudu boj s Evropskou unií kvůli zákazu přeshraničních poplatků při platbách kartami této značky. Soudní dvůr EU dnes v odvolacím řízení potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že mnohostranně sjednané mezibankovní poplatky v systému MasterCard porušují hospodářskou soutěž, a EU tak má právo je zakázat. MasterCard vyjádřil nad verdiktem zklamání.

Rozhodnutím nejvyššího soudu EU končí sedmiletý boj společnosti MasterCard proti rozhodnutí antimonopolního úřadu EU. Soudci potvrdili rozhodnutí nižšího soudu EU z roku 2012, který uvedl, že příslušné poplatky nemohou být považovány za objektivně nezbytné, protože systém je schopen fungovat i bez těchto poplatků. Potvrdili tím i definitivně nález Evropské komise z roku 2007.
Mnohostranně sjednané mezibankovní poplatky byly účtovány za každou přeshraniční transakci debetní a kreditní kartou, tedy v případě, že majitel platil kartou v jiném státě. Ponechávala si je banka, která kartu vydala, a byly účtovány obchodníkům. Rozhodnutí se týká pouze poplatků z transakcí uskutečněných v Evropě.

"Soudní dvůr potvrzuje rozsudek tribunálu, a uznává tak rozhodnutí Evropské komise, které zakazuje mnohostranné mezibankovní poplatky požadované společností MasterCard," uvedli soudci.
MasterCard oznámil, že rozhodnutí soudu je pro něj zklamáním. Nicméně na jeho podnikání by nemělo mít vliv kvůli dřívější dohodě s EU o snížení poplatků. "Dnešní negativní rozhodnutí bude mít velmi malý nebo žádný vliv na provoz MasterCard," prohlásil prezident MaterCard Europe Javier Pérez a dodal, že MasterCard bude i nadále dodržovat předchozí dohody s EU.

MasterCard se v pozdějších letech dohodl s EU, že své poplatky nezruší, ale pouze sníží. Odvolání však nestáhl. "MasterCard tuto žalobu v roce 2007 podával proto, že jsme věřili, a stále věříme, že samostatné řešení pro jednotlivé trhy jsou nejlepším způsobem, jak zajistit spravedlivé a konkurenční platební prostředí v Evropě, jednodušší pro spotřebitele a výhodnější pro obchodníky," dodal Pérez.
MasterCard je druhým největším vydavatelem kreditních a debetních karet na světě za společností Visa. MasterCard zavedl přeshraniční poplatky za použití karty v zahraničí v roce 1992 a jejich výši stanovil na 0,4 až 1,2 procenta z objemu transakce.

EK rozhodla už v roce 2007, že MasterCard musí přeshraniční poplatky zrušit. Firma je sice ve stanovené lhůtě zrušila, tento krok ale kompenzovala zdražením některých služeb. Brusel se proto později s firmou dohodl, že společnost vrátí ceny na předchozí úroveň a bude moci poplatky dál vybírat. Výrazně je však zlevní, a to na 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 procenta u karet kreditních. Dohoda však neměla vliv na soudní spory.


Čtěte více:

Dopad sankcí na evropské banky je (zatím) velmi omezený
11.09.2014 15:05
Evropská unie (společně s USA) oznámila 29. srpna záměr zavést nové (j...
NWR rozjela upisovací proces - jak má investor postupovat?
11.09.2014 12:12
Klíčové hlasování o budoucnosti těžařské společnosti NWR z konce srpna...
Zlato je o 30 % levnější než před 3 lety, žádá si oběti mezi těžaři
11.09.2014 15:26
Rozsáhlé ořezávání nákladů pomohlo dostat těžaře zlata zpět do černých...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)