Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR rozjela upisovací proces - jak má investor postupovat?

NWR rozjela upisovací proces - jak má investor postupovat?

11.09.2014 12:12
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Klíčové hlasování o budoucnosti těžařské společnosti NWR z konce srpna dalo zelenou navrhovanému plánu restrukturalizace. Jeho součástí je i emise  kapitálu formou úpisu nových akcií. Akcionářům, kteří titul NWR drželi k rozhodnému dni, tak byl na každou jednu akcii přiznán nárok na 19 práv. Nabízí se tak klíčová otázka – jak má akcionář, který s právy disponuje, postupovat?

V případě klientů Patria Direct bylo na jejich evidenční účet včera připsáno 19 práv na každou k rozhodnému datu (8. 9. 2014) drženou akcii. Držiteli připsaných práv pak vystává hned několik možností, jak s nimi naložit.

1. Tou první je možnost uplatnit práva a za každé 1 akciové právo upsat 1 novou akcii NWR za cenu 0,023458 EUR/akcii (zhruba 0,65 Kč). Výhodou je skutečnost, že lze práva uplatnit také v částečném rozsahu. Konverze se tak může zúčastnit i akcionář stojící o další akcie, avšak neochotný realizovat veškerá svá práva. Pokud se klient k přeměně práv na akcie odhodlá, musí v případě Patria Direct vyplnit formulář, který mu dorazil automaticky do mailové pošty. Následně jej vyplněný odešle zpět na mailovou adresu brokera nebo jej osobně doručí do jeho sídla k předem stanovenému dni (u Patria Direct nejpozději do 22.9.2014 9:00 pokud se jedná o akcie NWR v zahraničí zprostředkované přes KBC a do 23. 9. 2014 15:00 u akcií NWR zapsaných v CDCP). Zároveň musí v rámci svého účtu nejpozději k tomuto datu klient disponovat dostatečným objemem peněžních prostředků nutných ke zprocesování převodu práva na akcii. Samotné datum připsání akcií NWR proběhne po 30. 9. 2014. Konkrétní termín bude upřesněn.

2. Druhou možností, jak s připsanými právy naložit, je jejich zobchodování (včetně s ním spojených standardních poplatků) na regulovaných trzích. V Londýně a Varšavě obchodování proběhne od 10. 9. 2014 do 25. 9. 2014, v případě Prahy je posledním obchodním dnem 22. 9. 2014. Pokud tedy držitel nehodlá práva uplatnit, může je v uvedených termínech prodat na trhu a realizovat tak okamžitý zisk.

3. Třetí možností je práva neuplatnit. Tento krok je vhodný pouze pro velmi malé akcionáře, pro něž by fixní poplatek splatný při zobchodování přesáhl možný realizovaný výnos z prodeje práv na regulovaném trhu. Pro ostatní akcionáře platí, že je realizace práv (ať už tedy prodej či přeměna na akcii) výhodnější! Neuplatnění nároku totiž činí práva bezcennými.

Komerční sdělení: V případě zájmu o detailnější informace týkající se úpisu akcií NWR nás mohou klienti společnosti Patria Direct kontaktovat prostřednictvím emailu cc@patria-direct.cz nebo telefonicky na +420 221 424 142.


Čtěte více:

NWR – Komentář k výsledkům za 2Q14
21.08.2014 11:50
Společnost NWR oznámila, že v 2Q14 dosáhla mírného provozního zisku EB...
NWR zítra čeká boj o holé přežití
28.08.2014 17:30
Zítra se v Londýně odehraje boj o bytí a nebytí NWR, když věřitelé roz...
NWR slaví, restrukturalizace má zelenou
29.08.2014 15:58
Klíčové hlasování o budoucnosti těžařské společnosti NWR dopadlo dobře...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data