Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sbohem a šáteček, Orco se loučí s pražskou burzou

Sbohem a šáteček, Orco se loučí s pražskou burzou

17.09.2014 15:15
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Další smutný příběh pražské burzy se blíží svému konci. Developerská společnost Orco již v pátek opustí burzovní parket v Praze a nadále budou její akcie obchodovány pouze na trzích v Paříži a Varšavě. Na konci cesty zpravidla přichází na řadu bilancování a nejinak by tomu mělo být i u jednoho z nejzamotanějších příběhů českého finančního trhu.

Společnost Orco Property Group založil v roce 1991 Francouz Jean-François Ott s cílem skupovat primárně v Praze nemovitostní objekty. Po úspěšném startu společnost doplnila své operační portfolio o developerské projekty a rozjela také aktivity v segmentu hotelového trhu. Ve snaze rozšířit svůj podnikatelský záběr Orco koncem roku 2000 vstoupilo na pařížskou burzu Euronext. Svůj příběh na pražské burze začala společnost psát o pět let později, když v rámci duální kotace zažádala o přijetí k obchodování na pražském parketu. Obchodování započalo 1. února a upisovací cena byla stanovena na úrovni závěrečného hodnoty akcií předchozího dne na pařížské burze (40,89 EUR - v tehdejším přepočtu 1289 Kč).

1111

První rok od vstupu na pražskou burzu společnost zakončila s tržbami 50,35 mil. EUR, což představovalo meziroční zhoršení. Výrazně se však zvýšil provozní výsledek, když společnosti pomohlo zhodnocení investičních nemovitostí (držené za účelem pronájmu nebo růstu kapitálového hodnoty). To pokračovalo i v letech 2006 – 2007 a Orco tak těžilo z pozitivního sentimentu na trhu nemovitostí, kde rostly jak ceny budov, tak také hodnota samotných pozemků. Společnosti zároveň ve zmíněných periodách prudce stouply tržby. Pomalejší růst provozního zisku pak odrážel narůstající náklady na prodané zboží, pod které spadaly nemovitosti určené k prodeji. Ve výsledku tak mezi lety 2005 – 2007 čistý zisk přiřaditelný skupině dosáhl meziročního tempa růstu téměř 27 % (měřeno geometrickým průměrem). Zisk na akcii (EPS) pak navíc ředila skutečnost, že došlo v uvedených letech k postupné přeměně konvertibilních dluhopisů, a také vydání nových tranší běžných akcií. Cena akcií Orco i přesto od uvedení na pražskou burzu (únor 2005) do vrcholu z února 2007 prudce vzrostla z 1286 na 3706 . Poté ovšem započal ústup z výsluní…

Orco 2

Pohled na vývoj průměrné ceny akcií Orco v jednotlivých letech ještě v roce 2007 mohl původní investory těšit. Přece jen z původní investice stále prodejem akcií mohli vytěžit více než 100 %-ní zhodnocení. Avšak downtrend, který v průběhu roku 2007 na akciích Orca započal, postupně z hodnoty investice kousek po kousku ukrajoval. Negativní vývoj dokonale podtrhnul rok 2008, ve kterém se zcela zastavil růst tržeb, a především došlo k výraznému (negativnímu) přecenění nemovitostí v portfoliu a s ním spojenému odpisu hodnoty. Příčinou byla obligatorní záležitost tehdejšího roku, tedy výrazný pokles cen nemovitostí napříč světovými ekonomikami. Orcu pak nebyla nic platná ani geografická diverzifikace podnikatelské činnosti. Provozní výsledek i čistý zisk v roce 2008 zamířil hluboce do záporných hodnot a společnost během dvanácti měsíců ztratila 92 % své akciové hodnoty. Děsivý výsledek vedl dokonce k pozdržení některých splátek a úroků u bankovních věřitelů.

Situace se „na oko“ zklidnila až v roce 2010, kdy společnost navýšila tržby, a provozní zisk vyšplhal do kladných hodnot. Důvodem byl výpadek negativní položky přecenění investičního majetku, který v předchozích letech pravidelně odrážel klesající ceny na nemovitostním trhu. Pochopitelně zaujme překvapivě vysoký dosažený zisk. Na něm se z valné většiny podepsala realizace záchranného plánu (Safeguard plan), v jehož rámci došlo k vydání nových dluhopisů, warrantů a přeplánování splátek bankovních úvěrů. Na povrch tak začala vyplouvat děravá finanční struktura developera.

V následujících letech tak došlo ke konverzi dluhových pohledávek na akcie (další naředění akcionářů), poklesu výkonnosti na provozní úrovni (Orcu ublížilo hospodářské zpomalení ekonomik) a eskalaci vnitromocenských bojů. Víceméně se tak již s akciemi na pražské burze přestalo počítat. Výrazně klesla likvidita a středem zájmu se stala pouze cenná aktiva v portfoliu skupiny. Tím asi nejcennějším byla německá dceřiná společnost GSG Group (dříve Orco Germany), kterou ovládl Radovan Vítek.

Příběh Orca na pražské burze tím došel svému konci. V pátek již definitivně. Pro zájemce o společnost však nadále zůstává příležitost, jak s akciemi skupiny obchodovat. Orco totiž navzdory odchodu z pražské burzy zůstává kotováno na parketech v Paříži a Varšavě.


Čtěte více:

Orco prodá Zlotu a na pražské burze skončí v září
28.08.2014 9:13
Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group se dohod...
Developer Orco v pololetí se ztrátou 63 mil. EUR
29.08.2014 8:23
Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group hospodař...

Váš názor
 •  
  17.09.2014 16:06

  Sbohem... a nevracejte se.
  Scipio
 •  
  17.09.2014 15:55

  už to vím, lze je "vyměnit" za akcie v Paříži nebo Warsaw, samozřejmě za poplatek, je to kus za kus
  st.
 •  
  17.09.2014 15:35

  co se stane s mýma akciema orca, které mám v CZ?
  st
  • .
   17.09.2014 15:39

   Naberou na hodnote a protoze zustavaji na RM systemu tak je budes moct za nakej cas bez problemu se ziskem prodat...
   krupicová kaše
   • Re: .
    17.09.2014 15:49

    to je žert , že ? Já se o ORCO nezajímám, ale není to spíš konec ?
    Jezdec.
Aktuální komentáře
18.06.2021
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
12:16Majitel TikToku loni více než zdvojnásobil tržby, z vedení se stahuje šéf
12:13Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí
17:33Odpolední korekce na výnosech pomáhá technologiím, dolar zisky drží  
17:05Komerční banka, a. s. - Aktuální výpis z obchodního rejstříku
16:35Žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, Česko kleslo na 34. místo
16:23U Tesly platí, že trh dovede být iracionální déle, než investor vydrží být solventní, říká Buffettův učitel
14:21Investice v Číně i v USA, do technologií a rozdělování internetu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba