Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol vykázal čistý zisk 1,4 mld. Kč

Unipetrol vykázal čistý zisk 1,4 mld. Kč

22.10.2014 8:18, aktualizováno: 22.10. 8:51
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Společnost Unipetrol dnes otevřela českou výsledkovou sezónu, když ráno oznámila svoje výsledky za 3Q14.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku společnost Unipetrol vykázala velmi dobré výsledky a výrazně zvýšila svou ziskovost. Společnost dosáhla provozního zisku před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) 2,304 miliardy korun. Čistý zisk se vyšplhal na úroveň 1,399 miliardy korun. Obrat společnosti Unipetrol meziročně vzrostl o 37 % a dosáhl hodnoty 34,041 mld. korun.

Konsolidované neauditované finanční výsledky (v milionech Kč)

uni_tab 

„Do velmi dobrých výsledků třetího čtvrtletí se promítlo výrazné zlepšení rafinérských marží, které byly nejvyšší od začátku roku 2013, nárůst jsme zaznamenali i v případě petrochemické marže. Důležité především je, že se nám podařilo příznivých makroekonomických podmínek velmi dobře využít prostřednictvím spolehlivé výroby a vyšších prodejních objemů napříč všemi segmenty,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

V rámci nově vytvořeného segmentu downstream, který kombinuje původní segmenty rafinérie a petrochemie, společnost dosáhla provozního zisku EBITDA LIFO ve výši 2,135 miliardy korun. Výsledek pozitivně ovlivnila lepší úroveň marží (petrochemické i rafinérské marže) a vyšší prodejní objemy. Dalším faktorem byla částečná redukce šedé zóny na trhu s palivy, která se promítla do lepších prodejů segmentu. V neposlední řadě pak ke kladnému výsledku downstream segmentu přispěly projekty realizované v oblasti provozní dokonalosti (Operational Excellence).

uni_down
V rafinérské části segmentu downstream bylo ve třetím čtvrtletí roku 2014 dosaženo objemu zpracované ropy 1,372 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 52 %. Využití rafinérských kapacit ve třetím čtvrtletí roku 2014 vzrostlo na úroveň 93 %. Ve stejném období vykázala rafinérská část segmentu downstream kladný provozní zisk EBITDA LIFO 798 milionů korun, zejména s ohledem na lepší rafinérské marže a vysoký rozdíl cen rop Brent a Ural. Za třetí čtvrtletí roku 2014 prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 41 % na úroveň1,174 mil. tun, zejména z důvodu vyšších prodejů benzínu i nafty.

 uni_rafi

Provozní zisk EBITDA LIFO petrochemické části segmentu downstream dosáhl ve třetím čtvrtletí roku 2014 hodnoty 1,336 miliardy korun. Prodejní objemy petrochemických produktů pak meziročně vzrostly na úroveň 449 tis. tun (+23 %), s ohledem na vyšší tržní poptávku a spolehlivost výroby. Využití etylénové jednotky dosáhlo ve třetím čtvrtletí úrovně 89 %. Prodeje polyetylenu vzrostly meziročně o 25 %, v případě polypropylenu nárůst dosáhl dokonce 32 %. I nadále se však do výsledků petrochemické část downstream segmentu negativně promítají přetrvávající vysoké poplatky za obnovitelné zdroje energií (OZE).

uni_petro 

Maloobchodní segment zaznamenal ve třetím čtvrtletí roku 2014 provozní zisk EBITDA LIFO 169 mil. korun, zejména díky lepším palivovým i nepalivovým prodejům, vyvolaným zlepšenou dynamikou tuzemské ekonomiky a úspěšnými marketingovými aktivitami na podporu prodeje v síti čerpacích stanic Benzina. Meziročně se tak podařilo Benzině zvýšit podíl na trhu ze 14,5 % na 15,2 %. Negativně se do výsledků segmentu naopak promítly přetrvávající nízké palivové marže, zejména u benzínu, které byly způsobeny silnou konkurencí na tuzemském trhu.

uni_malo 

uni_benzina 

Čistý dluh společnosti se udržel na stejné úrovni jako v minulém období 2Q14 ve výši 5,7 mld. Kč. Takže míra zadlužení zůstává beze změn na 21 %.

uni_dluh 

Unipetrol plánuje věnovat se v budoucích obdobích v oblasti výroby zvyšování výrobních objemů, úspoře nákladů na provoz výroby a snahy o zvyšování objemu produkce s vyšší přidanou hodnotou, kde je vyšší i marže. V oblasti prodeje optimalizaci klientského portfolia, posílení exportní pozice. V maloobchodě, kde působí zejména prostřednictvím značky Benzina, chce Unipetrol zvyšovat nadále tržní podíl svých čerpacích stanic, snižovat náklady a zavést komplexnější strategii řízení cen v maloobchodní síti.

Zdroj: Bloomberg, Unipetrol website


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data