Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skladování energie - neobjevený segment s velkým potenciálem?

Skladování energie - neobjevený segment s velkým potenciálem?

11.12.2014 14:56
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Neexistuje mnoho segmentů nebo odvětví, které by byly tolik v plenkách a přitom měly tak gigantický potenciál pro budoucí rozvoj. Částečně se v těch nejpalčivějších částech našeho života prosazují již dnes a slýcháme o nich zatím v dobrém světle. S tím jak pokračuje jejich vývoj, rychlost s jakou přichází nová řešení se urychluje. Řeč je o technologiích uchovávání energií.

Nedávno jsme slyšeli o super baterii, která se dokáže nabít za okamžik. Ještě není dokonalá kvůli svým rozměrům, ale dozajista ukazuje směr a to, že vývoj dělá pokroky.

Důvodem proč se vůbec skladováním zabývat je schopnost takových zařízení výrazně snížit objem uhlíkových emisí, které při výrobě vznikají. Budoucnost bez takových emisí je tedy zase o trošku méně zahalena v mlze.

Nejen snížení objemu skleníkových plynů je důvodem proč bychom podobným technologiím měli dát šanci. O několika z nich si můžete přečíst na následujících řádcích.

Sezónní skladování
S nasazením obnovitelných zdrojů poroste poptávka po schopnosti překlenout dny, týdny nebo měsíce bez standardních dodávek energie a také sezónní výkyvy v poptávaných objemech energie (například skladování energie v létě na zimu pomocí podzemních skladovacích systémů).

Obchodování a arbitráže
Skladování energie během období nízkých cen a nízké poptávky a prodej při špičkách nebo v době vysokých cen může být dalším z důvodů proč je skladovací technologie zajímavá. Lze také provádět arbitráže mezi dvěma trhy s energií.


Udržování napětí v síti

Během provozu dochází k výkyvům v napětí v přenosové síti. Skladiště energie by měla být schopná tyto výkyvy eliminovat nebo alespoň minimalizovat tak, aby nedocházelo ke škodám.

Blackout
V případě kompletního výpadku na větším území včetně i výrobních kapacit jako jsou elektrárny mohou skladiště dočasně poskytnout energii a urychlit obnovení standardního provozu v síti. Elektrárny většinou potřebují určitý čas a nějaký externí zdroj napájení pro znovuobnovení provozu. Uskladněná energie může takový proces urychlit, usnadnit a zlevnit.

Usnadnění provozu přenosové sítě
V přenosové sítí přirozeně vznikají „úzká místa“, která jsou přetěžována v okamžiku výkyvů. Již jsme zažili situace, kdy například česká přenosová síť byla ohrožována přesunem energie z německých větrných elektráren na jih Evropy, kde byl nedostatek energie. A právě tyto nové technologie by mohly zmírnit takové prudké výkyvy v síti.

Energie mimo síť
Roste počet uživatelů obnovitelných zdrojů energie, kteří nejsou zapojeni vůbec do sítě. Těm by mohly být nápomocny nové technologie při uchování energie ze solárních panelů nebo rekuperačních jednotek. Tím docílí dalšího snížení nákladů a překlenutím časových mezer mezi výrobou a spotřebou dané energie.


Vyspělost jednotlivých technologií

Řada technologií se nachází již v komerčním nasazení, ale většina aktuálně známých technologií na svoje komerční využití teprve čekají.

storage

Nejblíže komercializaci jsou následující technologie:
Compressed air energy storage (CAES) – systém využívá doby, kdy je nízká poptávka po energii a stlačuje vzduch v zásobnících v podzemí. Vzduch je později uvolněn a energie se pomocí turbín uvolňuje v době největší špičky při největší poptávce po energii.

Ice storage – využívá schopnosti různých materiálů přecházet z pevného na kapalné a plynné skupenství.

Flywheels – je mechanické zařízení, které se točí vysokou rychlostí a tím uchovává kinetickou energii. Energie je uvolňována později pomocí zpomalování rotoru. Výhodou je téměř okamžité uvolnění energie ve velkém objemu.

Zatím můžeme sledovat jenom několik málo vlaštovek z tohoto odvětví, které můžeme najít i na burzách. To se ovšem může změnit hlavně v USA.

Několik tipů na burzovní tituly
Je to například General Electric, který investoval už 100 milionu dolarů do baterie kombinující články z niklu, chloridu a sodíku. Svou technologii začal nabízet hlavně telekomunikačním firmám a správcům objektů pro snadnější zajištění náhradního zdroje elektrické energie v případě výpadku.

Dalším ze zajímavých hráčů je dceřiná společnost jihokorejského výrobce elektroniky LG – LG Chem. Společnost je jedním z předních hráčů ve světě lithiových baterií, které tvoří stacionární jednotky pro elektrická auta. Kromě toho vytváří stacionární bateriové jednotky i pro průmyslové použití a rezidenční objekty.

NRG Energy je menší společnost založená již v roce 1992. Firma se specializuje na výrobu elektrických generátorů. Kromě toho se společnost věnuje vývoji a komercializaci technologií spojených s vývojem elektrických aut.

SolarCity Corp Elona Muska se specializuje na instalaci solárních panelů. Méně zřejmé jsou také instalace lithiových článků používaných i v Tesle právě pro ukládání energie ze solárních panelů pro pozdější použití.

Zdroj: IEA, Reuters

 


Čtěte více:

Deutsche Bank a Barclays možná „škubaly“ klienty na forexu díky algoritmům
11.12.2014 11:00
Newyorský regulátor objevil známky, že Barclays Plc a Deutsche Bank AG...
Americká data mohou podpořit dolar, rubl vyhlíží vyšší sazby
11.12.2014 10:43
Dolar včera znovu ztrácel, ale dnes ráno se stabilizuje. Jeho kurz pro...
Project Syndicate - Rentabilita důvěry
11.12.2014 13:00
Dopady nejpustošivější finanční krize za desítky let začínají ustupova...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y