Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate - Rentabilita důvěry

Project Syndicate - Rentabilita důvěry

11.12.2014 13:00

Dopady nejpustošivější finanční krize za desítky let začínají ustupovat. Debata o fundamentech globálního hospodářství ale není ani zdaleka u konce. Ostatně objevila se nová vlna vzrušené diskuse o tom, zda by obchodní společnosti měly klást na první místo zisky, nebo veřejný prospěch.

Milton Friedman, přední zastánce ziskově orientovaného přístupu k řízení firem, proslul prohlášením, že „byznysem byznysu je byznys“. Z tohoto pohledu vlastně neexistuje rozpor mezi maximalizací zisku a veřejným prospěchem. Samotné usilování o zisk je společensky přínosnou metou.

Koncepční východisko opačné perspektivy, k níž se kloním, vychází z teorie tvorby sdílené hodnoty harvardského ekonoma Michaela Portera. Ostatně mé vlastní publikace jako rámec moderního chápání sociálně zodpovědného řízení firem prosazují koncepci zainteresovaných stran (stakeholders).

Teoretická debata by mohla pokračovat donekonečna. Co se týče praktického řízení firem, taková ideologická polarizace příliš užitečná není. Kdyby manažeři museli volit mezi naplňováním očekávání akcionářů a plněním společenské a etické zodpovědnosti, jejich společnosti by zřejmě zkrachovaly.

Úspěšní manažeři namísto toho uznávají, že každá obchodní společnost je jak ekonomickým, tak společenským subjektem, a že tedy nelze opomíjet žádné zainteresované. Už před více než čtyřiceti lety jsem napsal, že firma „jako organismus… závisí na několika tepnách,“ a musí vyživovat všechny, chce-li mít naději na přežití a růst.

Zní to přímočaře. Může to být ale velice těžké, když jsou kupříkladu požadavky akcionářů společnosti ve střetu se zájmy zaměstnanců, zákazníků či místních komunit. Dobrou zprávou je, že při každém takovém sváru existuje jeden sjednocující cíl: zajistit dlouhodobý úspěch společnosti.

To v prvé řadě vyžaduje, aby byla společnost zisková. Ziskovost by ale neměla být sama o sobě cílem; jedná se o nástroj, který manažerům pomáhá určit nejúčinnější využití prostředků a měřit konkurenční schopnost a vitalitu společnosti. Namísto prostého vyplácení dividend by tedy společnosti měly svých zisků využívat k upevňování své dlouhodobé životaschopnosti.

Ziskovost, růst a zajištění proti existenčním rizikům jsou pro dlouhodobé vyhlídky společnosti zásadní. Nicméně tvoří-li tyto tři faktory „tvrdou moc“ společnosti, firmy potřebují také „měkkou moc“: důvěru veřejnosti a příznivé přijetí, které si získají plněním své sociální zodpovědnosti. Manažeři mohou vytvářet dlouhodobou hodnotu pro všechny zainteresované, včetně akcionářů, jedině pokud firma získá důvěru veřejnosti – určité „oprávnění k podnikání“.

Krátce, skutečný konflikt nevzniká mezi maximalizací zisku a sociální zodpovědností, ale spíš mezi krátkodobým a dlouhodobým uvažováním. Takový střet je v jistém smyslu snazší vyřešit. Vždyť krátkozraký přístup nejenže podkopává vyhlídky firmy, ale ohrožuje také celou ekonomiku. Ostatně nezodpovědná soustředěnost manažerů na snahu vyhovět bezprostředním zájmům akcionářů, tedy maximalizovat své vlastní odměny, významně přispěla k tomu, že se globální finanční soustava v roce 2008 dostala až na pokraj krachu.

Aby mělo výkonné vedení společnosti možnost vycházet vstříc dlouhodobým zájmům všech zainteresovaných, firemní rozhodování musí zohledňovat čtyři předpoklady přežití společnosti: ziskovost, růst, ochranu proti rizikům a důvěru veřejnosti. Vzhledem k tomu, že uspokojení jednoho z těchto předpokladů jde často na úkor ostatních, zahrnoval by takový systém neustálé korekce a kompromisy.

Jsme na sklonku éry, kdy společnosti, pod tlakem, aby splnily očekávání akcionářů, dávaly přednost ziskovosti a růstu, i když to bylo za cenu podstupování přehnaných rizik a ztráty veřejné důvěry. Plněním legitimních očekávání všech zainteresovaných stran, včetně snižování negativních vlivů prováděných činností na životní prostředí a tvorby kvalitních pracovních příležitostí, teď firmy musí usilovat o minimalizaci rizik a budování důvěry.

Sociální zodpovědnost firmy se ovšem neomezuje jen na to, jak obchoduje. Firmy by měly využít svých hlavních schopností, aby přispěly k hledání východisek z nejnaléhavějších sociálních problémů dneška. Jinými slovy, kromě služby svým akcionářům by obchodní společnost měla akceptovat svou úlohu jako strana zainteresovaná na naší společné budoucnosti – určitou protihodnotu za právo podnikat.

Firmy naštěstí čím dál častěji konají s jistým smyslem pro sociální zodpovědnost. Ve spolupráci s vládami, mezinárodními organizacemi a občanskou společností firmy řeší významné výzvy, jako je společenská integrace, a vytvářejí nezbytné systémy pro zajištění vzdělávání a zdravotní péče pro ty, kdo je potřebují nejvíce. Takové společnosti realizují koncepci zainteresovaných stran na mikroúrovni i makroúrovni, reagují na požadavky svých zaměstnanců, zákazníků a komunit, čímž posilují své obchodní značky.

Tímto postupem dávají tyto společnosti vlivnou odpověď na otázku, jakou úlohu ve společnosti by měly mít. Ještě důležitější je, že zbytku podnikového sektoru ukazují, že úsilí věnované naplňování veřejného prospěchu se vyplatí.

Klaus Schwab je zakladatelem a výkonným předsedou Světového ekonomického fóra.

Copyright: Project Syndicate, 2014.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Ifo: Slabé euro a levná ropa podpoří růst německé ekonomiky
11.12.2014 12:44
Německý ekonomický institut Ifo zvýšil odhad růstu německé ekonomiky p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.12.2022
9:19Víkendář: Jako kdyby Apple vyráběl elektromobily...
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m