Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR - Inflace v březnu mírně zrychlila

ČR - Inflace v březnu mírně zrychlila

09.04.2015 9:25
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Spotřebitelské ceny se v posledním měsíci zvýšily o jednu desetinu, a to především v důsledku zvýšení spotřebních daní u cigaret a mírného zdražení pohonných hmot. Meziroční inflace poskočila rovněž o jednu desetinu na 0,2 %.

Zcela nepřekvapivě se spotřebitelské ceny v březnu zvýšily a ČR se tak znovu vyhnula „deflaci“ či záporné inflaci. Nárůst inflace obstaraly především cigarety, které zdražovaly už v únoru, a pohonné hmoty. Do cen benzínu a nafty se totiž začalo promítat nedávné zvýšení světových cen ropy, jež mírně korigovaly její předchozí dramatický propad. I tak ovšem jsou ceny pohonných hmot výrazně nižší, než byly loni, a tak pozitivně přispívají ke zlepšování reálné finanční situace firem i domácností.

ČR zůstává i nadále nízkoinflační ekonomikou. Viditelný nárůst cen vidíme pouze u cigaret a alkoholu a především u oblečení a obuvi, kde se v důsledku závislosti na dovozech stále ještě projevuje vliv slabé koruny. Naproti tomu zlevňují potraviny, bez ohledu na kurz koruny vůči dolaru dlouhodobě padají i ceny dovážené elektroniky.

Inflace v březnu mírně překonala prognózu ČNB, která předpokládala růst spotřebitelských cen jen o jednu desetinu. A zhruba na stejné úrovni inflace setrvá i v nejbližších měsících. Samozřejmě hlavní slovo a zároveň i největší nejistotu do vývoje spotřebitelských cen přináší vývoj ceny ropy, respektive pohonných hmot na českém trhu. Nic dalšího by aktuálně inflaci nemělo vychýlit ani jedním směrem. Inflace v této podobě by mohla potěšit i centrální banku předpokládající nulovou inflaci ve druhém kvartále a deflaci ve čtvrtletí třetím.


Čtěte více:

Praha bude otevírat výše
09.04.2015 8:46
Pražská burza ve středu klesala, index PX ztratil 0,3 %. Elektrárensk...
Rozbřesk - Výlet řeckého premiéra za Putinem bez výsledku
09.04.2015 9:10
Výlet řeckého premiéra Tsiprase do Moskvy zatím nepřinesl Athénám moc ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.12.2025
15:14Perly týdne: Magické číslo a datová centra ve vesmíru
13:11Nvidia rozjíždí velkou hru: licencuje technologii Groq a získává jeho špičkové manažery
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data