Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč rubl posiluje, když Rusko čeká recesi?

Proč rubl posiluje, když Rusko čeká recesi?

10.04.2015 11:16
Autor: Michal Putna, Patria Online

V prosinci loňského roku prošel rubl měnovou krizí, kdy oslabil proti americkému dolaru až na hodnotu 76 rublů za dolar. Centrální banka (Bank Rossii, BR) reagovala na volný pád měny drastickým utažením měnové politiky a zvýšením úrokových sazeb o 650 bps. až na 17 %. Po novém roce BR měnové podmínky ve dvou krocích uvolnila na aktuálních 14 %.

Ještě na konci ledna se ruská měna obchodovala s kurzem 69 USDRUB, od začátku února však na rublu pozoruje výrazné posílení (a to navzdory nižším sazbám). Aktuálně se kurz rublu pohybuje na hladině 51 USDRUB, za posledních 30 dní je rubl na páru s dolarem o 18 % silnější (viz graf).

grafy

Vyvstává proto otázka, co stojí za touto výraznou apreciací, když ruská ekonomika míří do recese? Odhady letošního vývoje HDP počítají s poklesem o 3,5 – 4 %. V následujících několika bodech jsou představeny faktory, které by mohly mít rublovou rally na svědomí.

1) Stabilizace ropy – Ceny ropy typu Brent okolo 55 USD/barel poskytly rublu oporu a ruští exportéři tak generují vyšší dolarové příjmy.

2) Nižší splátky zahraničního dluhu – Na přelomu roku expirovaly nejen ruským podnikům splátky zahraničního dluhu, což přirozeně vyvolávalo tlak na rubl, neboť firmy prodávaly rubly, aby měly finance na uhrazení cizoměnových půjček (denominovaných primárně v dolarech).

3) Úrokové sazby – I přes letošní snížení úrokových sazeb o 3 p.b. zůstává měnová politika v Rusku mimořádně utažená. Pro rubl jsou vysoké sazby dobrou zprávou, protože zvyšují atraktivitu měny v očích investorů. Přesně opačný vliv však mají vysoké sazby na hospodářský růst, který v dlouhodobém horizontu determinuje sílu měny.

4) Příměří na Ukrajině – Ruské měně pomáhá i relativní klid na východní Ukrajině. Ačkoliv se jedná o mimořádně křehké příměří, klid zbraní tlumí tlak Západu na další zpřísňování sankcí proti Moskvě.

5) Zklidnění zjitřené situace – Přelom roku byl pro rubl extrémní situací a směnný kurz byl patrně podhodnocený. Uklidnění situace proto vede ke stabilizaci/růstu hodnoty rublu. Navíc už nečteme o možných kapitálových kontrolách a jiných opatřeních, které by rubl opět poslaly dolů.

Je dobré ještě poznamenat, že ruská centrální banka, na rozdíl od loňského roku, na devizovém trhu prakticky neintervenuje. Poslední intervence ve prospěch rublu se, dle oficiálních údajů BR, uskutečnila 2. února ve výši 690 mil. USD. Letošní největší intervence měla hodnotu 1,3 mld. dolarů a proběhla na začátku roku, 12. ledna. Posilování rublu tedy není taženo nákupy rublů BR na devizovém trhu, což byl typický scénář v 2H14.

Zdroj: BBG, Natixis


Čtěte více:

Zhodnocení investičních doporučení Patria pro 1Q15
09.04.2015 17:00
Pro rok 2015 jsme doporučovali investovat do akcií v západní Evropě a ...
Z Ruska odešlo v 1Q15 téměř 33 mld. USD
10.04.2015 8:20
Z ruských bank a podniků odteklo v prvním čtvrtletí do zahraničí v čis...
Aktualizovaný investiční výhled na rok 2015 – Ekonomika
10.04.2015 11:00
Včera jsme v tomto článku zveřejnili zhodnocení (mimořádně úspěšných) ...
Objem dodávek PC poklesl v 1Q15 o 6,7 % yoy; je nejnižší od 1Q09
10.04.2015 10:21
Včera IDC uveřejnilo data o světových dodávkách počítačů. Ty v prvním ...

Váš názor
 • Putin musí něco udělat - ale co to bude ?
  10.04.2015 21:13

  Ted' když se mu hroutí cena toho jediého co má nabídnout a co ho drží nad vodou. Jeho neděje na lepší zítřky se take rozplývají po nedávném oznámení že se nedaleko Londýna nacházejí obrovská, 100 milard barelů ložiska ropy. Navíc jsou tyto zásoby v průmyslovém snadno dostupném regionu, kde je již veškerá infrasruktura a ne někde ve vzdálené oblasti nebo pod mořem. Je to 3x větši množství, než se vytěžilo v celé oblasti Severního more za posledních 20 let a Angláni umí ropu ze země dostávat. K tomu ještě naštěstí v GB není moc Rusáků aby je tam mohl zase Putin letět ochran'ovat.
  František
 • rubl je na úplném dnu
  10.04.2015 20:06

  I cihla hozená do rybníka už hloubějc klesnout nemůže. To dá rozum. Je to jako když pocukrujete hovno. Sice to líp vypadá ale ..... Asi jako ted' když Rusové změnili ikonku na své lade. To si myslí že jsou lidi tak blbý že jim to taky sežerou. A tak je to ve všem ostatním. Jediný co uměj dobře je napadat a okupovat svoje sousedy. No někomu se to dokonce líbí tak že jim jede pomáhat, společně s velkým Kimem oslavovat. Putin se zoufale snaží sehnant na svoje "oslavy" kohokoliv. Kdyby byl naživu Hitler tak by ho určitě pozval taky a náš největší je tak hrdý na to že bude jedním z nich, zatímco se všichni slušní politici od nich distancují. Nejhezčí ukázkou co si myslí většina lidi, na rozdíl co nám prezentují naše noviny, bylo vítání americké kolony a ty zoufalé a trapné skupinky "odpůrců.
  Howg
 •  
  10.04.2015 14:00

  Neztrácejme ale při hodnocení kursu rublu dlouhodobější pohled - ještě loni 1.září byl kurs 37 RUB za USD, jestli je dnes 52, tak to sice může být posílení oproti posledním 30 dnům, ale málo to mění na faktu, že ekonomická realita dovozců, vývozců i obyvatelstva se během posledních 6 měsíců významně změnila. K horšímu.
  Vlado
  •  
   10.04.2015 15:45

   Na hodnotách kolem 50 RUB za USD bude celkové oslabení rublu zhruba stejné, jako celkové oslabení koruny vůči dolaru za srovnatelné období - tzn. i my, teda aspoň já, se mám stejně špatně jako kdejaký rus. Jen u nás to bylo pozvolnější, u nich skokové. Posilování dolaru nechápu. Každý, kdo na forexu sázel proti dolaru, musí mít poslední týdny pěkně špatné spaní...
   SLK
 •  
  10.04.2015 13:11

  Protože něco jiného je politická propagace a něco jiného ekonomická realita.
  Juniper
  • Přesně tak a to jen dokazuje
   10.04.2015 21:51

   jak malý překlep v názvu článku změní realitu. Název měl znít - Rusko čeká recese - to ví každý a navíc že ta je nevyhnutelná a bude velká, jako všecho ruské. Ale že dolar posiluje každým dnem se tutlá, aby to nepokazilo nadšení našeho pána při oslavách v Rusku. Toho ty jeho rubly stojí nejvic i když ne v penězích. Tolik ostudy co on, za tak krátkou dobu nenahromadili všichni prezidenti po celou dobu trvání našeho státu se všemi těmi různými názvy.
   Sekera
Aktuální komentáře
19.04.2021
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)