Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko rostlo ve 2. čtvrtletí stabilním tempem 1,5 %

Portugalsko rostlo ve 2. čtvrtletí stabilním tempem 1,5 %

31.08.2015 15:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Portugalská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání o 1,5 procenta, stejným tempem jako v prvních třech měsících roku. Míra nezaměstnanosti přitom klesla na nové minimum za posledních pět let, sdělil dnes portugalský statistický úřad INE. Zemi se daří zotavovat z dluhové krize a loni opustila záchranný program, o nějž v roce 2011 požádala Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Vzestup ekonomiky letos táhne rostoucí domácí spotřeba, uvedli podle agentury Reuters statistici. Loni ekonomika vzrostla o 0,9 procenta, a zaznamenala tak první celoroční růst od roku 2010. Na letošní rok odhaduje vláda zvýšení hrubého domácího produktu o 1,6 procenta.

Míra nezaměstnanosti v Portugalsku v červenci klesla na 12,1 procenta z červnové úrovně 12,3 procenta. Sestoupila tak na nejnižší úroveň od roku 2010, uvedl INE.

Portugalsko stejně jako Irsko, které po Řecku spadly do dluhové krize, se už z problémů vymanily a splácejí MMF své úvěry před termínem, aby ušetřily na úrocích. Z krize se stále není schopno dostat jen Řecko, které do ní spadlo jako první.

Díky zlepšené výkonnosti ekonomiky se Lisabonu daří snižovat rozpočtové deficity a připravit si půdu i pro snižování vysoké zadluženosti. Vláda slíbila, že deficit letos sníží pod tříprocentní limit Evropské unie.

Zdroj: Reuters, ČTK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.