Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fiat ucítil krev a tak nabízí majitelům VW slevy - vypukne v Evropě cenová válka?

Fiat ucítil krev a tak nabízí majitelům VW slevy - vypukne v Evropě cenová válka?

06.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Kauza Volkswagen nekončí. Naopak, zdá se, že má nové epizody, které mohou mít i velmi zajímavé konsekvence pro spotřebitele. Konkurenční automobilka Fiat-Chrysler ucítila krev raněného zvířete a vyrukovala prý v Itálii na majitele koncernových vozů VW s atraktivní nabídkou cílených slev na své vozy ve výši 500 až 1500 euro - pokud se vzdají svého německého vozu (ve prospěch nového italského).

Ponechme teď stranou pikantní záležitost, že to byl právě šéf Fiatu Sergio Machionne, který v před pár lety obvinil VW z toho, že svou cenou politikou rozpoutal uvnitř sektoru krvavou lázeň. Věnujme se jinému fénoménu, kterým může být začátek nové cenové války mezi výrobci automobilů. Není sice nikde psáno, že šrotovné, které Fiat za zfixlované vozy VW zákazníkům nabízel, musí nutně vyvolat cenovou reakci konkurence. VW se jí ale minimálně bude muset věnovat a lze si představit různé scénáře, přičemž ten extrémní zní výměna starého “čmoudícího” výrobku za nový ekologicky nezávadný. Již během tohoto týdne se přitom možná dozvíme, jaké řešení dieselového problému vedení VW zvolí, ale jen pro představu v Evropě jde údajně o 8 miliónů vozů a zvažované náklady (napravení podvodu) na jeden vůz čítají od 20 do 10000 euro.

Mikroekonomicky vzato není pro spotřebitele nic lepšího než pořádně krvavá cenová válka. Z druhé strany pro výrobce to může být pohroma, o čemž by mohly vyprávět například takové americké aerolinky, u kterých jsou cenové střety na denním pořádku. Nicméně i makroekonomicky může mít silný cenový střet významné důsledky - zvláště pokud jde o velký sektor ekonomiky. Auto si člověk sice nekupuje každý den, ale i tak ve spotřebitelském koši domácností v eurozóně představují výdaje na automobily v průměru přes 3 %. To se může zdát jako poměrně malý podíl, ale sleva na nové auto nižší třídy - jako je Fiat - ve výši 500 až 1500 euro je na druhou stranu poměrně výrazná. V makroekonomické praxi by pak cenová válka na poli prodeje automobilů mohla dále prohloubit dezinflační tlaky v eurozóně a to by nebylo zrovna příjemné v situaci, kdy inflace zde spadla zpátky na nulu…

Region

Včerejší seance patřila na regionálních forexových trzích k těm klidnějším a měny se hýbaly pouze málo.

Dnešek může být zajímavější, a to zejména díky zasedání polské centrální banky. Očekáváme, že ponechá sazby beze změny. I když ochota dále snižovat sazby je u členů Výboru pro měnovou politiku (RPP) malá, tak slabší ekonomická čísla z poslední doby může tlumit jestřábí choutky některých členů RPP. Se stabilními sazbami počítáme i ve zbytku roku. Kromě ekonomické situace tomuto scénáři nahrává i fakt, že RPP projde na začátku roku výraznou personální obměnou.

Dluhopisy


Výnosy německých dluhopisů šly včera vzhůru o 4 bps a je patrné, že se jim nechce zpátky pod 0,5 % (na 10ti letech). Je to částečně díky pozitivní reakci akciových trhů na páteční špatná čísla z amerického trhu práce - ta si překládají jako záruku, že Fed nebude v nejbližší době se sazbami nikam spěchat. Taková představa sice drží při zemi krátké výnosy, nikoliv však dlouhé. Německým výnosům také pomohl vzhůru poměrně slušný výsledek srpnového maloobchodu v eurozóně (+2,3 %).

V tomto týdnu budou důležitá další vystoupení centrálních bankéřů z Fedu (především Williams a Bullard) a následně zápis z posledního zasedání - měl by ukázat, jak blízko byl zářijový růst sazeb. Po slabých payrolls ale pravděpodobně žádný projev ani zápis nezmění skeptický pohled trhů na růst amerických sazeb.

Komodity

Růst cen benzínu v USA včera podpořil ceny ropy, které vzrostly o 2,3 %. Zprávy o chystaném setkání saúdskoarabských a ruských představitelů (na konci října před zasedáním OPECu) sice na cenu ropy mohly včera mít vliv, nicméně zásadnější novinky od nich nečekáme. Dnes ráno se cena ropy pohybuje kolem 49,50 USD/barel.

Ceny základních kovů se včera pohybovaly různě. Ceně mědi, která rostla asi o procento a půl, mohly pomoci i komentáře šéfa společnosti Glencore o plánovaném omezení produkce.


Čtěte více:

Technická analýza - Horší makrodata z Japonska a zámoří posouvají USDJPY stranou
05.10.2015 15:12
USDJPY: Dolar drží pozice nad denním pivotem 123,95 USDJPY. Oscilátor...
Moscovici: Řecko a eurozóna se chtějí vyhnout dalšímu dramatu
05.10.2015 16:28
Řecko i eurozóna mají společnou vůli vyhnout se novému dramatu či trag...
Německo: Průmyslové objednávky nečekaně propadly, na vině země mimo EMU
06.10.2015 8:40
Z německé ekonomiky přišla dnes ráno nepříjemná zpráva v podobě statis...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2025
21:19Jan Čermák: Fed protahuje pauzu a zpomaluje redukci bilance
21:04Americké akcie reagovaly na Fed pozitivně  
19:22Fed sazby nesnížil, čeká nižší růst ekonomiky a vyšší inflaci
17:45Kapitalismus má jednu vadu, socialismus jednu „ctnost“…
17:14Co řekne Fed na trumponomiku? Akcie před výsledkem jednání stoupají  
17:04Evropská komise nařídila americké firmě Apple otevřít svá zařízení konkurenci
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
15:59Evropská komise představila strategii na posílení obrany EU do roku 2030
15:29Evropská komise představila plán pro lepší přístup na kapitálové trhy
15:24Krugman: Nejistota a chaotičnost ze strany vlády znatelně ovlivňují ekonomiku
13:04Kaplan: Spojené státy potřebují důvěru v dolar
12:50Zlato zdolalo další rekord, jeho cena přesáhla 3045 dolarů za troyskou unci
11:48Eurostat: Inflace v EU se v únoru snížila na 2,7 procenta, klesla i v Česku
11:05Jak moc by nyní americké ekonomice pomohly nižší sazby? Možná nijak výrazně
10:22EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o splacení jistiny dluhopisů
9:06Rozbřesk: Německo schválilo historicky fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku
8:50Telefonát Trumpa s Putinem pozastavení bojů nepřinesl, v Turecku byl zadržen hlavní rival prezidenta Erdogana. Kontinentální Evropa otevře v červeném  
6:16Od pomalého k silnému: Německo je připraveno podpořit růst Evropy
18.03.2025
21:07Pokračování negativní ságy na trzích aneb geopolitické riziko zpět ve hře  
17:17Ziskovost firem vysoko nad růstovým trendem, podíl zisků na příjmech vysoko nad průměrem. Co to dohromady může znamenat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.