Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krátkodobé investiční tipy - perly evropského kontinentu

Krátkodobé investiční tipy - perly evropského kontinentu

26.10.2015 17:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho týmu Patria Research v podobě krátkodobých investičních tipů (o tomto formátu, co je a jak funguje, jste se mohli dozvědět již ZDE). V minulém vydání krátkodobých investičních tipů jsme ladili pozice ikonické akcie Apple, velmi známé karetní společnosti Visa, dále poradenské společnosti v oblasti daní H&R Block Inc a Citigroup Inc, zástupce bankovního sektoru v USA. 

V aktuálním vydání jsme vybrali akcie z Evropy - konkrétně výrobce automobilových komponentů a pneumatik Continental AG, švýcarský bankovní dům Credit Suisse Group, výrobce elektroniky Philips NV a také farmaceutickou společnost Roche Holding AG. Blížší důvody pro zařazení ze strany analytiků Patria Finance najdete níže:

Continental AG

 • Německý výrobce automobilových součástek, brzdných systému či pneumatik.

 • Zařazení akcií možná poněkud kontra-intuitivně stojí mj. na emisním skandálu německé automobilky Volkswagen. Jakkoliv je s ním spojena řada obtíží (horší sentiment v rámci sektoru, možný tlak VW na nákladovou strukturu snahou vyjednat lepší podmínky u dodavatelů součástek), pro Continental může představovat zásadní příležitost.

 • Kauza „Dieselgate“ totiž hrozí zvýšením emisní standardy, což je voda na mlýn pro dodavatele emisích systémů. Continental v tomto směru nabízí celou řadu řešení (selektivní katalytická redukce, přímé vstřikování, hybridní elektrické systémy, software).

 • Continental se navíc může pochlubit strukturálně atraktivní expozicí na oblast samořídících vozidel. Především pak v oblasti pokročilých systémů řízení (známé jako ADAS), které zahrnují klíčové otázky monitorování „slepého“ bodu či záchranného brždění.

 • Do třetice pak vnímáme jako výraznou přednost v rámci divize pneumatik koncentraci aktivit v oblasti prémiových vozidel. Marže v tomto segmentu je totiž stabilnější a není tak závislá na (i když prozatím stále existujícím pozitivním) vlivu rekordně stlačených cen přírodní i syntetické gumy (klíčový nákladový vstup).

 • S ohledem na výše uvedené očekáváme v případě Continental rychlejší tempo růst tržeb, než v rámci sektoru. Zvýšená aktivita v oblasti technologicky náročnějších součástek (viz řešení emisí, ADAS) by navíc měla podpořit marži s následnou pozitivní implikací pro zisky.

 Credit Suisse Group

 • Globální finanční skupina se sídlem ve Švýcarsku. Může se pochlubit takřka 160 letou historií.

 • Doporučení pro akcie Credit Suisse opíráme o představený strategický plán. Ten počítá s realizací nákladových úspor (po zdanění 2 mld. CHF do roku 2018), opuštěním kapitálové náročných operací v oblasti makro-produktů či Prime Brokerage a posílením kapitálové pozice.

 • Akcie po oznámení plánu oslabily, především s ohledem na očekávané naředění zisku na akcii plynoucí z plánovaného úpisu akcií ve výši 6,05 mld. CHF, čímž vytvořily atraktivnější nástupní pozici. Pozornost by se totiž měla postupně přesunout k efektům samotného plánu.

 • Osekání vybraných aktivit podpoří regulatorní ukazatele (kapitálová přiměřenost, doplňkové leverage ratio) a přesune prostředky k profitabilnějším oblastem privátního bankovnictví a správy aktiv. Výsledkem bude posun ukazatele návratnosti vlastního kapitálu (ROTE), což posune poměrový ukazatel ceny vůči účetní hodnotě (P/TBV) nad hladinu 1x (s implikovaným růstem ceny akcií).

 • Silnější kapitálová pozice pak podpoří taktéž dividendovou politiku. Credit Suisse hodlá do roku 2020 vyprodukovat 23 – 25 mld. CHF ve volném provozním kapitálu, 40 % částky má být posléze investorům poskytnuto v rámci dividendy. Hodnota odpovídá anualizovanému dividendovému výnosu přes 4 %.

 • Dodejme, že velmi podobnou restrukturalizační cestou se již v roce 2012 vydala „sesterská“ švýcarská instituce UBS. Do té doby obchodovaly akcie obou bank s prakticky stejným P/TBV poměrem. Od doby, kdy se UBS rozhodla jít cestou redukování investiční divize a posílení privátní banky, se tento poměr vychýlil výrazně v prospěch UBS. Na základě P/TBV poměru obchodovala UBS v uplynulých třech letech se zhruba 30% prémií vůči Credit Suisse.

 Phillips NV

 • Nizozemská firma pro výrobu elektroniky a elektrotechniky. Jedná se o jednu z největších světových společností v dané oblasti.

 • Phillips je jedním z titulů, které v rámci selektivního pro-cyklického výběru vnímáme jako atraktivně situovaného pro očekávaný růst evropského hospodářství. Důvodem je mj. relativně menší expozice na kapitálové výdaje (riziko stále utlumené investiční aktivity v Evropě). Ač průmyslové jméno, je Phillips posléze tažen především spotřebitelskou poptávkou (solidní domácí aktivita v eurozóně) a poptávkou ze sektoru zdravotnictví.

 • Kromě strukturálně příznivé situovanosti může Phillips vlastní hospodaření opřít o reorganizaci podnikání. Oddělení některých méně perspektivních/profitabilních operací (v tomto případě osvětlení – Lumileds) by mělo vést ke krystalizaci hodnoty při rozkladu na části (SOTP) a vyšší valuaci.

 • Nahrává tomu i současné ocenění společnosti. „Průměrná“ valuace konglomerátu vzniknuvší provázáním profitabilních operací (zdravotnictví) a méně profitabilních oblastí (osvětlení) zůstává hluboko pod historickým průměrem/průměrem sektoru (zhruba 20%/25 % na základě 2016E EV/EBIT). Zpřehlednění struktury a zefektivnění aktivit by mělo dopomoci uzavírání této mezery.

 • Pozitivem v případě Phillips a dalším argumentem pro sbližování průměrů je bezesporu taktéž schopnost generovat nadstandardní volný peněžní tok (FCF). FCF výnos pro rok 2016 dosahuje 7,5 %, přičemž sektor obchoduje jen se 6 %.

Roche Holding AG

 • Švýcarská nadnárodní farmaceutická společnost zabývající se výzkumem, vývojem a prodejem širokého spektra léčiv.

 • Pipeline nových léků přitom podle nás patří mezi to nejlepší, co sektor v současnosti nabízí. Příležitost je koncentrována především v portfoliu nových imuno-onkologických terapií.

 • Nové léky by na vrcholu cyklu mohly Roche vynášet až kolem 30 mld. USD (v případě úspěšné léčby Alzheimerovy choroby až téměř 40 mld. USD). Tržní konsenzus pro rok 2018 jim přisuzuje tržby o objemu pouhých 2,5 mld. USD.

 • Uvažujeme-li vnitřní výnosové procento R&D investic ve výši 10 %, což je stále pod úrovní posledních deseti let, férová hodnota akcií by měla dosahovat cca 350 CHF (upside 25 %). Tato cílová cena představuje 25% valuační prémii vůči sektoru (2016E P/E), což je zhruba v souladu s historickým průměrem.

 • Navíc, tržní konsenzus počítá s tím, že Roche vygeneruje do roku 2018 (včetně) cca 100 mld. USD hotovosti na provozní bázi (cca 35 % tržní kapitalizace). S užitím této hotovosti se už ale jaksi nepočítá. A to i přesto, že vedení společnosti několikrát během uplynulých let připomnělo, že žádaný poměr čistého dluhu (v současnosti kolem 8 mld. USD) k aktivům se pohybuje v rozmezí 0-15 %, akumulace hotovosti tedy není na programu dne. Dividendový výnos by tak měl opět přesáhnout sektorový průměr, pod něhož sklouznul v roce 2013 vlivem splácení dluhu z akvizice Genentech poprvé od roku 2007.

Výstupy analytického týmu Patria Finance můžete také sledovat v sekci Zápisník analytika.

Krátkodobé investiční tipy představují produkt vytvářený analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci jsou pravidelně sestavována miniportfolia akciových titulů s potenciálem pro zajímavé zhodnocení v řádech několika týdnů až měsíců. Více informací i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.

 

 

 


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - Amerika vrací úder
3.9.2015 18:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - aktualizace pro evropské trhy
21.9.2015 13:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Dlouhodobá investiční doporučení (DIP) - německé tituly (Deutsche Bank a další!)
22.9.2015 11:15
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Ferrari jde na burzu, jak na tom vydělat
1.10.2015 16:00
Automobilový koncern Fiat-Chrysler (FCA) takřka před rokem vstoupil na...
Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Ekonomika
21.10.2015 11:00
Včera jsme se v rámci bilancování třetího kvartálu zaměřili na úspešno...
Akcie ČR – přehled doporučení Patria (+cílové ceny!)
22.10.2015 16:00
Na domácí burze, v souladu s naším názorem na evropské akcie, nadále v...
Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Akcie
23.10.2015 11:00
Aktualizaci investičního výhledu Patria po ukončeném 3Q15 dnes zakončí...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.4.2017
17:36Summary: Glaxo hlásí růst napříč divizemi, Daimler s lepším výhledem
17:06IMOS development, a.s.: Výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
17:03Čínská poptávka po luxusu je zpátky. Značka Gucci táhla výsledky Keringu
16:51PX měl na chvíli 1000 bodů: CETV po výsledcích +11 %, Unipetrol +5%
16:22Výhled pro rok 2017 poslal akcie CETV do +22% zisku na 110 korun
14:30Unipetrol (+6 %) překvapil návrhem dividendy a akcie míří vzhůru
13:48Od první světové války až k válce v Zálivu: jak trhy reagují na geopolitické krize
13:42Nový ministr Havlíček: Mírné posílení koruny výkon českých firem nesrazí
13:13Roboti? Hodnotové investory nikdy nenahradí
12:19Česká exportní banka, a.s.: Výroční zpráva za rok 2016
11:58Fortuna může dál expandovat. Cenu pro odkup Penta měnit nehodlá
11:38Bude v Česku omezeno vysokofrekvenční obchodování alias HFT?
11:08Evropa hledá směr, Kering díky výsledkům +10 %
11:02Euro i koruna ubírají ze svých zisků. Trhy čekají na Trumpa a ECB  
10:26Pražská burza se pokouší o pátý růst v řadě, hvězdou dne CETV
9:25Technická analýza: Euru se dnes může podařit ubránit pozice nad 1,09 EURUSD
9:16Rozbřesk: Ropné cestování časem
9:07Moody´s: Vliv růstu koruny na české banky bude zvládnutelný
8:59Evropské futures naznačují červený start, CETV Prahu příjemně překvapila  
8:27CETV (+13 %) překvapuje silou růstu tržeb i zisku, reklamní trhy se zvedají (+komentář)

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Abertis Infraestructuras SA (03/17 Q1, Bef-mkt)
Deutsche Boerse AG (03/17 Q1)
Fiat Chrysler Automobiles NV (03/17 Q1)
Rockwell Automation Inc (03/17 Q2, Bef-mkt)
Seagate Technology PLC (03/17 Q3, Bef-mkt)
Thermo Fisher Scientific Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
United Technologies Corp (03/17 Q1, Bef-mkt)
7:00Banco Santander SA (03/17 Q1)
7:00Credit Suisse Group AG (03/17 Q1)
7:30Daimler AG (03/17 Q1)
7:30Koninklijke KPN NV (03/17 Q1)
12:00PepsiCo Inc (03/17 Q1)
13:00Baxter International Inc (03/17 Q1)
13:00GlaxoSmithKline PLC (03/17 Q1)
13:00Procter & Gamble Co/The (03/17 Q3)
13:00State Street Corp (03/17 Q1)
13:00Twitter Inc (03/17 Q1)
13:30Boeing Co/The (03/17 Q1)
13:30General Dynamics Corp (03/17 Q1)
13:30Hess Corp (03/17 Q1)
14:00Norfolk Southern Corp (03/17 Q1)
17:45Vallourec SA (03/17 Q1)
22:00Amgen Inc (03/17 Q1)
22:01Las Vegas Sands Corp (03/17 Q1)
22:05PayPal Holdings Inc (03/17 Q1)
22:30O'Reilly Automotive Inc (03/17 Q1)