Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Akcie

Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Akcie

23.10.2015 11:00
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Aktualizaci investičního výhledu Patria po ukončeném 3Q15 dnes zakončíme pohledem na akciové trhy.

Preferovanou třídou aktiv zůstávají akcie

Ačkoliv třetí čtvrtletí přineslo na akciové trhy řadu turbulencí i hlubší korekce, náš základní scénář prozatím s koncem dlouholetého býčího trhu nepočítá. Názor opíráme převážně o relativní srovnání dvou stěžejních tříd aktiv, tj. dluhopisů a akcií. Vztah dluhopisů a akcií v čase definují vyjma dalšího množství vlivů velmi silně náklady příležitosti. Jinými slovy se jedná o ušlý zisk, o nějž investoři přicházejí, drží-li akcie na úkor dluhopisů, a naopak. U dluhopisů je tímto nákladem akciová riziková prémie (ERP, čili equity risk premium), u akcií reálné úrokové sazby (nominální výnosinflace, nebo alternativně na základě inflačních očekávání výnos TIPS). Do vztahu pak samozřejmě promlouvá celá škála indikátorů popisujících ekonomický cyklus. Z historických dat pak vyplývá, že nynější podmínky, kdy se ERP pohybuje na úrovni 4,6 %, přičemž reálné úrokové sazby jsou stále velmi nízko (tedy ceny dluhopisů stále velmi vysoko), přejí povětšinou akciím na úkor bondů. Předpokládaný start normalizace monetární politiky Fedu (prozatím stále počítáme s prosincovým termínem, rizika jsou už ovšem vychýlena do 1Q16) se ruku v ruce s přeceněním amerických státních dluhopisů velmi pravděpodobně neobejde bez zvýšené volatility.

Z regionálního hlediska nadále preferujeme vyspělé trhy Západní Evropy a USA. Aktuální hodnota poměrových ukazatelů v USA sice dramaticky nevybočuje z historických úrovní (P/E poměr indexu S&P 500 se pohybuje v pásmu do jedné směrodatné odchylky od průměru posledních deseti let), přesto nelze mluvit o valuační atraktivitě per se. Srovnání s dluhopisy vyznívá optimističtěji (viz. výše). Aktuálně příliš nepočítáme s další expanzí oceňovacích násobků, pročež růst akcií musí nevyhnutelně táhnout rozmach korporátních zisků. Ačkoliv expanze hospodářství patrně proběhne za pomalejšího tempa, korporátním ziskům by měla dodat potřebné opory. Konsensuální odhady pro zisky amerických společností ve 4Q15 zůstávají poměrně konzervativní, prostor pro případné zklamání tudíž není nikterak velký. Příznivou roli by v tomto směru mohla sehrát stabilizace na trhu s ropou, která by ztlumila očekávaný propad zisků energetického sektoru doléhající na agregovanou hodnotu v rámci celého indexu S&P 500.

Ani v případě Evropy nemá smysl popírat, že i přes poměrně hlubokou korekci nejsou akciové trhy z historického hlediska žádný „bargain“. Řečí čísel, u většiny evropských akciových indexů, včetně panevropského benchmarku Stoxx Europe 600, jsme se u NTM P/E poměru dostali z teritoria 20-30% valuační prémie vůči historickému průměru v úvodu 2Q15 zpět přibližně na úroveň dlouhodobých (10letých) historických průměrů. Opětovnému ustřelení poměrových ukazatelů na z historického hlediska neudržitelné úrovně by měl zabránit očekávaný růst zisků, který by měl posléze podpořit i ceny akcií. Tržní konsenzus pro FY16 nyní počítá s 9% meziročním nárůstem. Ten by se měl opírat primárně o pokračující oživení evropské ekonomiky a příznivé měnové vlivy, tedy slabé euro. Navíc lze dle našeho názoru počítat i se stabilizací/opětovným mírným nárůstem poměrových ukazatelů, což je již funkcí stávajícího investičního prostředí, resp. velmi uvolněného nastavení monetární politiky ECB, které drží dluhopisové výnosy blízko nule a žene investory do rizikovějších tříd aktiv. Při pohledu na inflační vývoj se dokonce domníváme, že by mohlo v dohledné době dojít i na další uvolnění finančních podmínek, a to formou prodloužení stávajícího programu QE.

Hlavním rizikem pro německý DAX je emisní skandál Volkswagenu


Výše uvedené platí taktéž pro akciový index DAX . V jeho prospěch hraje výhled zisků samotných konstituentů, v jehož důsledku se ocenění optikou P/E poměru pro letošní rok dostává na atraktivnější (rozuměj v historické relaci dokonce lehce diskontní) úroveň. Postupnému uzavírání mezery skrze rozšíření valuačního násobku pak nahrává taktéž vrcholící hospodářský cyklus německého hospodářství, který se v akciích, potažmo jejich ocenění, promítá s předstihem. Náš střednědobý odhad pak počítá s postupným snižováním P/E násobku ze stávající úrovně, avšak při vyšší hladině jmenovatele (připomeňme onen atraktivní prospekt růstu zisků konstituentů indexu), což ponechává prostor pro růst DAXu ve zbytku letošního roku o střední jednotky procent. Hlavní riziko scénáře představuje emisní skandál automobilky Volkswagen. S ohledem na poměrně nízkou váhu v indexu (dáno nejen zkorigovanou hodnotou akcií, ale také nízkým free float faktorem) by nicméně Volkswagen neměl sám o sobě výrazněji ovlivnit očekávané zisky. Ostatně, samotné konsensuální odhady zisků pro letošní rok nedoznaly, emisní kauze navzdory, výraznější obměny. Hlavní hrozbou tak zůstává případné rozšíření problémů na další automobilové výrobce (Daimler, BMW), a to ve smyslu prokázaní obdobného falšování technických parametrů vozidel, jakého se dopustil Volkswagen.

Podpůrné argumenty pro naše regionální preference – (mírně)Z. Evropa>USA>rozvíjející se trhy – nacházíme v očekávaném utažení měnové politiky v USA a taktéž v problémech čínské ekonomiky. V jejich důsledku by mělo docházet ke stěhování zahraničního kapitálu z „emerging markets“ směrem k trhům rozvinutým.

Zůstáváme naladěni pro-cyklicky, doporučujeme nadvážit cyklickou spotřebu, IT a banky

Ze sektorového pohledu zůstáváme nadále naladěni pro-cyklicky. Důvodem je pokračující hospodářský růst, stěhování kapitálu směrem na rozvinuté trhy (Evropa + USA), či další monetární expanze (Evropa). V rámci alokačního rozvržení tak doporučujeme „nadvážit“ sektory cyklické spotřeby, IT, či bank, taktéž ale defenzivněji laděný sektor zdravotnictví.

V případě cyklické spotřeby opíráme názor o sílu spotřebitele představujícího klíčový element koncové poptávky a růstu HDP, u IT a zdravotnictví pak sázíme na atraktivní ziskový prospekt. V případě bank (především evropských) je doporučení opřeno o strukturální změnu, v jejímž rámci dochází k racionalizaci služeb (vertikální/horizontální osekávání aktivit). Úspěšná implementace zamýšlených plánů by měla přispět nejen k posílení kapitálové přiměřenosti, ale taktéž k růstu profitability (návratnosti vlastního kapitálu - ROTE) s implicitním příznivým dopadem na valuace. Naopak negativní postoj zaujímáme k sektorům utilit, běžné spotřeby, či komodit („underweight“).

Celkově pak s ohledem na narůstající rizika (Čína, komodity, Fed, rostoucí volatilita, VW) zdůrazňujeme při skladbě akciových portfolií aplikaci selektivní strategie. U nově doporučovaných titulů tak klademe o mnoho větší důraz na stávající valuaci, „self-help“, stabilní cash flow a dividendy. Z hlediska jednotlivých titulů (viz například nová iterace evropského seznamu DIP, zveřejněná 18.9.2015) je pak celkový výběr laděný sice pro-cyklicky, avšak o poznání defenzivněji (např. v rámci spotřeby třeba tabák, v IT Alcatel).

Na domácí burze nadále doporučujeme investovat do Erste Bank, na zajímavých úrovních jsou také ČEZ a KB, jež navíc nabízejí i štědrou dividendu

Na domácí burze, v souladu s naším názorem na evropské akcie, věříme především v další růst akcií Erste Bank. Akcie banky sice v uplynulých měsících výrazně posílily, což odráží hlavně pokles rizika spojeného s rozvahou banky či situací v Maďarsku. Domníváme se však, že aktuální tržní ocenění stále plně neodráží ziskový potenciál bankovní skupiny, zejména na trzích v Maďarsku a Rumunsku.

Tuzemské akcie však především lákají investory svými slušnými dividendovými výnosy. Dividendový výnos přes 8% aktuálně nabízí ČEZ, který je pod tlakem kvůli možnému nákupu relativně riskantních německých aktiv Vatenfallu. ČEZ ale podle našeho názoru nebude příliš agresivní, když i vláda, jakožto většinový vlastník společnosti, pravděpodobně bude preferovat krátkodobou výplatu maximální dividendy, což může přispět k tlaku na nízkou nabídkovou cenu.

Naše minulá sázka na Philip Morris vyšla, když titul za poslední rok posílil o 16 %. Titul se nám dále líbí, nicméně na současných úrovních nevidíme potenciál k dalšímu růstu (titul ale stále nabízí více než 7% dividendu). Po nedávných propadech se atraktivním dividendovým titulem stala i Komerční banka, která nabízí více než 6% dividendový výnos, navíc se domníváme, že i samotné akcie mají téměř 8% potenciál k růstu.

Vzhledem k pokračujícím propadům cen uhlí (roční kontrakt na energetické uhlí se v Rotterdamu propadl až na 42EUR/t) bychom se vyhnuli akciím NWR, stejně tak posilující dolar ukusuje zisky mediální skupiny CETV. Obě firmy nejsou schopné generovat hotovost na alespoň snížení svých vysokých dluhů.

Kompletní seznam aktualizovaných investičních doporučení, včetně cílových cen, pro české tituly je dostupný ZDE.

Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčovou podmínkou pro zvyšování hodnoty portfolia. Analytický tým Patria Research proto pravidelně vybírá cenné papíry s atraktivní valuací, slibnými sektorovými vyhlídkami a zajímavým růstovým potenciálem, které následně presentuje jako vhodné investiční příležitosti v rámci dvou základních produktů: Krátkodobých investičních tipů a Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP).

Kompletní analýzu Dlouhodobé investiční příležitosti, která obsahuje všechny investiční tipy, si mohou klienti Patria Direct stáhnout v obchodní platformě v záložce Research.

Za zmínku také stojí, že ke kompletnímu seznamu mají přístup všichni aktivní klienti (alespoň jeden obchod za kvartál) Patria Finance. Investiční tipy, včetně analytických výstupů, jsou pravidelně zveřejňovány také na webových stránkách Patria v sekci Zápisník analytika.

Čtěte více:

Dlouhodobá investiční doporučení (DIP) - německé tituly (Deutsche Bank a další!)
22.09.2015 11:15
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
ČEZ - Patria mění doporučení (+ komentář analytika)
15.10.2015 14:00
Akcie ČEZ za uplynulý měsíc přišly o -6 %, čímž výrazně zaostaly za vý...
Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Ekonomika
21.10.2015 11:00
Včera jsme se v rámci bilancování třetího kvartálu zaměřili na úspešno...
Credit Suisse: strategický plán (Komentář analytika)
21.10.2015 11:37
Credit Suisse (DIP) dnes představila strategický plán, strukturovaný n...
Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Měny
22.10.2015 11:00
Včera jsme se v rámci bilancování třetího kvartálu zaměřili na aktuali...
Akcie ČR – přehled doporučení Patria (+cílové ceny!)
22.10.2015 16:00
Na domácí burze, v souladu s naším názorem na evropské akcie, nadále v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2022
22:01Zápis ze zasedání FEDu posílá trhy v USA výše  
20:32Představitelé Fedu jsou připraveni zvýšit základní sazbu o 50 bodů vícekrát, ukazuje zápis
17:48Korigující akcie, inflace a pravidlo dvaceti
17:29Akcie odpoledne navyšují zisky, nové zprávy zatím bez velkého ohlasu  
16:37Akciové bezvětří před zápisem FEDu  
16:15ČD Cargo, a.s. - Změny ve složení Představenstva společnosti ČD Cargo, a.s.
15:23Rusko vítězí v potravinové krizi, kterou pomohlo vytvořit
13:42ECB: Na dluh financovaný realitní trh v Evropě začne ochládat
13:15Vyšší úrokové sazby v eurozóně? Frontová linie v ECB se dramaticky mění
12:41Inflace, úrokové sazby, investiční tipy. Příhlašte se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 31.5. v Olomouci
11:14Marks & Spencer po 17 letech opouští Rusko a varuje před dopady inflace
11:08Akcie nejeví sílu se zvedat, dluhopisy jsou připravené k dalšímu růstu  
11:01TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 24.6.2022
10:42Rusko se dále blíží platební neschopnosti. USA mu neprodloužily výjimku umožňující splátky dluhopisů
9:49Stellantis a Samsung společně vybudují továrnu na baterie v USA
9:29Total kupuje podíl v Clearway Energy a expanduje na trhu obnovitelných energií v USA
9:09Rozbřesk: Problémy, které se v metaverzu opravdu neřeší
8:46Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí vrátila k růstu, přidala 0,2 %
8:45Rusko je o krok blíže k neschopnosti splácet, tabák schválil dividendu a futures rostou  
8:32Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1310 korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Dell Technologies Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Dollar General Corp (04/22 Q1, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (04/22 Q1, Bef-mkt)
Macy's Inc (04/22 Q1, Bef-mkt)
Marvell Technology Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
VMware Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Workday Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Zscaler Inc (04/22 Q3, Aft-mkt)
12:45Medtronic PLC (04/22 Q4)
13:00Manchester United Plc (03/22 Q3)
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (05/22 Q3)
22:15Gap Inc/The (04/22 Q1)