Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
“Střet civilizací” dorazil do Francie

“Střet civilizací” dorazil do Francie

16.11.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Vstup do nového obchodního týdne pro francouzskou burzu nebude jednoduchý a důvodem nebude jen to, že americké akcie uzavřely v pátek večer nízko, takže Evropa má v pondělí co dohánět. Přesto počáteční ztráty francouzského akciového indexu v řádu jednotek procent bude možné považovat za relativní úspěch, neboť burza také nemusela otevřít. Francie se totiž po páteční noci ocitla v polo-válečném konfliktu s Islámským státem, kdy na francouzské straně bojové akce obstarávají stíhačky a bombardéry svými údery na území Sýrie a na straně druhé smrt rozsévají přímo v Paříži komanda islámských fanatiků s kalašnikovy v ruce.

Zatímco západní svět se bude vzpamatovávat z nejkrvavějšího teroristického útoku ve Franci po druhé světové válce, tak my si shodou okolností zítra připomeneme okamžik, kdy u nás (a vlastně v celé východní Evropě) padla v roce 1989 železná opona. Nečekaně rychlý konec studené války zároveň přinesl vlnu optimismus, že demokracie a liberální kapitalismus potáhne vítězně světem a že méně rozvinuté země rychle dokonvergují k tomuto systému, který i jim přinese automaticky prosperitu. V té době - konkrétně v roce 1992 - se však objevila konkurenční teorie, které viděla budoucnost světa v poněkud jiných (méně optimistických) barvách. Bývalý poradce prezidenta Cartera a profesor Harvardské univerzity Samuel P. Huntington tehdy pronesl prorockou přednášku o “střetu civilizací”, který bude dominovat novému uspořádání světa. Podle Huntingtona se přitom nejvyhrocenější střet měl odehrávat mezi západní a islámskou civilizací, neboť kulturně a nábožensky si sednou nejméně.

Teorie o “střetu civilizací” je často napadána jako příliš kontroverzní, faktem ovšem je, že při pohledu na pařížské ulice se člověk nemůže ubránit dojmu, že něco takového se skutečně odehrává a neděje se to na Blízkém východě. Tak jako Spojené státy po útocích 11. září museli vzít tento fakt na vědomí, tak i Evropa bude muset utáhnout svoji bezpečnostní politiku, což samozřejmě bude něco stát.

Region

Páteční seance patřila na trzích se středoevropskými měnami k těm klidnějším. První odhady růstu HDP ve třetím čtvrtletí víceméně potvrdily očekávání a proto ani dopad na regionální měny nebyl nijak výrazný. Totéž platí i o mírné pozitivní revizi polské inflace za říjen (z -0,8 % na -0,7 % meziročně).

Z ekonomického pohledu regionální trhy zajímá tento týden zejména Polsko, kde bude zveřejněna celá řada makroekonomických čísel (průmysl, maloobchod, mzdy - vše za říjen), a Maďarsko, kde v úterý zasedá centrální banka. Vzhledem k víkendovým událostem v Paříži lze však očekávat velmi opatrný začátek nového týdne i v regionu.

Dluhopisy


Slabší americké maloobchodní tržby za říjen a výrazně nižší než očekávaná výrobní inflace pomáhaly v pátek cenám dluhopisů nejen v USA. Americká výnosová křivka poklesla po celé délce o 4-6 bps. Výnosy německých vládních dluhopisů mezi tím klesaly spíše na delším konci křivky a ta tak mírně zploštěla.

V závěru dne byl na amerických výnosech patrný vliv pařížských událostí. Ty budou pomáhat dluhopisům asi i dnes, minimálně zpočátku seance. Kalendáři očekávaných ekonomických událostí dominují projevy členů vedení ECB a zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Jak pařížské události, tak komentáře z ECB by přitom měly dluhopisům nahrávat.

Komodity

Cena ropy Brent před vypršením prosincového kontraktu poklesla pod 44 USD/barel, avšak lednový kontrakt se dnes ráno obchoduje opět poblíž 45 USD/barel. Víkendové události v Paříži prozatím nemají na cenu výraznější vliv. Z krátkodobého pohledu může být jejich dopad spíše negativní, dlouhodobější reakce se bude odvíjet od reakce politické. Dodejme přitom, že území ovládaná IS nehrají z hlediska globální produkce ropy důležitou roli. Nejvýraznější dopad lze tak z hlavních komodit prozatím pozorovat na ceně zlata, která roste asi o 1,5 %.

 

 

Čtěte více:

Týden na měnách - Příprava na akční prosinec
13.11.2015 17:27
Poslední měsíc roku bude na obou stranách Atlantiku hodně zajímavý dík...
Japonsko se ve 3Q propadlo zpět do hospodářské recese
16.11.2015 8:08
Japonská ekonomika utrpěla ve třetím čtvrtletí druhý kvartální pokles ...
Atentáty v Paříži byly v mnohém premiérou, futures na CAC 40 -1,5 %
16.11.2015 8:18
Atentáty spáchané v pátek v Paříži byly na rozdíl od minulých terorist...

Váš názor
 • salaamová islamizace
  17.11.2015 13:58

  http://www.novinky.cz/domaci/386501-benjamin-kuras-nenechat-se-zastrasit-a-branit-zapadni-styl-svobody.html
  sgt.Mike
 • Jáj, terazky Cameronko v teľke
  16.11.2015 10:23

  hovoril, čo povie Putlerkovi. povedal presne toto: "Poviem mu, pozrite sa, v Rusku aj v Británii budeme bezpečnejší ak zničíme islámský štát." Jáj, západ sa zasa spolčuje s Putlerkom. Namiesto toho, aby jasne povedali Putlerkovi, aby vypadol zo Sýrie, lebo ako to už tuna veľmi dobre medvedica písal, Putlerovo dobrodružstvo v Sýrii konflikt iba predĺži, veru hej.
  Šaňo
Aktuální komentáře
20.04.2019
8:42Víkendář: Nová slovenská prezidentka je „skutečnou populistkou“ a to je dobře
19.04.2019
15:42Nakonec možná budeme řešit, zda je monetární politika dost zelená
8:11Fed se intenzivně připravuje na další útlum, ECB je pozadu
18.04.2019
22:04Americké akcie takřka na historickém maximu
17:56Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová
17:33Tohle je dobrá dlouhodobá investice...
17:27Solidní americké tržby podpořily dolar, euro potopily indexy aktivity
17:27Summary: Pokles příjmů Morgan Stanley a lepší výhled Schlumbergeru
16:32Jakub Brukner: Jak poznat, zda je akcie levná nebo drahá
15:31Státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč
14:50Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru
13:28WindEurope: Investice do větrné energie přesáhnou v Evropě v roce 2021 100 miliard eur
13:26AVAST: Očekáváme směr k dalším úspěchům (komentář analytika)  
12:51Nejsme sociální síť ani vyhledávač, vzkazuje trhu Pinterest
12:41Babiš: Národní investiční plán je interní materiál, poslancům jej neposkytnu. 17 tisíc projektů, 3,5 bilionu korun
11:42Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2019
11:09Nejbídnější ekonomiku světa má Venezuela, ČR letos v top 10
10:42ČEZ, a.s.- Výroční zpráva 2018
10:39ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
9:37USA a Čína mají za cíl oznámit obchodní dohodu začátkem května

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data