Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
TopFiveTech - Icahn převrstvuje portfolio; Tesla chce továrnu v Německu a Goldman Sachs věří akciím Apple (DIP)

TopFiveTech - Icahn převrstvuje portfolio; Tesla chce továrnu v Německu a Goldman Sachs věří akciím Apple (DIP)

20.11.2015 17:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

  • Icahn přesunul ve 3Q svá aktiva a měnil akcie na které sází. Miliardář Carl Icahn se zbavil celého podílu v eBay a místo toho si koupil ten stejný počet akcií v PayPalu. Alespoň to ukazují regulatorní výkazy obou společností. Ukazují, že Icahn prodal 46,3 mil. akcií eBay a nakoupil na chlup stejný objem akcií PayPalu. Jeho podíl na této společnosti tak byl ke konci září ve výši 3,8 %. Sám Icahn dlouhodobě tlačil na rozdělení obou společností, dnešní optikou se zdá, že to bylo možná mírně záměrné. Icahnovi se nemusel pozdávat byznys eBay, ale věřil PayPalu, že má šanci na úspěch. Dalšími tituly kam Icahn přesunul svoje prostředky jsou AIG, Netflix a další. Je znám pro svou zálibu braní velkých pozic a následně tlaku na management.
  • Square Inc a Tinder šel na burzu. Na trh v tomto týdnu vstoupila společnost Square Inc. Ta je spojena s Twitterem osobou CEO Jacka Dorseyho. Firma se zabývá poskytováním software pro přenosná zařízení pro POS účely. Navíc také prodává POS hardware a poskytuje určitý support. Mimoto se na burzu vrhla i společnost, která ve svém portfoliu značek ( kterých jsou desítky) má i taková jména jako zmíněný Tinder nebo Match. Tedy specialisty na online seznamování, ať už normální nebo intimní. Po startu obchodování vypadalo všechno v pořádku. Ale do budoucna si myslím, že může mít řada investorů otázky, jak dlouho bude trvat než se bude opakovat scénář Ashley Madison a úniku uživatelských dat. Pravdou je, že Ashley Madison byl pikantní případ, kdy uživatelé byli zaměřeni přímo na vyhledání “volné známosti” bez narušení běžného partnerského soužití. Takhle jasným cílem Tinder není.
  • Tesla chce továrnu v Německu. Na veřejnost se dostaly informace o tom, že Elon Musk a jeho Tesla jednají s německou vládou o možnosti stavby továrny na baterie v Německu. To by podle Bloomberg poskytlo lepší pozici malé automobilce v konkurenci zavedených výrobců Daimler a BMW, které svoje baterie vyrábí doma - tedy v Německu.
  • Intel zvýšil výhled a dividendu. Intel uvedl, že očekává růst tržeb rychlejší než doposud očekával. Intel také oznámil, že hodlá zvýšit capex na 10 mld. USD v příštím roce, což je výrazný růst proti roku 2015, kdy to bude 7,3 mld. USD. Určitá část má jít pouze na paměťové produkty společnosti. Intel uvedl, že firma má v plánu také zvýšit čtvrtletní dividendu na 26 centů z 24 centů. V celoročním souhrnu se tak investoři přehoupnou přes jeden dolar na akcii. Intel ve čtvrtek byl jednou z nejlépe performujících akcií z indexu DJIA a předvedl největší denní růst od konce srpna.
  • Banka Goldman Sachs přidala Apple na svůj conviction “buy” list. GS očekává, že by do 12 měsíců tento titul mohl získat dalších 43 % na své hodnotě. Analytik Goldman Sachs se však na společnost Apple snažil najít nový pohled a srovnat jí s dalšími giganty ze světa software namísto hardware. GS  tak říká, že byznys model Apple má více společného s online společnostmi typu Google nebo Facebook, které stejně tak jako Apple budou chtít monetizovat svoje uživatele formou obsahu a služeb. Začíná to zapadat do sebe pokud si uvědomíme, že tak Goldman Sachs upozorňuje na potenciálně nebezpečné meziroční srovnání prodejů smartphonů. Pro investory přikládá otázku, co bude ve světle pravděpodobného meziročního poklesu prodejů smartphonů tento negativní trend kompenzovat v dalších letech. Bude to pravděpodobně ona zmíněná monetizace uživatelské základny. Apple by měl zakončit rok s 500 miliony uživatelů iPhonu (s očekáváním, že po startu prodejů iPhone 7 v roce 2016 by mohla mít již 700 milionů uživatelů) a to není málo ve srovnání s ekosystémem Android (1,4 mld. uživatelů) nebo Amazonem (294 mil. uživatelů).

Jednou větou:

  • Asus uvolnil pro svá zařízení upgrade na Android 6.
  • Microsoft oznámil investici 1 mld. USD do vývoje bezpečnosti každý rok.
  • Apple oznámil dostupnost iPad Pro v retailové síti i online.
  • Google v obraně YouTube poskytne uživatelů, kteří se dostali do bitvy s vydavatelstvími kvůli autorským právům právní podporu.
  • Facebook testuje novou službu - možnost darovat peníze charitě bez opuštění prostředí Facebooku.
  • Microsoft bude spolupracovat s Hootsuite pro zvýšení produktivity.
  • Windowsu je 30 let.
  • Apple otevřel svůj obchod v Singapuru - je plně poháněn solární energií.
  • LG Electronics se pustí do výroby svého vlastního platebního systému.
  • Berkshire Hathaway přes velkou ztrátu a těžkou situaci IBM nadále zvyšuje svůj podíl. Tentokrát o 1,8 % na 81 milionů akcií.
  • Telefony Priv od Blackberry jsou k dostání v Hong Kongu.
  • Investor Soros se stahuje z Facebooku, prodal část akcií místo 2,6 mil. jich teď drží jen 1,8 mil.
  • Globální kartový zprostředkovatel MaterCard říká, že vidí růst transakcí v Číně prostřednictvím karet v objemu desítek procent.
  • Netflix vystoupal na nejvyšší úrovně kolem 120 USD za kus od stock splitu.
  • Salesforce.com ohlásilo svoje výsledky za 3Q - zisk non-GAAP 0,21 USD na akcii.
  • Volvo ve spolupráci s Microsoftem chce vyvinou platformu nové generace pro automobilový průmysl. Značný význam má hrát již známá technologie Microsoft HoloLens.

 


Čtěte více:

TopFiveTech - Facebook teď vládne všem; Visa kupuje svou sestru; PayPal jde do půjček
06.11.2015 17:00
Výsledky Facebooku ve 3Q. Výsledky dopadly pozitivně. Patria Finance d...
TopFiveTech - čínský Black Friday, chytré hodiny Tag-Heuer nebo super-rychlý disk HP
13.11.2015 17:04
Facebook představil svojí novou aplikaci “Notify”. Je to aplikace...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.