Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ kvůli odstavení bloků v Dukovanech loni přišel o 2,5 miliardy

ČEZ kvůli odstavení bloků v Dukovanech loni přišel o 2,5 miliardy

08.02.2016 8:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Elektrárenská skupina ČEZ přišla kvůli odstavení bloků v jaderné elektrárně Dukovany v loňském roce o 2,5 miliardy korun. Vyřadit musela tři bloky ze čtyř kvůli nutnosti znovu zkontrolovat svary po pochybení dodavatelů, kteří dodali nekvalitní rentgenové snímky. ČEZ kvůli tomu podala trestní oznámení na dodavatele a chystá personální změny ve firmě. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

Vedle trestního oznámení chce ČEZ podat žaloby na dodavatele o náhradu škody. Hlavním dodavatelem přitom byla Škoda Jaderné strojírenství.

V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla kontrola několika tisíc svarů v jaderné části, která musela být opětovně provedena. Při prověrce dokumentace byly totiž nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Původní problematické kontroly svarů prováděla deset let externí firma Tediko, která zodpovědnost za odstávky v prosincovém prohlášení odmítla.

"Nemyslím si, že to bylo primárně o lajdáctví. To bylo vědomé podvádění. Jestliže všichni zaměstnanci této firmy vědomě podváděli, je to trestný čin. Takže tam budou trestněprávní důsledky pro konkrétní lidi a je dost možné nejen na straně dodavatelů. A vyvodíme i personální důsledky. Takže budou padat i v ČEZ hlavy," uvedl Beneš.

V současnosti je podle Beneše třetí blok Dukovan v provozu, první a druhý blok jsou ve fázi náhřevu a spouštění a budou v plném provozu příští týden a čtvrtý blok je na běžné odstávce na výměnu paliva.

ČEZ na začátku února oznámil, že do budoucna významně změní strukturu kontrol zařízení v obou tuzemských jaderných elektrárnách. Důležitou roli bude hrát dceřiná společnost ÚJV Řež.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Týden na měnách: Zvýší Fed ještě sazby?
05.02.2016 17:29
Pro směr finančních trhů byl tento týden zásadní vývoj očekávání o pol...
Pondělí začne v Praze na zelené nule
08.02.2016 8:52
Pražská burza ve své poslední seanci tohoto týdne našla sílu posilovat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data