Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ nekoupí německá aktiva Vattenfallu (akcie +1,5 %)

ČEZ nekoupí německá aktiva Vattenfallu (akcie +1,5 %)

16.03.2016 10:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Český energetický gigant ČEZ dnes ráno oznámil, že se po důkladném posouzení všech příležitostí i rizik rozhodl závaznou nabídku na vybraná německá aktiva společnosti Vattenfall nepodat.

Společnost je však i nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje. Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ do sousedícího regionu. Uhlí je v Evropě stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií a v horizontu následujících desetiletí poslouží jako přemosťující technologie v přechodu na obnovitelné zdroje, sdělila energetika.

Hlavním důvodem pro nepodání závazné nabídky je prohlubující se nepříznivý vývoj velkoobchodních cen elektřiny, které mají dopad na ekonomické ukazatele i délku provozu klasických elektráren, a přetrvávající nejistota ohledně předčasného utlumování provozu uhelných zdrojů v Německu, sdělil ČEZ.

Názor Patria

Dle analytika Patria Tomáše Sýkory se jedná o positivní zprávu. ČEZ upřednostnil vysoký dividendový výplatní poměr před rozsáhlou akviziční akcí, což by měli investoři ocenit. Energetika se rozhodnutím nepodávat nabídku vyhnula rovněž komplikovanému trhu CE se silovou elektřinou a také regulatorním překážkám souvisejícím se snahou omezit emise v Německu.

Akcie ČEZu posilují o 1,5 % na 397,7 CZK/akcie.

Zdroj: TZ ČEZ, BBG


Čtěte více:

Komentář analytika k výsledkům ČEZ - Cíle pro 2015 splněny, výhled na 2016 ovšem slabý…
15.03.2016 10:24
Skupina ČEZ zveřejnila své výsledky za 4Q15. Tržby dosáhly velmi soli...

Váš názor
  • Nulová hodnota
    16.03.2016 10:36

    Vattenfall je zřizovatelem instituce ELFORSK. Elforsk financoval testy v trvání 32 dnů non-stop v Luganu, které ukázaly, že LENR je realitou s vysokým výkonem. ELFORSK má report z testu na svém vlastním serveru veřejně k dispozici již delší dobu. Management Vattenfallu je samozřejmě obeznámeno s výsledky tohoto testu a to je jeden z mnoha důvodů, proč se zbavuje všech postradatelných aktiv. Management ČEZu neměl k dispozici tyto informace a proto hrozilo, že za XX miliard zakoupí již brzy bezcenná aktiva. Krátce: Uhlí je mrtvé. Všechny elektrárenské společnosti postupně zbankrotují. Neexistuje způsob jak toto zvrátit. Pomocí legislativních nařízení, obstrukcí, zákazů a státních dotací lze proces zpomalit, ne však zvrátit.
    Detective
    • Re: Nulová hodnota
      16.03.2016 11:33

      A jakpak jsou na tom ty reaktory "studené" jaderné fůze,které byly již na spadnutí? Nějak tě ten optimizmus a propagace přešla detective ne?
      €-$-€
Aktuální komentáře
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Commerzbank AG (03/25 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Novavax Inc (03/25 Q1)
Plug Power Inc (03/25 Q1)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y