Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český průmysl lehce šlape na brzdu

Český průmysl lehce šlape na brzdu

09.05.2016 9:29
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Výroba největšího odvětví české ekonomiky v březnu vzrostla meziročně o 0,6 %. Když ovšem vezmeme v úvahu rozdílný počet pracovních dnů, byl výsledek přece jen mnohem lepší (+3,6 %). Průmysl táhnou nahoru i nadále především automobilky, jejichž produkce směřuje k dalšímu historickému rekordu.

Březnové výsledky průmyslu lze však chápat jako smíšené. Výroba sice roste, ale o to méně radosti tentokrát udělaly nové zakázky. Jejich pokles o 1,4 % byl nesený jak slabou tuzemskou, tak zahraniční poptávkou. Nepřekvapivě se na jejich výsledku podepsala výroba kovů, která v posledních letech strádá pod tlakem dovozů z východu, nicméně nešlo pouze o tento obor. Méně se plnily zakázkové knihy i strojařům a firmám v chemickém průmyslu.

V plusu z pohledu nových zakázek byly jen automobilky, kterým se zvýšily zakázky o téměř deset procent. Zásluhu na tom má jednak rostoucí evropský trh, jednak i schopnost automobilek inovovat a zvyšovat atraktivitu své produkce.

I když se růst průmyslu postupně podle očekávání snižuje, průmyslové podniky rozhodně neztrácí zájem o zaměstnance. Zaměstnanost v tomto odvětví stále rychle narůstá a navzdory tomu se nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců stává pro stále více firem bariérou pro jejich další růst. To je mimochodem i jedním z hlavních důvodů, proč dochází i ke zrychlení růstu mezd, který v posledním měsíci dosáhl 5,1 %.

Od dalších měsíců očekáváme volnější tempo růstu průmyslové produkce. Postupně by měl odeznít negativní efekt odstávek v energetice a chemickém průmyslu a tempo průmyslu by se mohlo stabilizovat na cca 3 %.

 
CZ - PRUMYSL.jpg

Čtěte více:

Britskému průmyslu se dál nedaří nastartovat růst
08.04.2016 10:41
Průmyslová data z Velké Británie za únor dobré zprávy nepřinesla. Výro...
Komentáře z Fedu, data z Číny a USA, BoE a začátek výsledkové sezóny za 1Q16… týdenní výhled
11.04.2016 17:15
Do diskuse o vyhlídkách americké ekonomiky a sazeb v následujících dn...
Americký průmysl se nezvedá, potvrzuje slabost ekonomiky v 1Q
15.04.2016 15:30
Březnová data o průmyslové výrobě v USA jsou zklamáním. Průmysl vykáza...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2026
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu
06.07.2026
17:03Americké akcie nebyly podle určitého pohledu nikdy levnější než nyní
15:43AFP: Čínská firma nabízí věrohodné a "vždy věrné" humanoidní roboty
13:15Porsche se chystá zrušit další 4 000 pracovních míst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
20:00USA - Zápis z jednání FOMC