Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přeceňují trhy ECB?

Přeceňují trhy ECB?

19.08.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

ECB má podle zápisu z červencového zasedání hned několik důvodů ke spokojenosti a teoreticky by tak v září nemusela spěchat s novým uvolňováním měnových kohoutů.

Za prvé, růst v první polovině roku překvapil ECB i trhy pozitivně a prokázal značnou odolnost vůči vnějším rizikům. Je to především díky dobrému výkonu trhu práce - ve velkých ekonomikách eurozóny vidíme nejvyšší přírůstky zaměstnanosti od roku 2008. A podle průzkumů mezi podniky v průmyslu i v sektoru služeb se zdá, že ochota nabírat zůstává i po britském referendu vysoká. Dnešní růst sázející na trh práce a sílící domácí poptávku je odolnější než růst čerpající primárně z vývozů, na kterých eurozóna závisela v letech 2010-2013.

Za druhé, dál zrychlují úvěry a podle průzkumu ECB se zlepšuje i jejich dostupnost a to především pro podniky. Současně se také vylepšuje poptávka firem po úvěrech a to navíc všechna přijatá opatření ECB ještě nezačala na trhu naplno působit.
Za třetí, první post-brexitová čísla ukazují, že podniky v eurozóně v první reakci na britské referendum neplánují šlapat na brzdu. Je to přitom jedna z věcí, které podle červencového zápisu ze zasedání ECB centrální bankéři chtějí “bedlivě” sledovat. Na základě nich se rozhodnou, zda je třeba ekonomiku stimulovat novými opatřeními nebo ne.

Existují samozřejmě i dobré důvody, proč se mít na pozoru a ECB je ve svém zápisu zmiňuje. Na prvním místě platí, že inflace přes očekávaný nárůst zůstane ve své jádrové složce v dohledné době slabá. Achillovou patou probíhajícího oživení zůstává v některých regionech bankovní sektor (Itálie, Portugalsko). A volební kalendář v následujících dvanácti měsících v eurozóně připomíná procházku minovým polem. I tak se při pohledu na super-drahé německé bundy a stlačené rizikové rozpětí na španělských a italských dluhopisech nelze ubránit dojmu, že trhy ochotu ECB povzbudit ekonomiku novými stimuly lehce přeceňují.

Forex

Polský zlotý včera zvládl odclonit relativně slabý výkon průmyslové výroby. Po sezónním očištění poklesl polský průmysl v uplynulém měsíci o 3,4 % (z šestiprocentního růstu) a současně s ním zpomalil v červenci i maloobchod (na 2 %). Navíc z centrální banky zazněly ve čtvrtek nové hlasy volající po nižších sazbách.
Konec týdne by měl být na trzích klidnější, a pokud se udrží dobrá nálada na akciových trzích, mohlo by se dařit i střední Evropě.

Americký dolar zatím není příliš schopen ocenit jestřábí komentáře členů Fedu. Včera zopakoval své volání po vyšších sazbách šéf newyorského Fedu Dudley a šéf sanfranciského Fedu Williams - oba bližší spolupracovníci Janet Yellenové. Williams dokonce otevřeně hovořil o nutnosti zvýšit sazby spíše dříve než později. Zdá se ale, že do vystoupení Janet Yellenové v Jackson Hole (příští týden) nezačnou brát trhy volání po vyšších sazbách úplně vážně.
Navíc z pohledu dolaru nemusí rostoucí sázky na vyšší sazby v tomto roce posunout nutně nahoru celý krátký konec americké křivky. EUR/USD je nejvíce citlivý na rozpětí mezi dvouletými swapy a trhy si jednoduše mohou rychlejší krok Fedu přeložit tak, že o to méně bude Fed dělat v následujícím roce…, jednoduše řečeno dvouletá americká sazba může zůstat stabilní.

 
 
 
 

Čtěte více:

Průzkum filadelfského Fedu: Mírný růst aktivity, ale slabé detaily
18.08.2016 14:49
Index aktivity v průmyslu publikovaný Federální rezervní bankou ve Fil...
Zisk a tržby Wal-Martu ve čtvrtletí vzrostly, překonaly odhady
18.08.2016 14:54
Zisk a tržby americké společnosti Wal-Mart Stores, která je největším...
Evropa po čtyřech dnech posílila, NN po výsledcích +9 %
18.08.2016 17:39
V zelených číslech zakončily dnešní obchodní den evropské akciové trhy...
US indexy díky ropě opět v zelených číslech. S&P 500 podpořily výsledky Wal-Mart.
18.08.2016 22:00
Dnešní obchodní seance na Wall Street byla opět podpořena růstem ceny ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data