Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Osud ropné dohody je nejistý, investoři věští další propad

Osud ropné dohody je nejistý, investoři věští další propad

31.10.2016 12:56
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Minulý týden to byl největší pětidenní propad od září, a tento týden ceny ropy opět klesají. Důvodem jsou pokračující neshody nad nedávnou dohodou, která by měla srazit přebytek suroviny na trhu. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na kvótách pro jednotlivé členy ale minulý týden podle delegátů nedohodla. Nečlenské ropné země daly o víkendu na srozuměnou, že chtějí, aby si to kartel nejdříve vyřešil mezi sebou. Investoři mezitím kvůli interním trablům opět sázejí na to, že ropa bude klesat i nadále.

Čtrnáctičlenná ropná organizace se na konci září dohodla na snížení produkce, aby pomohla vyrovnat poptávku a nabídku na přesyceném trhu. K akci ji přiměl dvouletý pád cen, který nakonec přebil obavy, že z případného oživení na trhu by mohla těžit konkurence, především američtí těžaři z břidlic.

Cesta k závazné dohodě je ale trnitá. Součástí škrtů nechce být Irák, druhý největší producent v rámci kartelu, který tvrdí, že potřebuje dodatečné příjmy na boj s Islámským státem. Írán, Libye a Nigérie asi dostanou výjimkou kvůli sankcím a násilnostem, které v uplynulých letech srážely jejich produkci. Velkou část škrtů v produkci by tak na svých ramenou nesli Saúdové a jejich spojenci z Perského zálivu. Ti údajně naznačili, že by mohli produkci snížit o 4 procenta.

Páteční technické rozhovory zástupců OPECu ale dohodu o kvótách nepřinesly. O víkendu se zástupci OPECu sešli znovu, tentokrát s představiteli nečlenských států, tedy na příklad Aźerbájdžánu, Brazílie, Kazachstánu nebo Ruska, kteří by se ke kartelové dohodě mohli potenciálně připojit. Výsledkem maratonských jednání je však pouze shoda, že se setkají znovu, a to do 30. listopadu, kdy se mají ministři ropného kartelu setkat na pravidelném zasedání ve Vídni.

Nejistota nad osudem dohody cenám ropy moc nepomáhá. Oba benchmark ukazatele cen této suroviny, severomořský Brent i americká lehká ropa West Texas Intermediate, klesly minulý týden o zhruba 4 procenta. To je patrné z grafu níže, kde je Brent vyznačen bíle. Propad nastal i přesto, že ze Spojených států přišly poprvé od června zprávy o zastavení těžby, byť jen na dvou vrtných soupravách. 

ropa

Rusko přitom svou produkci zřejmě snížit nehodlá. Jak ukázal návrh federálního rozpočtu, Moskva očekává, že příští rok zvýší produkci ropy o 0,7 procenta a v roce 2018 od dalších 0,9 procenta.
„Namluvilo se toho hodně, a nikdo se nedokázal na něčem dohodnout. To trh sráželo dolů,“ uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti OANDA Jeffrey Halley. Náladu zkalily také informace o vyšetřování americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové americkou FBI. Investorům to ubírá chuť riskovat, říká Halley.

Trh kvůli interním trablům s dohodou začal opět spekulovat, že ceny ropy budou znovu klesat. Sázky na to, že americká WTI bude nadále mířit spíše dolů, se poprvé po pěti týdnech znovu zvýšily, uvedla spolu s odpovídajícím grafem agentura Bloomberg. Pochybnosti nad úspěchem dohody drží v šachu i dlouhodobější odhady. Analytici oslovení agenturou Reuters nyní předpokládají, že futures na Brent se budou za celý tento rok pohybovat v průměru na 44,78 dolaru za barel a v příštím roce na 57,08 dolaru za barel. Barel Brentu zatím letos stojí v průměru 43,93 dolaru. 

oil_bets
 

Zdroj : BBG, RTRS, FT


Čtěte více:

Týden na ropě ve znamení zisků. Trh dohodu OPEC neodpískal
14.10.2016 13:10
Končící pracovní týden bude pro ropu zřejmě znovu ve znamení zisků. Dů...
Ropné dohodě OPECu leží v cestě další klacek
17.10.2016 15:31
Pokus zmírnit nadbytek ropy na trzích narazil na další překážku. OPEC...
Ropa dále vyčkává na to, zda se OPEC skutečně dohodne na omezení produkce
21.10.2016 10:00
Cena ropy Brent byla v posledních dvou týdnech relativně stabilní. S...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y