Končící pracovní týden bude pro ropu zřejmě znovu ve znamení zisků. Důvěra v ropnou dohodu OPEC roste. Pozornější pohled do včerejších amerických dat mezitím ukázal, že zásoby ropy v klíčovém americkém překladišti se snížily.
Data amerického vládního úřadu Energy Information Administration potvrdila, co se očekávalo, totiž že americké zásoby ropy se poprvé po šesti týdnech zvýšily (o 4,9 milionu barelů na 474 milionů barelů). To ceny přimělo ve čtvrteční podvečer ke strmému propadu, umocněnému navíc slabším dolarem.
Z dalších dat je ale patrné, že americké zásoby benzínu i destilátů – kam spadá nafta a topný olej – se naopak minulý týden snížily. Slabší (o 1,3 milionu barelů) byly minulý týden i zásoby ropy v klíčovém americkém překladišti Cushing v Oklahomě, které se minulý týden dostaly na nejnižší úroveň od prosince.
Právě zásobami pohonných hmot, které jsou nejnižší od začátku roku, vysvětlila společnost ANZ nejnovější nárůst ceny americké ropy WTI. Ta se po zveřejnění údajů EIA ve čtvrtek dramaticky propadla pod 50 USD/barel, což je patrné z grafu níže. V dnešní ranní seanci ale přidávala již 1,2 %, což by znamenalo týdenní nárůst o 2,4 %.
Brentu pak k růstu pomáhají technické indikátory, které přilákaly účastníky finančních trhů. Barel severomořské ropy se kolem 13:00 SEČ obchodoval na úrovni 52,40 USD/barel s přírůstkem 0,7 %.
Vývoj cen ropy Brent (bíle) a WTI od začátku týdne:

OPEC se po jednáních s ruskými činiteli z tohoto týdne v Istanbulu sejde k dalším „technickým rozhovorům“, které by měly vydláždit cestu ke stanovení jednotlivých úrovní produkce. Dva největší ruští producenti ropy se tento týden nechali slyšet, že pokud z oficiálních míst přijde příkaz k omezení produkce, tak jej uposlechnou. A prezident Vladimir Putin vyjádřil už v pondělí ropné dohodě podporu.
Úspěch nebo neúspěch ropného paktu je teď v rukou výboru OPEC. Ten se má sejít ještě tento měsíc, aby vyřešil spory o tom, kolik ropy by na trh měli dopravovat dva důležití členové kartelu Irák a Venezuela.
Úplně bez mráčku ale situace na trhu s ropou není. K negativním faktorům doléhajícím na obchodování s touto surovinou patří především pochybnosti, zda bude plánované omezení produkce ropy kartelem OPEC a možná i podobný krok na ruské straně stačit k tomu, aby stlačil celosvětový nadbytek produkce. Ta v současnosti převyšuje globální spotřebu o zhruba 500 tis. barelů denně.
Zdroje: BBG, www.investing.com