Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v Británii nejvýš za dva roky

Inflace v Británii nejvýš za dva roky

13.12.2016 10:42, aktualizováno: 13.12. 11:06
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Spotřebitelské ceny ve Velké Británii za listopad stouply o 0,2 procenta. Meziroční inflace se zvedla na 1,2 pct z 0,9 a mírně přesáhla tržní konsensus. Aktuální inflace je nejvyšší od října 2014 a tendenci má jasně vzhůru. Jádrová inflace se taktéž postupně zvyšuje. V listopadu překonala očekávání trhu, když vzrostla na 1,4 procenta z předchozích 1,2.

Za zrychlující inflací lze stále hledat slabou libru a ceny energií. Pohonné hmoty patřily k hlavním příspěvkům k růstu indexu. Dál jsou zde vyšší ceny v pohostinství, ceny oděvů či kultury. Naopak směrem dolů na inflaci působí zejména ceny potravin.

Inflace ve vyspělých zemích míří vzhůru plošně, k čemuž přispívají ceny energií, respektive efekt srovnávací báze u ropy, ale také sílící domácí poptávka. V případě Británie musíme přidat výrazné oslabení měny a růst dovozních cen. Inflace má předpoklady k dalšímu zrychlení, a to v britském případě až k 2,5 procenta v příštím roce.

Tento inflační vývoj, spolu s lepšími výkony reálné ekonomiky, posílí na trhu očekávání, že k dalšímu uvolnění měnové politiky BoE už nedojde. Příští pohyb sazeb, ovšem stále dost vzdálený v čase, by už mohl být směrem vzhůru. Rizikem však stále zůstává reálná podoba Brexitu, který je ještě více než dva roky před námi. BoE má měnové jednání ve čtvrtek. Už minule přešla z holubičího k neutrálnímu postoji a u toho by měla zůstat.

infl


Čtěte více:

Inflace v Británii neroste, říjen přinesl překvapivý pokles
15.11.2016 10:41
Zatímco v září britské spotřebitelské ceny překvapily vyšším růstem, z...
Týden na měnách - Libře dál pomáhají politici
02.12.2016 16:38
• OPEC dal výnosům nový impuls k růstu • Libra opět těž...
Britský průmysl překvapil říjnovým propadem výroby
07.12.2016 10:46
Průmysl ve Velké Británii za říjen snížil výrobu meziměsíčně o 1,3 pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data