Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký ministr financí: Zásadní daňová reforma bude do srpna

Americký ministr financí: Zásadní daňová reforma bude do srpna

23.02.2017 16:56
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Zásadní daňová reforma bude do léta a 3procentní růst ekonomiky čekáme do konce příštího roku. Taková jsou nejnovější tvrzení nového amerického ministra financí Stevena Mnuchina, která zazněla v jeho premiérovém rozhovoru s americkými médii.

"Jsme odhodláni prosadit daňové reformy do srpnových prázdnin. Úzce na tom spolupracujeme s vedením Sněmovny reprezentantů a Senátu a usilujeme o společný plán," řekl ministr televizi CNBC ve svém prvním televizním vystoupení od oficiálního potvrzení ve funkci z minulého týdne.

Avizovaná daňová reforma a zmírnění regulací, které prezident USA Donald Trump slibuje od nástupu do úřadu, vyvolaly v podstatě neřízený optimismus na kapitálových, především akciových trzích. Trumpův plán je zatím nejasný a prezident říká, že podrobnosti předloží v nadcházejících týdnech. O řadě vlastních návrhů daňových změn teď jedná sněmovna, kde mají republikáni většinu.

Snížení daní a usnadnění podnikání

Podle Mnuchina se nová americká administrativa soustředí hlavně na „snížení daní ze středních příjmů“ a na usnadnění podnikání. Pokud by se snížení daní týkalo i bohatých, musely by zároveň skončit výjimky v podobě srážek, které Američané s nejvyššími příjmy aktuálně využívají, naznačil také. To, že bohatší vrstvy žádné „absolutní“ snížení daně nečeká, jak Mnuchin signalizoval v listopadu, nyní ale natvrdo neřekl.

Bílý dům může použít vlastní čísla 

Pokud jde o dopady daňové agendy na příjmy do federální kasy, neměl by se plán podle Mnuchina takto hodnotit, aniž by se zároveň nebral v potaz hospodářský růst. Trumpova vláda by daně mohla posuzovat podle vlastního dynamického skórování, které zohledňuje růst největší světové ekonomiky, spíše než odhady úřadu pro rozpočet (CBO), uvedl také.

Kritici z řad demokratů, ale i Trumpových republikánů se obávají, že daňový plán nebude „příjmově neutrální“, jinými slovy, že zatíží americký rozpočet a prohloubí deficity. Ministr dnes podle pozorovatelů naznačil, že součástí amerického rozpočtu budou vyšší výdaje na armádu. Pokud jde o zmíněnou příjmovou neutralitu, lze podle Mnuchina očekávat, že interní odhady růstu z pera jeho úřadu a americké administrativy budou vyšší než odhady, které používá společný výbor v Kongresu.

Udržitelný 3% růst

Pokud jde o samotný HDP, chce administrativa nadále dosáhnout hospodářského růstu na úrovni 3 procent či vyšší. Toto tempo by mohlo být realitou ke konci příštího roku, očekává Mnuchin.

„Máme skvělý tým a hodně se zaměřujeme na hospodářský růst. Jak říkal již dříve, jsme odhodláni dosáhnout udržitelného 3procentního hospodářského růstu a jsem přesvědčen, že to dokážeme,“ sdělil také Mnuchin americkým médiím.

Americkými akciovými trhy rozhovor příliš nezahýbal a dnešní obchodování zahájily spíše vyšší, což s ohledem na rally z minulých dní znamenalo pro oba přední akciové index Dow Jones a S&P 500 vzestup na čerstvá historická maxima.

Mexické peso přidalo vůči americkému dolaru 12 centů, když ministr Mnuchin prohlásil, že obchodní dohodu s Mexikem v krátkodobém horizontu neočekává. Okrajový komentář, který mohl snadno ujít pozornosti, mohl mít zásadní význam z pohledu mexické centrální banky, pro kterou by představoval intervence v hodnotě 5 miliard dolarů, podotkl v rychlém komentáři Bloomberg. Mexická centrální banka tento týden ohlásila program na podporu domácí měny v objemu 20 miliard dolarů.

Zdroje: CNBC, BBC, ČTK, BBG


Čtěte více:

Project Syndicate: Trumpova anachronická obchodní strategie
23.02.2017 15:28
Exekutivní příkaz, v němž Donald Trump zakazuje vstup do Spojených stá...
Krugman: Trumpova akciová bublina, slabé euro a rozpad eurozóny
16.02.2017 6:46
Všichni víme, že ceny akcií i úrokové sazby po amerických prezidents...
Trhy po Trumpově výhře: Rychlá reakce na daňový plán, pomalejší na obchodní agendu
15.02.2017 6:47
Chování amerických akciových trhů po zvolení Donalda Trumpa prezidente...
Trump chce, aby se Krym vrátil Ukrajině. FBI vyšetřuje lidi z jeho kampaně za kontakty s Rusy
15.02.2017 12:12
Mluvčí Bílého domu uvedl, že Rusko by mělo podle nového amerického pre...
Nejistota v Mnichově: Evropské bezpečnostní špičky stále neví, co si myslet o Trumpovi
20.02.2017 14:27
Na bezpečnostním fóru v Mnichově vystoupil americký viceprezident, něm...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Co sledovat v dnešním zasedání ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.