Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesco po dvou letech vyplatí dividendu. Z Česka neodcházíme, krotí spekulace

Tesco po dvou letech vyplatí dividendu. Z Česka neodcházíme, krotí spekulace

04.10.2017 10:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší britské maloobchodní společnosti Tesco stoupl v pololetí letošního fiskálního roku provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 27 procent na 759 milionů liber. Firma, která působí i v České republice, současně oznámila, že poprvé od fiskálního roku 2014/2015 vyplatí dividendu. Konec v Česku? Spekulace Tesco jednoznačně dementuje.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že firma za šest měsíců do konce srpna vykáže zisk kolem 700 milionů liber. Tesco současně uvedlo, že srovnatelné tržby v Británii, tedy tržby v britských obchodech otevřených nejméně rok, se v druhém čtvrtletí zvýšily o 2,1 procenta. Růst zaznamenaly již sedmé čtvrtletí za sebou.

"Tržby rostou, zisky rostou, stále se zvyšuje generování hotovosti a úroveň čistého dluhu je méně než poloviční, než byla před třemi lety, kdy jsme zahájili vzestup," uvedl generální ředitel Dave Lewis.

Firma vyplatí předběžnou dividendu ve výši jedné pence na akcii. Obnovení výplaty dividendy je nejsilnějším signálem toho, že firma opět začíná mít pevnou půdu pod nohama poté, co se dostala do problémů kvůli změně nákupních zvyklostí, růstu konkurence německých diskontů Aldi a Lidl a účetnímu skandálu v roce 2014.

Žádný konec ve střední Evropě

Britský řetězec supermarketů Tesco by mohl prodat své aktivity v Maďarsku a v dalších zemích v regionu, tedy v Česku, Polsku a na Slovensku. Klíčové je, zda bude pokračovat tlak na zvýšení mezd zaměstnancům. Napsal to dnes maďarský list Magyar Idők s odvoláním na informace od manažera firmy Tesco v Londýně, který si nepřál být jmenován. Řetězec ale informaci listu jednoznačně odmítl.

Firma by podle zdroje Magyar Idők mohla prodat své aktivity v jednotlivých zemích dohromady, anebo odděleně. K prodeji by mohla přistoupit nejdříve březnu příštího roku.

Maďarský list upozornil, že podnikatelský plán Teska na letošní rok nepočítá s růstem mzdových nákladů. Společnost propouští zaměstnance v regionu, včetně 250 v Maďarsku. Zaměstnanci firmy v Maďarsku nedávno stávkovali kvůli krachu jednání s vedením o růstu mezd.

"Společnost Tesco při mnoha příležitostech potvrdila, že je odhodlána z dlouhodobého hlediska rozvíjet své podnikání ve střední Evropě, včetně České republiky," sdělil dnes ČTK mluvčí Teska Václav Koukolíček.

Na českém trhu působí Tesco od roku 1996. V současnosti má v zemi zhruba dvě stovky obchodů. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která má přes stovku prodejen.

České vedení se v červnu dohodlo s odborovou organizací, že se zaměstnancům prodejen řetězce Tesco od července zvýší základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Některým mzdy vzrostou až o 14 procent. Průměrnou výši mezd však společnost neoznámila.


 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.02.2026
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 pct
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst