Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O2 zvýšila zisk, ač do hospodaření dopadla regulace roamingu (+ komentář analytika)

O2 zvýšila zisk, ač do hospodaření dopadla regulace roamingu (+ komentář analytika)

24.10.2017 7:06, aktualizováno: 24.10. 9:14
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Tuzemský mobilní operátor O2 zvýšil výnosy v prvních devíti měsících roku 2017 o 0,6 % na 27,9 miliardy korun a čistý zisk o 2,5 % na 4,1 miliardy korun přes fakt, že kvůli evropské regulaci vzrostly roamingové náklady bez možnosti je naúčtovat do souvisejících výnosů. Vedle pokračujícího zájmu zákazníků o digitální televizi O2 TV a mobilní data se ve finančních výsledcích již pozitivně projevuje úspěch v oblasti finančních služeb, uvádí firma. 

Přehled finančních výsledků

Celkové konsolidované provozní výnosy O2 dosáhly v prvních devíti měsících 2017 výše 27 893 mil. , meziročně o 0,6 % více. Provozní výnosy v České republice dosáhly výše 22 822 mil. , což představuje meziroční pokles o 0,4 %. Výnosy v segmentu pevných linek poklesly o 6,9 % na 8 006 mil. , když růstovou oblastí nadále zůstávají výnosy z O2 TV, které vzrostly meziročně o 10,2 %. 

Výnosy mobilního segmentu vzrostly o 3,5 % na 14 816 mil. , když od třetího čtvrtletí 2017 se ve výsledcích negativně projevila evropská regulace roamingu. Bez vlivu roamingu by mobilní výnosy v prvních devíti měsících 2017 vzrostly meziročně o 3,9 %. 

Z ostatních služeb se zpomalil meziroční pokles hlasových výnosů a výnosů z SMS a MMS, který byl více než kompenzován nárůstem výnosů z mobilních dat a z prodeje zařízení. Jednou z nejrychleji rostoucích oblastí byly výnosy z finančních služeb (pojištění zařízení, cestovní pojištění nebo řešení elektronické evidence tržeb), které od ledna do září 2017 dosáhly výše 126 mil. .

Na Slovensku dosáhly celkové provozní výnosy výše 5 230 mil. , což představuje meziroční nárůst o 6,0 %. Meziroční srovnání bylo negativně ovlivněno posilujícím kurzem koruny vůči euru. Výnosy v eurech tak vzrostly o 7,9 % na 197 mil. EUR. Podobně jako v České republice stály za nárůstem výnosů vyšší výnosy z mobilních datových služeb a prodeje zařízení.

Provozní zisk EBITDA poklesl v prvních devíti měsících meziročně o 0,6 % na 7 804 mil. , když nárůst roamingových nákladů vyvolaný evropskou regulací a vyšší náklady na prodej zařízení nebyly plně kompenzovány úsporami ostatních nákladů. V České republice dosáhl provozní zisk EBITDA výše 6 048 mil. , což představuje pokles o 1,9 %, zatímco na Slovensku rostl o 3,7% na 1 756 mil. (+5,6 % na 66,1 mil. EUR). 

Konsolidovaný čistý zisk se zvýšil o 2,5 % a dosáhl 4 114 milionů korun.

"Výsledky za třetí čtvrtletí roku předčily odhady na všech úrovních. Tržby v samotném čtvrtletí klesly meziročně pouze o procento proti očekávání 2,6% poklesu, EBITDA pak pouze o 3,2 % proti očekávání 10% propadu trhem. Přísná kontrola nákladů ponechala výdaje takřka beze změny. O2 je na cestě k celoročnímu výsledku EBITDA přesvědčivě nad úrovní 10 miliard korun, což ponechává prostor pro zhruba 8% dividendový výnos a dividendu 21 korun za akcii," uvedli v rychlém komentáři analytici Patria Finance. Očekávají pozitivní reakci akcií. Ty v souladu s tímto očekáváním v úvodu obchodování na pražské burze rostou o 2,7 % nad 264 korun za akcii.

aa  

„Kromě tradičních růstových oblastí, mezi které patří mobilní data a placená televize, se nám úspěšně daří prodávat finanční služby. Výnosy z nich letos dosáhly již téměř 130 milionů korun a pomáhají nám částečně kompenzovat negativní vliv evropské regulace,“ uvedl k finančních výsledkům finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil.

Podle očekávání využívali zákazníci O2 v letních měsících mobilní služby v zahraničí výrazně více než v předchozích letech, uvedl Kouřil. „Od června do září zákazníci O2, kteří vycestovali v rámci Evropy, provolali dvakrát více minut a spotřebovali sedmkrát více dat než loni. Kvůli tomuto nárůstu musíme strpět vyšší související náklady v celkové výši stovek milionů korun, které musíme platit zahraničním operátorům, a které zároveň nemáme možnost plně naúčtovat do našich výnosů,“ vysvětluje finanční ředitel a dodává, že takový vývoj je v souladu se závěry analýzy ČTÚ, která uvádí, že nová regulace roamingu může mít negativní dopad do hospodaření operátorů, nebo může v budoucnu vést ke zvýšení vnitrostátních cen.

„Zákazníci O2 přenesli v síti meziročně o 94 % mobilních dat více. Významnou měrou se na tom podílely také tarify O2 Spolu s velkou porcí dat a také novinka určená především mladé generaci - tarif s 10 GB mobilních dat,“ uvádí pak generální ředitel firmy Tomáš Budník.

Přehled provozních výsledků

Mobilní segment

Celkový počet mobilních zákazníků dosáhl k 30. září 2017 výše 4 917 tisíc, stejně jako před rokem. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 1,6 % na 3 383 tisíc. Za rok se tak jejich počet zvýšil o 53 tisíc a jejich podíl na celkové bázi dosáhl 68,8 %, což představuje meziroční nárůst o 1,1 procentních bodů. Počet zákazníků předplacených služeb byl 1 534 tisíc.

Tarif O2 Spolu, který O2 v rámci své strategie zaměřené na nabídku balíčků pro menší skupiny zákazníků nabízí od května 2017, služba, která rodinám, skupinám přátel a drobným podnikatelům přináší flexibilní kombinaci až čtyř SIM karet s neomezeným voláním a SMS, mobilními daty (3 až 10 GB na SIM kartu) a digitální televizi v jednom balíčku, pomohla podle O2 zvýšit počet mobilních zákazníků smluvních služeb i zákazníků digitální televize O2 TV. Velká porce dat obsažená v tomto tarifu přispěla k 94% meziročnímu nárůstu jejich spotřeby. Počet zákazníků, kteří využívají internet v mobilu, vzrostl o 29,2 % na 2 246 tisíc.

Již 61 % telefonů v síti O2 spadá do kategorie chytrých zařízení, 42 % podporuje technologii 4G LTE. Z těch, kteří vlastní chytrý LTE telefon, má více než 80 % také vyměněnou SIM kartu za novou, která tuto technologii podporuje.

Segment pevných linek

Počet zákazníků služby O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele, dosáhl k 30. září 2017 celkem 230 tisíc (IPTV a OTT verze), meziročně o 4,5 % více. Doplňkovou službu MULTI, která domácnostem umožňuje sledovat O2 TV na více televizorech najednou, si pořídilo téměř 35 tisíc domácností.

Počet zákazníků, kteří využívají pevný internet xDSL, dosáhl na konci září 2017 výše 742 tisíc. Díky zrychlení internetu prostřednictvím výstavby předsunutých DSLAMů využívá vysokorychlostní internet založený na technologii VDSL už více než 70 % domácností. Pro domácnosti, které nemají k dispozici internetové připojení s dostatečnou rychlostí přes technologii xDSL, nabízí O2 od března neomezené připojení pomocí bezdrátové technologie 4G LTE. Díky kombinaci obou technologií tak O2 pokrývá 99 % všech adres v ČR. Na konci září více než 770 tisíc zákazníků využívalo domácí připojení k internetu bez rozlišení použité technologie.

Celkový počet pevných linek dosáhl na konci září 2017 výše 635 tisíc.

Slovensko

Počet mobilních zákazníků na Slovensku vzrostl do konce září 2017 meziročně o 2,8 % na 1 916 tisíc, z toho počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 6,9 % na 1 118 tisíc. Jejich podíl na celkové bázi tak vzrostl meziročně o 2,3 procentního bodu na 58,4 %. Podobně jako v České republice i na Slovensku roste počet zákazníků s 4G LTE chytrými telefony. Díky tomu vzrostla spotřeba mobilních dat v prvních devíti měsících 2017 meziročně o 64 %.

„Letos jsme jako první operátor v Česku představili zařízení, které jsme sami kompletně vyvinuli. O2 Smart Box do domácností přináší nejvýkonnější Wi-Fi router a Internet HD umožňující sledovat videa v HD kvalitě. Zároveň umožňuje připojit zařízení pro chytrou domácnost, jako jsou bezpečnostní senzory, požární hlásiče nebo chytré zásuvky. Od začátku prodeje tvoří O2 Smart Box více než polovinu všech prodaných modemů pro fixní internet. Většina nových zákazníků tak dnes již se samotným připojením kupuje naše srdce chytré domácnosti,“ uvedl k novince v produktové nabídce předseda představenstva a generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Výsledky O2: Roaming zasáhne ziskovost, hlavní trendy ale odolají (výhled analytika)
23.10.2017 7:47
Tuzemský telekomunikační operátor O2 zveřejní hospodářské výsledky za ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2020
12:25Nálada německých investorů se zhoršuje v obavách z koronaviru
12:21JPMorgan: Rekordy na evropských akciích zůstanou a rozšíří se
11:39Čína osvobodí od cel dalších 696 výrobků dovážených z USA
10:30Apple (-3,6 %) kvůli koronaviru nesplní výhled
10:26Ekonomické dopady koronaviru posílají akcie dolů, impuls přišel od Applu  
9:13Rozbřesk: Automobilový trh EU na začátku roku propadl
8:58Evropské burzy mohou po varování Applu otevřít v minusu  
8:42Přístup k penězům z EU bude podmíněn respektováním vlády práva
8:30Loňský zisk největší evropské banky klesl o 33 procent
6:04Šéf Facebooku Zuckerberg: Potřebujeme regulaci, abychom získali důvěru
17.02.2020
18:09Právo na vodu?
17:04Nevýrazný úvod týdne bez Ameriky. Prahu stáhl dolů Avast  
16:36Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů? - druhá část
16:32Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
14:50Natixis: Dopad epidemie na automobilový průmysl a varování globální výnosové křivky
13:44Alstom jedná o koupi vlakové divize Bombardieru, působící i v ČR
13:11GM odchází z Austrálie. Legendární značka Holden končí
12:10Týdenní výhled: Čína slibuje podporu i utahuje omezení, od evropských PMI se čeká zhoršení  
11:20Čína vítá podporu, Japonsko zklamala ekonomika. Evropa v lehce pozitivní náladě  
10:43Igan: Kdy stavebnictví ukazuje blížící se problémy v celé ekonomice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index