Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetickému koncernu E.ON klesl provozní zisk o osm procent (+komentář analytika)

Energetickému koncernu E.ON klesl provozní zisk o osm procent (+komentář analytika)

08.11.2017 9:17, aktualizováno: 8.11. 15:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Provozní zisk (EBIT) německého energetického koncernu E.ON klesl v prvních devíti měsících roku o osm procent na 2,1 miliardy eur. Na vině je především nepříznivá situace v maloobchodním sektoru, kde se provozní zisk propadl více než o třetinu. E.ON, jenž plánuje prodat zbytek svého podílu ve společnosti Uniper finské firmě Fortum, v březnu představí novou růstovou strategii.

Údaj o poklesu provozního zisku odpovídá očekáváním trhu. Obzvlášť nepříznivá situace pro koncern panuje v Británii. Zdejší silná konkurence a tlak na ceny snížily marže a způsobily odliv zákazníků od ustálených distributorů energie. Provozní zisk zde klesl o 37 procent na 144 milionů eur (3,7 miliardy Kč). Podle Jána Hladkého, analytika Patria Finance se německá energetická společnost po dlouhotrvající epizodě nestability pomalu vrací na pevnou půdu. „Finanční metriky E.ON jsou momentálně poměrně volatilní z důvodu divestice aktiv a poplatků do německých veřejných fondů pro likvidaci jaderného odpadu. Abstrahujeme-li od těchto neprovozních položek, ukáže se nám provozní zisk za devět měsíců tohoto roku v hodnotě 2,1 miliardy eur," řekl Ján Hladký.

Toto číslo sice znamená 8% meziroční pokles (způsobený především divizí Customer Solutions), avšak trh s tímto vývojem počítal. Čistému zisku pomohly podle Jána Hladkého mnohem příznivější úrokové výnosy, čímž se mu podařilo dosáhnout na téměř 1 mld. EUR (+51 % meziročně). Predikce trhu se ubíraly k 950 mil. EUR. Cashflow byl podle Jána Hladkého zatížen jednorázovým poplatkem do zmiňovaného fondu pro likvidaci jaderného odpadu (10,3 mld. EUR). Provozní cashflow se proto propadl na -3,3 mld. EUR, což je o 6 mld. EUR méně než v předešlém roce. Částečné kontroval investiční cashflow díky odprodeji aktiv. Po součtu jednotlivých řádků je čistá změna v hotovosti na hodnotě -4,6 mld. EUR.

Plynule se nyní dostáváme k nejdůležitějšímu bodu celého reportu, kterým je ozdravení celé rozvahy. „Na první pohled se zdá, že se čistý dluh (celkový dluh po odečtení hotovosti) zvýšil kvůli horšímu stavu hotovosti. Avšak po zohlednění obligací spojených s ukončováním provozu některých aktiv (zejména jaderné elektrárny) se ukazuje, že čistý dluh byl osekán meziročně o 25 procent na 19,7 miliardy eur," konstatoval Ján Hladký.  V plánu je navíc odprodej 47% podílu v nedávno vyčleněném Uniper finskému Fortum Oyj, což by do pokladny přihodilo dodatečných cca 3,8 mld. EUR. O divestici rozhodne E.ON definitivně v lednu. Na britském energetickém trhu zase divize E.Onu - největší energetická skupina v Německu podle tržní hodnoty - Innogy oznámila, že uzavřela závaznou dohodu s britským konkurentem SSE o sloučení jejich britských maloobchodních aktivit.

Ján Hladký, analytik Patria Fiance k výsledkům E.ON: „Silnější rozvaha umožňuje managementu přesunout zrak na budoucí rozvoj byznysu. Nový plán by měl být představen v lednu 2018 a měl by zahrnovat jak vyšší kapitálové výdaje, tak navýšení dividendy. Náznaky pozitivnější nálady jsme mohli vidět již v srpnu, kdy management rozhodl o vylepšení výplatního poměru (podíl dividendy a čistého zisku) počínaje rokem 2018 ze současných 50 – 60 % na 65 %. Výhled pro rok 2017 ponechal management beze změny s čistým ziskem v intervalu 1,2 – 1,45 mld. EUR. Při střední hodnotě 1,33 mld. EUR se bavíme o 50% nárůst proti roku 2016. Konsensus nyní ukazuje na hodnotu 1,4 mld. EUR," zhodnotil výsledky Ján Hladký.

E.ON působí od roku 1998 také na českém trhu. Dodává elektřinu pro zhruba 1,2 milionu zákazníků, zemním plynem pak zásobuje více než 220.000 odběratelů.

 


Čtěte více:

Summary: Mastercard se nenechal výsledky hospodaření zahanbit Visou
31.10.2017 17:06
Zatímco výsledky hospodaření francouzského bankovního domu BNP Paribas...
Odhad výsledků ČEZ: Meziročně slabší tržby i zisk EBITDA
06.11.2017 16:11
U ČEZ nečekáme za 3. čtvrtletí roku 2017 v rámci výsledků žádné převr...
Výsledky hospodaření ČEZ: Čistý zisk meziročně +13 procent, zisk EBITDA -6 procent
07.11.2017 8:09
Čistý zisk energetické Skupiny ČEZ meziročně vzrostl o 13 procent na 1...
Toyota zvýšila čtvrtletní zisk, zlepšila celoroční výhled
07.11.2017 8:23
Největší japonská automobilka Toyota Motor ve druhém finančním čtvrtle...
BMW investuje do technologií a chce rekordní prodeje. Proto má teď nižší zisk
07.11.2017 10:00
Hrubý zisk německého výrobce luxusních automobilů BMW ve třetím čtvrtl...
Mírné zklamání na všech úrovních, trendy beze změny (Komenář analytika k výsledkům ČEZ)
07.11.2017 12:33
ČEZ dnes zveřejnil sadu svých čísel za (sezóně slabé) třetí čtvrtletí ...
Summary: Tržby Maersk táhl dolů Petya
07.11.2017 17:24
AP Moller – Maersk Největší globální přepravce zaknihoval tržby ve v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů