Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusnok: Vidím poloviční šanci na další růst sazeb ČNB už v prosinci

Rusnok: Vidím poloviční šanci na další růst sazeb ČNB už v prosinci

20.11.2017 12:29, aktualizováno: 20.11. 13:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok vidí 50procentní pravděpodobnost, že centrální banka v prosinci znovu zvýší své úrokové sazby poté, co utáhla měnovou politiku v srpnu a v listopadu. Guvernér to uvedl v pondělí během konference ve Vídni pro Reuters.

Rusnok řekl, že zvýšení repo sazby by se mohlo opět odehrát v rozsahu 25 bazických bodů, stejně jako v listopadu, kdy tato klíčová sazba ČNB stoupla na 0,5 procenta.

Většina analytiků po zasedání očekávala, že si banka dá na posledním letošním zasedání 21.prosince pauzu a zvýšení sazeb odloží až na další jednání, plánované 1.února, kdy bude projednávat kvartální makroprognózu.

Rusnok uvedl, že z pohledu ekonomiky nevidí velký rozdíl mezi zvýšením sazeb v prosinci a v únoru.

"Technicky vzato, ano, mírně se přehříváme, ale jak vidíte na druhé straně v zásadě nevidíme žádné nafukukování bublin nebo jiné druhy nerovnováh v indikátorech, takže v tomto ohledu rozhodně nejsme v naléhavé situaci," řekl Rusnok agentuře Reuters během konference ve Vídni.

Měnová politika České národní banky by se měla normalizovat během jednoho až dvou let. V této době by mohla podle modelu centrální banky reálná úroková míra dosáhnout zhruba jednoho procenta, což při inflaci kolem dvou procent znamená úrokové sazby kolem tří procent, uvedl v minulém týdnu Rusnok na konferenci Vysoké školy finanční a správní. "Během jednoho dvou let bychom se mohli vrátit do jakéhosi normálního stavu, za který náš model považuje stav, kdy by přirozená reálná úroková míra měla být kolem jednoho procenta. Takže při inflaci dvě procenta by sazby měly být teoreticky kolem tří procent," uvedl Rusnok.

Normalizaci měnových podmínek umožňuje podle něj růst inflace. V říjnu stoupla na 2,9 procenta. A k postupnému růstu inflace a ekonomickému oživení podle guvernéra přispělo oslabení koruny v předchozích letech.

ČNB na počátku listopadu podruhé po ukončení kurzového závazku zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Rusnok tehdy uvedl, že rada ČNB může opět zvýšit úrokové sazby na jakémkoliv dalším měnovém zasedání, pokud to bude vyžadovat situace.

K vývoji ekonomiky Rusnok minulý týden uvedl, že ekonomika roste rychleji než její potenciál, což je podle něj náznak jistého přehřívání. "Náš hospodářský cyklus je ve fázi nejrychlejšího růstu, jsme nad potenciálem. Věříme, že stále existuje prostor, aby se takto pozitivní růst několik let udržel," uvedl guvernér. Rizikem je především vývoj v zahraničí, dodal.

Pozitivně Rusnok zhodnotil vývoj veřejného dluhu ČR, který by v roce 2019 měl klesnout v poměru k HDP na 30 procent. "To považuji za velmi dobré a velmi rozumné a vytváří to prostor pro manévrovací prostor vlády, pokud bude ekonomika konfrontována s nějakými šoky," uvedl. Naopak úroveň zadlužení v zemích eurozóny označil za nezdravý, protože v případě nepříznivého vývoje bude mít řada ekonomik problém. Navíc to omezuje schopnost Evropské centrální banky nastavovat měnovou politiku, dodal.

(Zdroj: Reuters, čtk)

 
 

Čtěte více:

Blog ČNB: Proč centrální bance není jedno, kdo si bere hypotéku
04.10.2017 11:31
Růst cen nemovitostí a s ním spojený rekordní zájem o hypotéky už více...
Hlasy pro zvýšení sazeb ČNB: Hampl, Benda, Mora
06.10.2017 9:19
Na jednání Bankovní rady České národní banky ve středu 27. září hlasov...
Rozbřesk: Co dnes čekat od ČNB?
02.11.2017 9:09
Další růst sazeb na dnešním zasedání ČNB se zdá být hotovou věcí. Trhy...
ČNB letos podruhé zvýšila sazby. Růst mohou na každém z příštích zasedání, řekl Rusnok
02.11.2017 13:22
Česká národní banka v souladu s většinovým očekáváním analytiků a ekon...
Záznam ČNB: Skokový růst sazeb by dopadl na domácnosti i firmy
10.11.2017 9:58
Postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky podporuje fin...

Váš názor
  • kašpárci z cnb
    20.11.2017 14:06

    čekají na megabublinu ? no tak to potěš to bude mít pán z Greenlandu pravdu, že pak bude úrok hypo klidně 7%, kucííí z cnb budíček třeba byty jsou +30% za dva roky, jídlo, paliva atd také 10% atd atd, jste pozadu tam min. o 100 bodíků shortu zdar
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    20.11.2017 12:43

    pane Rusnok, vy jste ale hlava chytrá....50%..., toho jste nám tedy sdělil.....
    abc
    •  
      20.11.2017 12:50

      Už se to "mírně přehřívá".......tohle psala Markéta Šichtařová už před časem a vynechala přitom slůvko "mírně". Možná proto, že je to nezávislá ekonomka.
      bude to ještě zajímavé
Aktuální komentáře
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna
8:57Šéf KHNP rezignoval. Byl pod tlakem kvůli kritizované smlouvě s Westinghouse
8:54Prezident KHNP rezignoval, Trump bude jednat se Si a snižování sazeb Fedem je více nejisté  
18.09.2025
22:00Spojení Intelu a Nvidie přineslo pozitivní náladu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data