Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senát USA schválil upravenou verzi daňové reformy

Senát USA schválil upravenou verzi daňové reformy

20.12.2017 8:14, aktualizováno: 20.12. 13:01
Autor: ČTK

Aktualizováno

Senát amerického Kongresu schválil dnes s úpravami konečnou verzi daňové reformy. Pozměněnou verzi proto ještě musí opět schválit Sněmovna reprezentantů, která o ní má hlasovat ještě dnes. Podle agentury AP jde o nejrozsáhlejší daňovou reformu ve Spojených státech za více než 30 let.

Sněmovna reprezentantů úpravu daňového systému odsouhlasila v úterý 227 hlasy proti 203. Senát ale musel reformu mírně pozměnit, aby neporušovala senátní pravidla o rozpočtu. Ve prospěch pozměněné verze reformy hlasovalo všech 51 zúčastněných republikánských senátorů, proti naopak bylo všech 48 zúčastněných senátorů za Demokratickou stranu. Arizonský republikánský senátor John McCain, který se zotavuje z náročné protinádorové terapie, se hlasování nezúčastnil.

O změnách reformy debatoval Senát několik hodin. Hlasování přerušili protestující v galerii Senátu, kteří začali křičet "Zbavte se reformy, ne nás". Viceprezident Mike Pence musel hlasování přerušit, aby se situace uklidnila.

Daňová reforma byla cílem republikánů již dlouho. Tu současnou prosadil prezident Donald Trump. Návrh mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob a jednotlivci si pak budou moci snížit daňový základ. Podle demokratů budou z daňových změn těžit zejména velké korporace a bohatí.

Příjmy státního rozpočtu z daní se v nadcházejících deseti kvůli daňové reformě podle AP sníží o 1,5 bilionu dolarů. Nové opatření by mělo vstoupit v platnost v lednu. Změny v daňových odvodech zaměstnanců se odrazí na výplatních páskách v únoru.

Daňová reforma - některá fakta

  • Snížení daní podle propočtů ochudí státní pokladnu v příštích deseti letech odhadem nejméně o 1,5 bilionu dolarů (32 bilionů korun). Tuto odhadovanou ztrátu má kompenzovat hlavně rychlejší ekonomický růst.
  • Hlavním bodem reformy je snížení daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent, které bude trvalé. Podle amerického ministerstva financí vzhledem k množství výjimek a úlev činila dosud efektivní daňová sazba zhruba 22 procent.
  • Zákon ruší alternativní minimální daň (AMT) pro korporace, které by jinak kombinací různých úlev prakticky daně neplatily. Pro jednotlivce se zvyšuje částka, ze které se daň musí platit.
  • Sazba daně z příjmu se liší podle toho, zda je osoba v manželském svazku či nikoliv. Pro obě skupiny jsou daně rozděleny podle výše příjmu do sedmi pásem od deseti do 37 procent. Daňové sazby v jednotlivých pásmech se většinou snížily, změnily se i výše příjmů patřících do jednotlivých pásem. Dosud byla nejvyšší sazba 39,6 procenta.
  • Nejvyšší daně, tedy 37 procent, platí jednotlivci s ročním příjmem nad 500.000 dolarů (10,9 milionu korun). Nejnižší, desetiprocentní sazba u jednotlivců platí pro roční příjmy do 9525 dolarů (207.000 korun). U sezdaných párů platí nejvyšší daňová sazba pro roční příjem nad 600.000 dolarů, dosud to byl jeden milion dolarů. Pokud se nezmění legislativa, změny týkající se jednotlivců vyprší v roce 2026.
 

Čtěte více:

Schváleno: Americký Senát odhlasoval Trumpovu daňovou reformu
04.12.2017 8:46
Americký Senát v sobotu nad ránem schválil daňovou reformu, kterou pro...
Týdenní výhled: Americká daňová reforma uspěla v Senátu, klíčová budou data z trhu práce
04.12.2017 11:00
Americká daňová reforma má za sebou další mezník, totiž schválení v Se...
Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě
18.12.2017 11:05
Předsváteční týden přinese poslední letošní zasedání ČNB. Další zvýšen...
Koruna posílila z dvouměsíčních minim, dolar vyčkává na senátní hlasování o daňové reformě
19.12.2017 16:58
Dolar druhý den za sebou oslaboval na hlavních měnových párech. Převlá...

Váš názor
  • Výborně!
    20.12.2017 12:25

    Akcie a čisté zisky dál porostou, levičáci dál vřískají vzteky, jaký to krásný den! :)
    MrBurnes
  • Poslední kapka
    20.12.2017 11:57

    Po týhle blbině se asi už ten kolos na hliněných nohách zhroutí.
    ...
    • Re: Poslední kapka
      20.12.2017 12:04

      Zjednodušeně je možno napsat, že také za daňovou reformou v USA stojí Putin a Rusko, byť nepřímo. Neboť tato reforma našla světlo světa díky Trumpovi, za jehož zvolením bylo Rusko v čele s Putinem.
      ZYX
Aktuální komentáře
22.09.2025
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
13:14Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data