Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komerční banka ziskem trumfla všechny odhady, navrhuje dividendu 47 korun na akcii

Komerční banka ziskem trumfla všechny odhady, navrhuje dividendu 47 korun na akcii

08.02.2018 8:15, aktualizováno: 8.2. 9:29
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Komerční banka v posledním loňském čtvrtletí předčila odhady analytiků viditelně dosaženým čistým ziskem a mírně také na úrovni klíčového parametru příjmů v podobě čistého úrokového výnosu. Z celoročního výsledku navrhuje akcionářům vyplatit dividendu ve výši 47 korun na akcii a z výsledku letošního roku do budoucna plánuje vyplatit v podobě dividendy 65 procent očištěného zisku. Akcie v úvodu obchodování na pražské burze rostou o 2,8 procenta do těsné blízkosti 930 korun za akcii. Na titulu Komerční banky jde o nejvýraznější růst za poslední rok.

Komerční banka v posledním loňském čtvrtletí dosáhla čistého zisku 3,7 miliardy korun, čímž vysoko překonala konsensuální odhad analytiků 3,10 miliardy korun podle agentury Bloomberg a předstihla i ty nejvyšší odhady. Na čistém úrokovém výnosu banka získala 5,32 miliardy korun, také nad konsensuálním odhadem analytiků 5,20 miliardy korun. Analytici Patria Finance hodnotí výsledky KB v prvním komentáři jako jednoznačně pozitivní překvapení.

Za celý rok 2017 pak Komerční banka zvýšila čistý zisk o 8,5 procenta na 15,274 miliardy korun. Bance se dařilo zvýšit objem úvěrů o 1,8 procenta. Objem vkladů stoupl o 8,9 procenta. 

Zisk Komerční banky byl meziročně vyšší díky snížení opravných položek. Čistý zisk, včetně mimořádných položek spojených s přeceněním a prodejem budov centrály v tomto roce a příjmu za podíl ve společnostech Cataps a VISA Europe v roce 2016, vzrostl o 9,1 procenta na 14,9 miliardy . Čistý zisk náležející akcionářům vzrostl o 9,1 procenta na 14,9 miliardy .

Běžné výnosy banky loni vzrostly o 0,9 procenta na 31,1 miliardy . Oproti tomu čistý úrokový výnos, poplatky a provize meziročně mírně poklesly.

Představenstvo banky navrhlo vyplatit dividendy v objemu 8,932 miliardy korun. To představuje 47 korun na jednu akcii a výplatní poměr 60 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům. Návrh musí ještě potvrdit valná hromada.

"Výsledek na úrovni celkových výnosů a provozních nákladů je v souladu s cíli, které jsme si stanovili pro rok 2017. Náklady rizika jsou dokonce lepší, než jsme plánovali, jejich současná úroveň ale není udržitelná," uvedl generální ředitel KB Jan Juchelka.

Celkový hrubý objem úvěrů meziročně vzrostl o 1,8 procenta na 606,1 miliardy korun. Objem hypoték občanům narostl o 5,3 procenta na 218,9 miliardy Kč. Vklady občanů vzrostly o 9,3 procenta na 251,5 miliardy Kč. Vklady klientů v celé skupině Komerční banky vzrostly o zhruba devět procent na 756,1 miliardy korun.

Komerční banka patří mezi největší tuzemské banky. Jejím hlavním majitelem je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. S akciemi Komerční banky se obchoduje na pražské burze. Na konci loňského roku měla banka 1,664 milionu klientů.


 
 
 

Čtěte více:

Průzkum: Komerční banka v 4Q zřejmě se stabilním ziskem, trh čeká vyšší dividendu
07.02.2018 17:08
Komerční banka zveřejní výsledky hospodaření za loňské čtvrté čtvrtlet...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data