Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vodafone kupuje největší českou kabelovou společnost UPC

Vodafone kupuje největší českou kabelovou společnost UPC

09.05.2018 10:36, aktualizováno: 9.5. 13:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se dohodla na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Firma dnes oznámila, že transakce v hodnotě 18,4 miliardy eur zahrnuje mimo jiné největší českou kabelovou společnost UPC. Akcie Vodafone v Londýně rostou o 1,30 %.

Dohoda je jednou z největších akvizic v historii společnosti Vodafone. Ta je druhým největším mobilním operátorem na světě a působí také v České republice. Pro zajímavost - celková hodnota transakce odpovídá více než třetině loňských příjmů českého státního rozpočtu. Vodafone podle dohody zaplatí společnosti Liberty Global 10,8 miliardy eur (276 miliard Kč) v hotovosti a navíc převezme dluh 7,6 miliardy eur (195 miliard Kč).

V Česku transakce Vodafonu výrazně pomůže v nabídce takzvaných konvergovaných mobilních a fixních služeb, aby mohl lépe konkurovat firmám O2 a T-Mobile, které na rozdíl od něj vlastní pevné i mobilní sítě.

Součástí dohody jsou rovněž aktivity UPC v Maďarsku a Rumunsku a německá společnost Unitymedia. Dohodu ale pravděpodobně čeká zdlouhavé schvalování ze strany regulačních orgánů, uvedla agentura Reuters. Vodafone očekává, že transakce bude dokončena zhruba v polovině příštího roku.

Vodafone jednal se společností Liberty Johna Maloneho v posledních letech opakovaně. V jednáních šlo o pokusy, jak rozšířit nabídku a lépe konkurovat někdejším monopolům, jako je Deutsche Telekom. Tato firma nyní tvrdí, že Vodafone bude mít následkem dohody příliš velkou kontrolu nad trhem. Generální ředitel Deutsche Telekom Timotheus Höttges v reakci na oznámenou dohodu uvedl, že se zasadí za to, aby zajistil spravedlivou hospodářskou soutěž. Tu podle něj dohoda mezi Vodafone a Liberty naruší.

Vodafone a Liberty už mají společný podnik v Nizozemsku, kterého se dohoda netýká. Vodafone dohodou získá přístup k 54 milionům domácností, které využívají kabelovou síť Liberty. Liberty bude v Nizozemsku nadále vlastnit Virgin Media.

UPC dnes oznámila, že v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila počet zákazníků v České republice o téměř dvě procenta na 617.500. Vodafone ČR v loňském roce zvýšil počet zákazníků o pět procent na 3,78 milionu.

Zdroje: ČTK, Reuters, Bloomberg

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Když se skutečně mění klima, proč nekolabují ceny pobřežních nemovitostí?
09.05.2018 6:29
„Jeden můj kamarád, který je tak trochu skeptikem ohledně klimatických...
Jaderná dohoda není zklamáním jen pro Trumpa, ale i pro Írán
09.05.2018 8:37
Mezinárodní dohoda uzavřená s Íránem v roce 2015 není nepřijatelná jen...
Rozbřesk: USA odstupují od jaderné dohody s Íránem, co čekat dále?
09.05.2018 9:17
O čtyři dny dříve než bylo původně plánováno, došlo k rozuzlení zásadn...
Zahraniční obchod v březnu v přebytku 18,7 mld. Kč, mírně pod odhady
09.05.2018 9:30
Přebytek zahraničního obchodu Česka v březnu meziročně klesl o šest mi...
Vanilka v posledních dvou letech zdražila, stojí více než stříbro
09.05.2018 9:30
V posledních dvou letech se výrazně zvýšila cena vanilky. Za kilogram ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data