Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Investiční tip: V kapitálovém polštáři KB je prostor pro štědrou dividendu

Investiční tip: V kapitálovém polštáři KB je prostor pro štědrou dividendu

16.5.2018 10:30
Autor: Jan Mihulka, Patria Finance

Komerční banku asi netřeba představovat, ale pro jistotu nabízíme malé entré. Jedná se o českou “univerzální” banku se silnou pozicí v korporátním bankovnictví a v hypotékách (Modrá pyramida). Komerční banka se vyznačuje především stabilním, dlouhodobě udržitelným byznysem, kde relativně slabší růst úvěrového portfolia (oproti konkurenci i tržnímu průměru) je vyvážen vyšším výplatním poměrem pro akcionáře. Banka je z hlediska sektoru nadstandardně rentabilní (návratnost vlastního kapitálu ROTE 14,7 %).

Fundamentální důvody

Uspokojivé výsledky za 1Q18 v porovnání s ostatními regionálními bankami. Tržby mírně překonaly konsenzus, byť vyšly meziročně slabší kvůli poklesu výnosů z poplatků a provizí a zejména tradingu (po velice silných výnosech z měnového zajištění minulý rok, kdy koruna opouštěla měnový závazek). Dlouhodobý trend poklesu úrokové marže by měl letos po několika letech skončit a díky dalšímu růstu úrokových sazeb se bude stabilizovat.

Dubnová inflace po několika slabších měsících poskočila na 1,9 % a otevřela dveře dalšímu utahování měnové politiky ze strany ČNB (očekává se zvýšení sazeb ještě v tomto roce). Komerční banka tak může na případném zvyšování profitovat dvěma směry:

 • růst úrokové marže - úvěrové portfolio KB je koncentrováno v korporátních půjčkách a hypotékách. Ty jsou z velké části úročeny variabilním úrokem, a proto jsou citlivé na růst sazeb. Jejich zvýšení tak následně povede k vyšším příjmům z portfolia úvěrů.
 • vyšší výnosy na depozitech - značný objem depozit (za poslední rok narostl o 4,3 %), který má banka k dispozici, jí umožní dosáhnout vyšších příjmů z repo operací a přidružených FX swapů.

KB má vysokou kapitálovou vybavenost (17,7 % Core Tier 1), což dává prostor pro štědrou výplatu dividend. V dalších třech letech očekáváme pozvolný růst až na 50 za akcii (očekávaný dividendový výnos 5,0 % - 5,5 %) podpořený zvyšujícím se výplatním poměrem.   

KB change 2020 - to je střednědobý plán banky k oživení úvěrového růstu a nákladové disciplíny s plánovaným dopadem do hospodaření od roku 2019. Banka plánuje i výrazněji „digitalizovat“ a současně omezit počet svých poboček o 10 – 15 %. Charakter těchto úspor bude mít přímý dopad na šíři marží, a mohl by tak přinést vyšší profitabilitu.

Technické důvody

Před několika dny prošly akcie rozhodným dnem pro výplatu dividendy, nicméně následující pokles byl větší než vyplácená dividenda. Propad se zastavil na silné technické podpoře na úrovni 880 , kde se pokles akcií již několikrát historicky úspěšně stabilizoval. Odrazem ceny se tak potvrdil boční trendový kanál, ve kterém se KB pohybuje téměř rok. Vzhledem k relativně nízké volatilitě akcií je současný stav lákavou nabídkou.

Správné načasování potvrzuje oscilátor relativní síly (RSI – v grafu označen č. 1), který byl na hodnotě 30 bodů (avizujíc přeprodanost) naposledy loni v prosinci, načež následoval růst o více jak 10 %. Další technický ukazatel Pomalá stochastika (v grafu označen č. 2) vhodnost okamžiku i nízkou valuaci ceny potvrzuje. Když světlá linie technického ukazatele protne zespodu červenou linii, považuje se to za nákupní signál a přesně tuto formaci dnes můžeme na akciích KB vidět i dnes.

0 

Podrobnosti, včetně další technické analýzy, preferovaného a alternativního scénáře, si můžete přečíst ZDE. 
 
 

Čtěte více:

KB poprvé bez nároku na dividendu klesá o 3,75 %, DAX po vzoru USA do plusu
17.4.2018 10:13
Index PX klesá v úvodu dnešního obchodování o 0,77 %. Nejvýrazněji kl...
Akcionáři Monety a KB schválili dividendy za loňský rok
25.4.2018 16:48
Akcionáři Moneta Money a Komerční banky schválili dividendy za uplynul...
Analytik k výsledkům KB: Neutrální data naše pozitivní naladění na společnost nemění
4.5.2018 15:11
Komerční banka vydala své finanční výsledky za 1. čtvrtletí dnes před ...

Váš názor
 •  
  16.5.2018 13:17

  Informovat a dividendovém polštáři KB krátce po rozhodném dni považuji za faku news, který má za cíl zblbnout investory k nakupování aby někdo mohl prodat větší objem těchto akcií.
  juniper
  •  
   16.5.2018 15:02

   to je holt patria....pokud vzpomínáte na dělení O2, tak patria, taky dávala 02 cílovku někde na 70 Kč a doporučení prodat, perspektiva žádná....dobře, že jsem tyto "odborníky" tenkrát neposlechl.....nyní O2 cca 280 a dividendy zatím tečou....nechápu, co je to za analytiky....možná, taková opice by dokázala lépe predikovat.
   abc
 • KB
  16.5.2018 10:51

  Hlavně je zde pro prostor pro pokles ceny akcie při globální korekci. Vzhledem k počtu akcíí na burze, jejich majitelích (U.S.) a návaznosti na strojírenské firmy (ty si právě prožívají svůj vrchol).
  Ticino
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data