Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika

Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika

28.5.2018 8:33, aktualizováno: 28.5. 13:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se o víkendu vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly neuspěl s návrhem na sestavení vlády podporované protiimigrační Ligou a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S). Mattarella odmítl jmenovat ministrem financí euroskeptického ekonoma Paola Savonu, za což obě koaliční strany prezidenta ostře kritizovaly. Podle agentury AP tak v Itálii selhal pokus o sestavení první populistické vlády. Politickou situaci v zemi má nyní uklidnit bývalý vedoucí činitel MMF Carlo Cottarelli. Prezident ho jemnoval dočasným premiérem a pověřil sestavením přechodné vlády. Ta by měla zemi dovést k předčasným volbám.

Mattarella svůj krok zdůvodnil Savonovým odmítavým postojem ke společné evropské měně, který by podle prezidenta vyvolal poplach na finančních trzích. Poukázal na to, že už nyní se Itálii prodražuje si půjčovat nové peníze. Zdůraznil, že nehodlá připustit ve vládě někoho, kdo podporuje odchod Itálie z eurozóny. Hnutí pěti hvězd ale toto tvrzení vyvrací: že by Savona chtěl dostat Itálii z eurozóny, označilo za falešné a poplašné mediální spekulace.

Jedenaosmdesátiletý Savona je zkušený ekonom - v minulosti řídil ministerstvo průmyslu a obchodu, pracoval v italské centrální bance, zkušenosti má i ze soukromých bank. Kriticky se ale staví k členství Itálie v eurozóně, vstup do ní považuje za "historickou chybu" a společnou měnu euro popisuje jako "německé nebezpečí".

Mattarella se dnes sešel s bývalým funkcionářem Mezinárodního měnového fondu Carlem Cottarellim, kterého pověřil sestavením prozatímní úřednické vlády. Ta by měla dovézt zemi k novým volbám, pokud se v parlamentu už nenajde jiná síla k sestavení politické vlády. Designovaný premiér řekl, že novou vládu sestaví "velmi rychle".

Vůdce Ligy Matteo Salvini předtím řekl, že by bylo lepší uspořádat nové volby. Ty by se podle italských médií mohly konat už v říjnu. "Nenecháme se nikým vydírat," prohlásil Salvini s tím, že by koaliční vláda nemohla fungovat s vnucenými omezeními. "Pokud máme demokracii, pak to jediné, co zbylo, je vrátit slovo italskému lidu," dodal.

Vůdce M5S Luigi Di Maio označil prezidentovo rozhodnutí za nepochopitelné. "V tom případě jsou volby k ničemu," prohlásil s tím, že o politice v Itálii rozhodují stále titíž lidé. Tím měl na mysli starou garnituru, proti níž se právě M5S dlouhodobě vymezuje. Podle něj může být ve vládě trestně stíhaný politik jako šéf diplomacie Angelino Alfano, ale už ne někdo, kdo kritizoval Evropu.

Představitelé M5S už předtím dali najevo přesvědčení, že úsilí o vznik koaličního kabinetu vzalo za své. "V tom případě budou nové volby," uvedla s odkazem na své zdroje agentura ANSA. Také přišly s výhrůžkou, že se pokusí v parlamentu iniciovat proces sesazení prezidenta.

Conte již prezidentovi představil seznam členů budoucí vlády. Prezident svůj nesouhlas se jmenováním Savony přitom Contemu sdělil už na neformální páteční schůzce. Liga, která je označovaná za krajně pravicovou stranu, vzápětí varovala, že od snahy prosadit Savonu do čela resortu financí neustoupí.

Zdroje: ČTK, Reuters

 
 

Čtěte více:

Italské volby: Co bude dál?
5.3.2018 13:10
Itálie si v neděli zvolila nový parlament, ale může trvat ještě týdny,...
Odepsání dluhu? Italská koaliční jednání trhy vystrašila
16.5.2018 16:54
Na akciových trzích se dnes celkem daří americkým indexům i většině zá...
Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty
18.5.2018 10:30
Čínsko-americké obchodní jednání se vyvíjí slibným směrem. Čína podle ...

Váš názor
 • Vážení Italové,
  28.5.2018 20:39

  volit budete opakovaně tak dlouho, dokud Brusel ( Berlín ) nebude spokojen s výsledkem. Tak rozmyslete kolikrát se Vám chce jít k volebním urnám. Totéž platí pro ostatní národy a státy EU. S pozdravem Váš europarlament.
  občan
  • Re: Vážení Italové,
   29.5.2018 7:28

   Pouze bych doplnil naléhavou potřebu snížení volebního věku. Řekněme na 15 let. Pokud se i přesto nedostaví požadované volební výsledky, posunout věkovou hranici rovnou na 12 roků. Současně omezit volební právo lidem nad 50 let (nebezpečí prvních příznaků demence). Do škol zavést nové povinné předměty "politická korektnost" a oprášit brannou výchovu. Vzhledem k směřování elit EU k beztřídní komunistické společnosti bez hranic a národů, je vhodné posílit vliv marxistické filozofie se zaměřením na kulturní revoluci muslimského proletariátu. Co se pedagogického obsazení týče, klíčovou roli by zde měli sehrát absolventi sociálních studií s přednostní praxí v politických neziskovkách, ideálně založených Sorosem. Aby nebyli žáci a studenti nadměrně zatěžování a stresováni je naléhavé, omezit hodinové dotace předmětu matematika (nepožadovat logické přemýšlení a nově učit uvažovat žáky sociálně politickou korektností). Omezit předmět čeština, nakonec vlastenectví, rodina a stát je nenárodní společnosti na obtíž. Rovněž ze školních osnov vyškrtnout literaturu a myšlenky, jež blahořečí národnímu obrození. Zejména Palacký, Jungmann, Hus, Komenský apod. jsou nevhodní pro svoji náklonnost k národu a vlasti....A co na to v Bruselu? Stanu se nejlepším ministrem školství......
   demokrat
   •  
    29.5.2018 8:26

    Zdar kolaborante. K omezení nastupující gerontokracie, bych omezení volebního práva pro seniory nad 80 či 85 let přivítal.
    ..
    •  
     29.5.2018 8:43

     Proč kolaborante? Tebe se nelíbí, že nechci tancovat tak, jak píská Brusel, Moskva, Washington, Peking, Marťani nebo jiní nepozemšťané? Zřejmě budu na rozdíl od tebe svéprávný a nepotřebuji se řídit rozhodováním centrálními cizáky, jež znají ČR pouze z mapy.
     demokrat
     •  
      29.5.2018 9:16

      Protože kolaboruješ s našimi nepřáteli rusáky. Ale zaráží mě, že ti po půl roce začalo označení kolaborant vadit.
      ..
      •  
       29.5.2018 9:26

       nevím jak ty, ale já osobně nepřátele nemám. Rusové, Američané, Němci, Francouzi, Číňané, Iráčané, Syřané apod. nejsou mými nepřáteli. Proč bych měl mít za nepřátele desítky až stovky milionů obyvatel těchto národů? Nemám rád pouze nadnárodní a národní elity, jež s nimi ve smyslu jediné pravdy a lásky manipulují. Doma nechť si každý činí, jak sám uzná za vhodné.
       demokrat
       •  
        29.5.2018 9:31

        Kdo na mě míří jadernými zbraněmi a vyhrožuje je můj nepřítel.
        ..
        •  
         29.5.2018 9:37

         To vše si dělají elity navzájem. To nedělají stamiliony příslušníků jednotlivých národů. Kolektivní vina je nepřípustná.
         demokrat
         •  
          29.5.2018 9:42

          Však ano cílem je zničit Rusko a nikoliv vyhubit jeho obyvatele.
          ..
          •  
           29.5.2018 9:45

           A jak to ničení chceš udělat, aby se to nedotklo obyvatel?
           demokrat
           •  
            29.5.2018 9:52

            Každý může vidět v přímém přenosu jak dopadlo "ničení" NATO suverénních zemí, jako např. Libye, Iráku, Vietnamu apod. Ty chceš v Evropě ještě více válečných uprchlíků?
            demokrat
 •  
  28.5.2018 19:46

  Naštěstí v ČR máme prezidenta, jež ctí výsledky svobodných voleb, váží si jak jejich vítězů, tak hlasů voličů i když se to zrovna nehodí do krámu.
  demokrat
  • kolaborant
   28.5.2018 22:17

   Ten nemocný alkoholik, který překračuje pravomoc, mstí se a protiústavně nedá možnost složit vládu druhému v řadě a ted se opet mstí voliči Drahoše z Čssd, takže vláda opět nevznikne? To může napsat jen hl.pák
   .
   • Re: kolaborant
    29.5.2018 6:18

    Karty rozdali voliči a vyšší bere.
    demokrat
    • kolaborant
     29.5.2018 10:00

     Lžeš. Zeman nedostal nominaci voličů k tomu, aby za celý parlament rozhodl, že vládu musí setavit Babiš, nebo vládnout v demisi. Ani k tomu, aby odmítal Pocheho. Do složení nemá tento ruský agent co kecat
     .
     • Re: kolaborant
      29.5.2018 10:39

      Zřejmě názor voliče Drahoše a TOP 09. Jak se skutečně věci mají jsem ti napsal v 10:21.
      demokrat
      • kolaborant
       29.5.2018 11:32

       Škatulkovaní tě jde kolaborante. Nejsem volič ani Drahoše, ani TOP9. Jinak si mimo jako vždy. Prezident nemá co kecat, kdo bude ministr zahraničí. A za každpu cenu prosazovat nepřijatelného člověka pro demokratickou většinu a nechat neomezeně vládu v demisi, která v klidu likviduje rozvědky a policii je nepřijatelné a nechutné žvanile. Oblbovat můžeš ty chudáky děti, kterým vymýváš mozky stejně jako dědek Novičok.
       .
       • Re: kolaborant
        29.5.2018 12:18

        Jako demokrat ti odpouštím tvé lži, které jsi uvedl v souvislosti s jmenováním vlády ČR v 10:00 hodin. Už je ti jasné, že prezident (a nejen český) nemusí jmenovat ministra, když k němu má své výhrady? A je ti rovněž jasné, že je čistě v kompetenci prezidenta ČR, koho pověří sestavením vlády? Může tak učinit dokonce 2x. Jen pro tvoji informaci. Ne, že bych byl s Babišem nadšen. Jsem toho názoru, že oligarcha do vlády nepatří, protože obvykle platí pořekadlo "bližší košile než kabát". Nicméně respektuji právo prezidenta dané ústavou a jeho názor. Vyšší karta zkrátka bere. Tvým nálepkováním se zabývat nebudu. Je to ztráta času a není to k věci.
        demokrat
        • kolaborant
         29.5.2018 15:42

         Ale jdi hlupáčku. Už nepotřebuje dohodu stojedničky?? Jak se to opilci hodí? Co má co kecat , jestli bude Poche ministr zahraničí, ta ostuda, co přiznává chemické zbraně a pomlouvá Peroutku.
         .
         • Re: kolaborant
          29.5.2018 16:04

          Naše ústava ukládá prezidentovi vymáhání dohody o 101? Kde to stojí?
          demokrat
         • Re: kolaborant
          29.5.2018 15:55

          Dohoda 101 není nutná. Bez 101 stejně žádná vláda parlamentem neprojde. To ví každé malé dítě. 101 při hlasování o důvěře buď je nebo není. Kdo však chce papír o dohodě, já mu jej neberu.
          demokrat
     • Re: kolaborant
      29.5.2018 10:21

      Prezident ČR má první dvě možnosti, aby určil osobu, jež bude sestavovat vládu. Ústavou není personáliemi těchto osob svázán. A jak se to má s prezidentem a jmenováním vlády? Pouč se třeba zde: https://www.cdk.cz/jak-se-ma-s-prezidentem-jmenovanim-vlady
      demokrat
 •  
  28.5.2018 12:43

  Amerika tvrdo zasiahla v Taliansku , keď sa do vláda mali dostať komunisti. Zdá sa , že teraz zasiahli Nemci.
  Petrík
  •  
   28.5.2018 18:45

   zatiaľ zdravý rozum vyhral. Nie Talianiby mali vystúpiť z €-zony, ale Nemci. Lebo keby Taliani vystúpili alebo len uvažovali vážne, tak do 1/2 im kľakne ekonomika na kolená. Stačí sa pozrieť KTO je NAJVACSI dlžník v eurách a teda ma nájväčší dlhopisový dlh v eurách. A hľa není to France, alebo Nemecko ale Taliansko. No a devalvovať líru o 50%, znamená zvýšiť dlhy o 100%. Populizmus je krásny ale končí, ked treba zaplatiť. Mohli by radšej urobiť ako Irsko alebo USA. Tu by sa talianom zišli nízke dane. No ale to by museli prepustiť "armádu" ita úradníkov a trochu uskromniť štátny rozpočet, aby štát každý rok nerobil stratu, pardon cigánsky povedané - nerobil deficit štátneho rozpočtu na úrovni iba 1% a niečo ale nie príjmov štátu, ale HDP /hrubého domáceho produktu giga krajiny ako je ITA). Ale tí moderní populisti, radšej dajú nové voľby alebo anit-EU ministra financií, čo nechce euro, chce len: - odpísať dlhy, aby sme nemuseli prlatiť, - podme do našej vlastnej meny líry- aby sme mohli devalvovať, a okradnúť občanov /vstupy firiem a import/ - robiť nové dlhy, lebo armáda úradnikov a deficity štátu sme robili i predtým a je to iba 1% či dačo HDP ALE krásne je všetko hodiť na nejakého nepriateľa, niečo komunistické - to oni za to môžu. My chceme zmenu od NICH, nie u NAS.
   Open_mind
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data