Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se stane největší ekonomikou světa. Bude ale její pozice dominantní?

Čína se stane největší ekonomikou světa. Bude ale její pozice dominantní?

05.06.2018 6:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší ekonomikou světa nejsou Spojené státy, ale Čína. Ta je sice na druhém místě podle srovnání založeného na základě tržních měnových kurzů. Pokud ovšem vezmeme v úvahu nižší ceny domácího zboží a služeb, je již její ekonomika největší na světě. A právě takový pohled je nejrelevantnější, a to jak co se týče životního standardu, tak třeba ohledně vojenské moci v Číně, píše na stránkách Bloomberg známý ekonom Noah Smith. 

„V Číně žije čtyřikrát více lidí než v USA a tudíž je rozumné předpokládat, že se Čína stane větší ekonomikou. Není pravděpodobné, že by si jakákoliv průmyslová země dokázala udržet produktivitu čtyřikrát vyšší, než je produktivita čínská. Otázkou ovšem je, jak moc dominantní v globální ekonomice Čína nakonec bude. Čínský produkt roste nyní stabilním tempem kolem 6,5 % a pokud by tomu tak mělo být i nadále, bude v roce 2029 tvořit čtvrtinu světové ekonomiky. V roce 2050 pak 40 % a v roce 2060, kdy by stále měli žít dnešní teenageři, už by představovala více jak 50 % část světového hospodářství, píše Smith.

Americká ekonomika nikdy podobných čísel nedosáhla a podle ekonoma je téměř jisté, že význam Číny bude nakonec vyšší, než kdy byl význam ekonomiky USA. Ovšem udržet 6,5% růst není ani zdaleka jednoduché. Koneckonců ještě v roce 2011 rostl čínský produkt o 10 % a je mnoho důvodů, proč by tempo růstu mělo i nadále klesat. Smith v této souvislosti poukazuje na práci ekonomů Damiena Ma a Williame Adamse, kteří v roce 2013 „popsali mnoho překážek a omezení, na které bude Čína v budoucnu narážet“. Mezi ně patří zejména přírodní zdroje, potraviny a možná i politická nejednota. Aktuální vývoj přitom naznačuje, že tyto predikce jsou relevantní a největší překážkou může být nedostatek pracovní síly. 

Počet lidí ve věku mezi 15 – 60 lety začal v Číně klesat už v roce 2012 a do roku 2017 se snížil asi o 5,48 milionu lidí. Podle některých projekcí by populace v produktivním věku měla do poloviny století klesnout téměř o čtvrtinu, a to v případě, že nedojde k dalšímu snížení porodnosti. Méně lidí pak znamená méně ekonomické aktivity a také stárnoucí populaci, což vede k problémům, kterým čelí například Japonsko. Číně navíc může přestat pomáhat urbanizace, která doposud zvyšovala produktivitu. Města jako Peking totiž už dnes násilně vytlačují nové přistěhovalce a je otázka, zde se tito lidé obrátí směrem k menším městům či zpět na venkov. 

Dalším omezením je energie, protože Čína stále značně závisí na uhlí. Její vláda se snaží o posun směrem k obnovitelným zdrojům energie. Nicméně taková obrovská změna bude stát peníze a čas. A výčet tím nekončí: Čínské firmy měly doposud přístup k levnému kapitálu ze státem vlastněných bank, což se v budoucnu může významně změnit. Země může kvůli omezování osobních svobod čelit nedostatku talentu, problémem se může stát závislost na importech potravin. V neposlední řadě se vyčerpá prostor pro dovoz levných technologií a jejich prostého kopírování či přímých krádeží. Smith se domnívá, že Čína se téměř jistě stane nejvýznamnější ekonomikou světa. Nicméně je otázkou, zda jí popsané překážky dovolí stát se ekonomikou dominantní. 

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Globální boom zřetelně ztrácí na síle. Snad jde jen o návrat k udržitelnému růstu
14.05.2018 15:12
Už před několika týdny ukazovaly modely investiční společnosti Fulcrum...
Vyhněme se „nevzdělanému“ pohledu na Čínu a inflaci
29.05.2018 6:18
Americký prezident Donald Trump kritizuje vysoké přebytky čínského obc...
Rockefeller ukázal, jak se budou chovat firmy budoucnosti
01.06.2018 6:21
John D. Rockefeller mezi lety 1870 a 1911 vybudoval zřejmě nejobdivuho...
NYT: Google prožívá krizi identity kvůli spolupráci s Pentagonem
01.06.2018 8:42
Společnost Google se potýká s rostoucím odporem svých vlastních zaměst...
USA ode dneška uvalují clo na ocel a hliník. Jak silná obchodní válka vzplane?
01.06.2018 8:59
Spojené státy hodlají ode dneška uvalovat cla na dovoz hliníku a ocele...
Evropa jen škobrtla?
01.06.2018 18:19
Ještě na počátku letošního roku se hovořilo o značně synchronizovaném ...
Zadusí se USA vlastní ropou?
01.06.2018 14:36
Severomořská ropa Brent a americká ropa West Texas Intermediate jso...
Nezaměstnanost v USA klesla na osmnáctileté minimum 3,8 procenta
01.06.2018 15:00
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu klesla na 3,8 proc...

Váš názor
  • Čína se stane největší ekonomikou světa.
    05.06.2018 10:22

    Zbývá jen dodat kdy. My starší si pamatujeme sovětského premiéra Chruščeva, jak v OSN mlátil svým dřevákem do pultu, aby dodal svým slovům patřičný důraz, za výkřikování jak SSSR dožene a předežene tu zlou Ameriku a dokonce ji pohřbí a kde jsou ted' ? Kdo se nepoučí z historie ......Z toho plyne varování i dneska pro nás. Změnily se jen loutky, ale ostatní zůstává. Nemyslící lidi si to tak přejí a zaslouží.
    helejú
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Zayo Group Holdings Inc (06/19 Q4)
10:00PL - PPI, y/y
10:00PL - Průmyslová výroba, y/y
12:00Lowe's Cos Inc (07/19 Q2)
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC