Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa jen škobrtla?

Evropa jen škobrtla?

01.06.2018 18:19

Ještě na počátku letošního roku se hovořilo o značně synchronizovaném globálním oživení. Nyní je zřejmé, že tato synchronizovanost a i síla boomu upadá. Možná nejvíce se to projevuje a bude projevovat na měnových trzích.

Příznivce spikleneckých teorií bych mohl potěšit úvahou o tom, jak Američané vypověděli jadernou dohodu s Iránem, zvedli si tím ceny ropy a následně podpořili svou ekonomiku. Ta totiž díky expanzi jejího energetického sektoru již nějakou dobu na vyšší ceny ropy reaguje pozitivně. A zároveň Američané tímto geniálním tahem ještě více zabrzdili ekonomiku evropskou. Čímž posílili své pozice v obchodních potyčkách, které jsou od tohoto týdne již v plném proudu.

Výše uvedené je jen takovou hříčkou fantazie, která ale ukazuje jeden z dalších důvodů, proč čekat rozevírání růstových nůžek mezi americkou a evropskou ekonomikou. Přidejme politická dramata v Itálii - v zemi, která je dost velká na to, aby dala eurozóně i EU v případě skutečného chaosu dost velkou ránu. A v neposlední řadě to, že eurozóna je měnovou unií do značné míry nefunkční s doposud minimální politickou vůlí ke skutečně smysluplným opravám. Pokud bychom na základě těchto faktorů čekali, že analytici a stratégové začnou razantně měnit své projekce na eurodolaru, zmýlili bychom se - viz třeba následující projekce Danske Bank a také v grafu vyznačený konsenzus:

001

Danske Bank patří k těm, kteří tvrdí, že krátkodobě může přetrvat relativní síla dolaru. Nicméně v delším období se podle banky a řady jiných mezinárodní tok kapitálu otočí a ten namísto do USA zamíří do atraktivnější Evropy. Jedním z podstatných faktorů by tu měl být růst sazeb v Evropě tažený posunem k monetárnímu utahování a tudíž dobrým růstovým a inflačním výhledem. DB i konsenzus tak hovoří zhruba o tom, že do roka a do dne se eurodolar dostane na úroveň 1,28.

Pokud Evropa nyní prochází jen takovým cyklickým škobrtnutím, výše uvedené dává smysl. Pokud se ale o slovo hlásí opět její strukturální neduhy, půjde o jinou kávu. Nedávno jsem tu poukazoval na to, že evropské akcie mají ve srovnání s těmi americkými jednu teoretickou výhodu – ziskovost evropského korporátního sektoru je relativně k předchozím maximům mnohem níže, než je tomu v USA. Tudíž bychom mohli tvrdit, že v Evropě je mnohem větší potenciál pro růst zisků a cen akcií. Jenže ten má nepříjemnou tendenci se nenaplňovat. Svým způsobem to vystihuje celkový obrázek v evropské ekonomice, i když v nejedné oblasti skutečně nastalo znatelné zlepšení – například fundament periferie na tom je dnes v celku mnohem lépe, než před pár lety.

Měnoví stratégové tedy předpokládají, že za pár týdnů se trend na eurodolaru opět otočí, protože evropská ekonomika jen škobrtla a monetární výhled tu nebude nijak dramaticky přehodnocen směrem k hrdliččím opeřencům. Americké akcie jsou za poslední půlrok asi 3 % v plusu, evropské necelá 3 % v mínusu. S ohledem na vysokou volatilitu trhů posledních měsíců to není zase takový rozdíl. Celkově mi tedy připadá, že na trzích a mezi analytiky vlastně vládne evropský optimismus – minimálně s ohledem na většinu pokrizové historie. Tak ať nedopadne jako onen léta nenaplňovaný optimismus ziskový.

 

Čtěte více:

Čím se liší dobří hodnotoví investoři od těch špatných?
01.06.2018 11:01
Někteří vynikající investoři na světě se zaměřují zejména na takzvané ...
Rozbřesk: Španělská politická krize střídá italskou, trhy ale panikařit nemusí…
01.06.2018 9:19
Napětí v třetí největší ekonomice eurozóny zvolna polevuje. President ...
USA ode dneška uvalují clo na ocel a hliník. Jak silná obchodní válka vzplane?
01.06.2018 8:59
Spojené státy hodlají ode dneška uvalovat cla na dovoz hliníku a ocele...
Nová italská vláda populistických stran míří k moci
01.06.2018 9:32
Italské populistické strany Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S) se opět doho...
Ekonomika ČR rostla po zpřesnění pomaleji. Ale pořád slušně
01.06.2018 9:36
Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu dosáhl ekonomický r...
S&P zhoršila rating největší německé banky Deutsche Bank
01.06.2018 9:49
Ratingová agentura Standard & Poor's dnes snížila hodnocení úvěrové sp...
Český průmysl rostl nejpomaleji od loňského léta
01.06.2018 9:55
Aktivita českých průmyslových podniků v květnu zpomalila. Výsledek prů...

Váš názor
 • Pane S.
  02.06.2018 11:04

  Děkujeme za názorný obrázek ukazující, těm ne tak bystrým jak podle vás vypadá škobrtnutí. Mně to ukazuje pěkný pád na zádel, ale proti gustu žádný dišputát. Od vás jsme ostatně na podobné a horší ukázky zvyklí a dovedeme si představit co jste zamýšlel.
  demokrat
 • Ale ale - "škobrtá" jen Evropa východní
  02.06.2018 10:36

  Na štěstí to škobrtnutí, zpomaluje evropské giganty jako Německo a ostatní velice úspěšné západní ekonomiky a tím zabran'uje přehřívání celé EU a napomáhá těm méně úspěšným, aby posílily a zařadily se. I tady se stačí zamyslet komu to prospívá a kdo pak nevypadá tak zaostalý a může se chlubit svými marginálními úspěchy. Navíc je to výhodné téma na psaní a zviditelnění se pro ty, co se sami zamyslet příliš nedokážou.
  Asi tak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data