Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Statisíce mercedesů v Evropě mají nepřípustný emisní systém

Statisíce mercedesů v Evropě mají nepřípustný emisní systém

12.06.2018 8:16
Autor: ČTK

Zhruba 774.000 automobilů Mercedes-Benz v Evropě je vybaveno nepřípustným softwarem pro regulaci emisí. Uvedlo to v pondělí německé ministerstvo dopravy. V samotném Německu se uvedený problém týká asi 238.000 aut. Německá vláda proto nařídí, aby tato auta byla okamžitě svolána k úpravě. Automobily Mercedes-Benz vyrábí německý koncern Daimler.

"Německá vláda nařídí okamžitě svolat 238.000 vozů společnosti Daimler v Německu," uvedlo ministerstvo. V krátkém sdělení na svých internetových stránkách nicméně neupřesnilo, zda budou svolány rovněž automobily mimo Německo.

Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) již minulý měsíc Daimleru nařídil svolat k úpravě více než 6000 dodávkových vozů Mercedes Vito. Podle dnešní zprávy ministerstva se problém s nepřípustným softwarem kromě vozů Vito týká především naftových automobilů GLC 220d a C 220d.

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer po dnešním jednání s šéfem Daimleru Dieterem Zetschem prohlásil, že koncern slíbil co nejrychlejší odstranění nepřípustného softwaru.Zetchse uvedl, že Daimler již nalezl technické řešení pro úpravu softwaru. Dodal, že koncern by se tak měl podle jeho názoru vyhnout pokutě. Daimler také upozornil, že je stále nutné dořešit některé nevyjasněné právní otázky této kauzy.

Analytik Arndt Ellinghorst ze společnosti ISI podle agentury Reuters předpověděl, že náklady Daimleru na úpravu softwaru budou nižší než 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč).

Automobilové emise se dostaly do centra pozornosti v září 2015, kdy německý koncern Volkswagen v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

Mercedes-Benz má v České republice pouze několikaprocentní podíl na trhu s osobními vozy. Automobilka v tuzemsku v posledních letech vytrvale zvyšovala prodej - ze zhruba 1200 aut za rok 2004 na 8500 aut loni. Prodej za loňský rok však Mercedesu stačil pouze na dosažení tržního podílu 3,15 procenta. V kategorii nákladních vozů je ale Mercedes-Benz na českém trhu jedničkou. Loni prodal 2178 nákladních aut, což byla více než pětina ze všech registrovaných nových nákladních vozů v Česku.


Čtěte více:

Management Volkswagenu (+3,7 %) by prý mohlo čekat zemětřesení
10.04.2018 16:38
Největší německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje změnu svého v...
Reorganizace ve Volkswagenu: Škoda bude patřit do skupiny pro masový trh
13.04.2018 9:04
Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen se stane Herbert Diess ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2026
8:51Komodity zdražují po dalšíeskalaci na Blízkém východě a tlačí evropské futures do záporu  
6:03Průzkum BofA: Trhy ještě dna nedosáhly, sentiment zůstává opatrný
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  
19:12Fed ponechal úrokové sazby beze změny
17:31Čínská strategie: Nové technologie a starý ekonomický model?
17:12USA kvůli drahé ropě uvolní pravidla lodní přepravy, povolí obchody s Venezuelou
15:46FX Strategie: Íránský šok a silný dolar poslal korunu do defenzivy, ČNB sazby nezmění  
14:03OpenClaw je další ChatGPT, vychvaluje Huang platformu pro autonomní AI agenty
12:05Přes Hormuz se od začátku války dostala dvacítka lodí. Polovina byla z Číny
11:57Inflace v EU v únoru zrychlila na 2,1 procenta, v Česku zpomalila
11:01Microsoft zvažuje právní kroky kvůli cloudové dohodě mezi Amazonem a OpenAI
10:29AI agenti ženou Tencent nahoru a táhnou růst o desítky miliard dolarů  
10:23Klidná ropa trhům svědčí. Zamíchá kartami Fed nebo Micron?  
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o uveřejnění Konsolidované výroční finanční zprávy za rok 2025 a dalších dokumentů
9:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  
6:44Goldman Sachs: Na softwaru přichází stabilizace, někteří lídři mohou svou pozici udržet
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba