Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda ANO a ČSSD podpořená komunisty získala důvěru poslanců

Vláda ANO a ČSSD podpořená komunisty získala důvěru poslanců

12.7.2018 8:18
Autor: ČTK

Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, které trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až bezmála hodinu po půlnoci. Výsledek, který potvrdil očekávanou dohodu dvou vládních stran podpořenou komunisty, oznámil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) před půl druhou v noci.

Opozice považuje za alarmující, že poprvé od roku 1989 se na vládní moci podílejí komunisté a že v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér. První Česká republika, která fungovala od roku 1993, podle středopravicových stran dneškem skončila. Obávají se, že dosavadní polistopadový vývoj je ohrožen. Vládní politici spolu s komunisty zase argumentují tím, že končí vleklá povolební nejistota a země už potřebovala stabilní vládu s důvěrou.

Babišův kabinet získal ve dvousetčlenné dolní komoře 105 hlasů od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Čtyři poslanci se hlasování nezúčastnili. K vyslovení důvěry stačila nadpoloviční většina přítomných poslanců. Z vládních zákonodárců odmítl vyslovit Babišovu kabinetu důvěru pouze bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec, který se jednání nezúčastnil, kvůli pobytu v zahraničí chyběl i poslanec ANO Jiří Mašek. Nečekaně nehlasoval ani komunista Zdeněk Ondráček. Z opozičního tábora chyběl jen Petr Pávek (STAN).

Opoziční poslanci vládu mnoho hodin kritizovali, protestovat přišlo i několik stovek demonstrantů, kteří se sešli na Malostranském náměstí a večer se přesunuli před budovu Sněmovny. Kritikům vadí hlavně fakt, že poprvé v polistopadové historii je vláda závislá na aktivní podpoře komunistů. Poukazovali i na trestní stíhání premiéra a informace, že Babiš spolupracoval s komunistickou StB, což premiér odmítá.

Hned ráno přišel do Sněmovny podpořit vládu prezident Miloš Zeman. Poté mluvil Babiš, během hodiny a 40 minut prezentoval a obhajoval vládní program. Opozice naopak podrobila jeho tým a její programové prohlášení po mnoho hodin kritice, která několikrát vyústila v ostré osobní polemiky.

Premiér se ve středu na plénu Sněmovny ostře pustil do předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, tykal mu a označil ho za "zloděje zlodějského" a ožralu. Ministerský předseda reagoval na Kalouskova slova o tom, že Babiš v případu Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Kalousek později naznačil, že chce Babiše pohnat k soudu.

"Jedná se o pomluvu, kde důkazní břemeno musí nést ten, kdo pomluvu vysloví. Ale to bude civilně-právní spor mezi mnou a panem předsedou vlády, k té omluvě bude přinucen, nemůže to skončit jinak, protože důkazy držím v ruce," uvedl předseda frakce TOP 09.

Babiš se pustil do Kalouska potom, co se do Sněmovny vrátil z demonstrace proti své vládě podporované komunisty. Účastníci premiéra vypískali a házeli po něm předměty.

 

Čtěte více:

Prezident Zeman jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem
6.6.2018 14:32
Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše podru...
ČEZ: Schůzka se Zemanem a Babišem byla o budoucnosti energetiky
14.6.2018 17:11
Tématem dnešní schůzky prezidenta Miloše Zemana s designovaným premiér...
Prezident Zeman jmenoval novou Babišovu vládu. Hamáček je ministrem vnitra i zodpovědným za zahraničí
27.6.2018 9:10
Prezident Miloš Zeman jmenoval osm měsíců po sněmovních volbách a pět ...

Váš názor
 •  
  12.7.2018 17:29

  mě by zajímalo, jestli by bylo ještě v nějaké zemi možné, aby ji dělal premiéra trestně stíhaný zahraniční agent stb, podporovaný červenými a oranžovými koministy a na to všechno by se usmívala z hradu senilní troska a loutka, obklopená svými věrnými loutkovidiči :-)
  lump
 • Sklízíme plody
  12.7.2018 14:15

  parlamentní demokracie a nejen naší - nechutné hádky, pomluvy a sprostota čelních představitelů země. Porušování zákona demonstranty před poslaneckou sněmovnou (demonstrovat před sněmovnou zakazuje zákon). Šíří se vzájemná nenávist lidí za rozdílnost politických názorů. Šíří se nenávist k vlastnímu národu a jeho symbolům (vlajka ČR se zaměňuje za červené trenýrky přímo na Hradě - historickém symbolu české země). Zpochybňují se výsledky voleb menšinou. Dehonestují se někteří politici a strany vzešlé ze svobodných voleb. Šíří se nenávist k některým jiným národům (zejména Slovanským). Menšiny začínají diskriminovat většinu (např. vznik no-go zón, kde neplatí zákony mateřské země). Síří se nenávist k křesťanství (divadelní inscenace Naše násilí a vaše násilí). Otevírá se náruč politickému islámu hromadnou nelegální migrací díky otevřenému Schengenu a neziskovkám, jež pašují migranty přes Středozemní moře. To vše a mnoho dalších negativ probíhá beztrestně za téměř bezmocného přihlížení voličů celé země a západní Evropy a při podpoře českých a evropských elit. Proto je třeba vlasteneckých stran v evropských zemích. Rakousko, Itálie, Maďarsko, Polsko, USA apod., nechť slouží jako vzor pro ostatní evropské vlastence. Neboť na pravdolásku už více než 20 let nevěřím. Její výsledky jsou totiž zřejmé z výše uvedeného.
  medvedvsechnosned
  • Medved vsechnosezral a vsechnoukrad
   13.7.2018 9:23

   Medved jako symbol Ruska hezky popsan. Dekujeme demokrate, tentokrat souhlasime.
   .
   • Re: Medved vsechnosezral a vsechnoukrad
    13.7.2018 19:50

    Ty budeš člověče zřejmě značně deprimován a zděšen, když spatříš 16. července Trumpa a Putina podávat si vzájemně ruku v Helsinkách. Potom, co něco takového nedávno dokázal americký prezident s Kimem, to bude další šok pro rusofoby.
    medvedvsechnosned
  • Zdar už máš zase nový nick?
   12.7.2018 14:54

   Ano je nám třeba Salviniho a jeho přerozdělování afrických migrantů do ostatních zemí a též potřebujeme vrátit majetek sudeťákům podle AFD. Přesně tohle potřebuje ČR jako prase drbání. Ještě tak vlasteneckého japončíka prezidentem. Konečně by lůza dostala po čem prahne.
   ..
   • Lůza a ti ostatní
    12.7.2018 15:22

    z nedávné doby- https://nitka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=339465
    medvedvsechnosned
   •  
    12.7.2018 15:06

    Kdo je to lůza? Tento pojem se opírá o Listinu základních práv a svobod? Nebo snad o naši ústavu či zákony? Někteří lidé jsou rovnější než jiní? A kdo o tom rozhoduje?
    medvedvsechnosned
    •  
     12.7.2018 15:59

     Dřív se poznala lůza v ulicích tím, že volala po pověšení nevinného žida Hilsnera nebo Milady Horákové. Dnes se přesunula na internet a volá po potápění lodí s migranty.
     ..
     •  
      12.7.2018 16:41

      Nejen ve Středozemním moři dochází k pašování lidí za úplatu. Také v ČR jsou čas od času zastaveny kamiony s pašovanými běženci směřující do Německa. V takovém případě poruší zákon řidič kamionu podobně jako kapitán lodi na moři. Bohužel, na moři se něco takového zatím toleruje na rozdíl od silnice. Každopádně je třeba zavést do migrace řád, pašování tvrdě trestat, migranty bez dokladů a historie okamžitě vracet. Jsem realista a něčemu takovém samozřejmě nevěřím. Italové a Malta lodě neberou, v Bavorsku a Rakousku se mluví o kontrole hranic a od našeho premiéra jsem něco v tomto smyslu také slyšel. Za vzniklou situaci zajisté nemůže ani Salvini, Okamura, Kurz, Orbán či Seehofer. Viníky jsou tvůrci kvót a Dublinu.
      medvedvsechnosned
      •  
       13.7.2018 20:58

       Ne. Pitomio pouze tyje s obchodu strachem a krmi primitivy.
       Velkamedvědice
       •  
        19.7.2018 14:42

        Obchodovat lze pouze s tím, co existuje.
        medvedvsechnosned
 • Stare dobre prislovi rika
  12.7.2018 11:36

  Mezi slepymi jednooky kral. A jen blbec si udela kozla zhradnikem.
  :o))
 •  
  12.7.2018 10:21

  Sledoval jsem ubohost opoziční politické elity ( ODS , TOP , atd . ). Kdysi jsem býval voličem ODS . Bylo to v době , kdy pánové Klaus , Zeman a mnozí další byli proti současným reprezentantům politických stran doslova šlechticové - nositeli vizí , názorů na směrování ČR . Zeman byl i opozicí , ale konstruktivní . Když se sešli , vždy se dohodli . Současní ubožáci Kalousek , Fiala, Gazdík ) a mnozí další neumí nic jiného než osočovat a napadat , bohužel ale myšlenku neutrousí ) . Přitom jsou to především oni, kteří nástup různých hnutí na českou politickou scénu přivedli . Dodnes jim bohužel nedochází , že rétorikou kterou ve sněmovně předvádí , zvyšují panu Babišovi a jeho ANO preference .
  karel IV
  •  
   13.7.2018 20:57

   Jo. Tak konstruktivni, ze udelali s Klausem opozicni smlouvu a mlaskaji dodnes
   Velkamedvědice
  •  
   12.7.2018 10:40

   tak Kalousek, to je škoda mluvit. Jen okopávat kotníky umí, to je vše. A učitel Fiala jen řečnit prázdné fráze, tak pro školáky dobrý...a STAN :-)))) to je panoptikum. Výsledek, ubohá opozice.
   achilles
   • Štěstí že jsme ty knížky nevyhodili
    12.7.2018 12:01

    jen doplatíme a dolepíme několik známek za těch pár let a jedeme dál. Dalo se to čekat. Ted' zase bude potřeba každé zdravé ruky. Na hlasování ,,,,,,,,,,,,,spojte se !
    demokrat
 •  
  12.7.2018 9:44

  To se tam zas sešla patologická vrstva národa před sněmovnou, ale nechápu, proč policajti nezakročili, když je činěn na premiéra či prezidenta fyzický útok. Co bude příště?
  Ricochet
  •  
   13.7.2018 20:56

   Meli ty parchanty rusjy a stbacky sejmout. Dříve se bastardi házeli z oken
   Velkamedvědice
  • Bud' trpělivý - dočkej času....
   12.7.2018 11:47

   To se už nestane. Příště už to lidové milice zajistí. Mně je to fuk. Já s rodinou v Říjnu emigrujeme. Hodně štěstí a nezapomen' se zásobit hajzlpapírem, bude zase na příděl.
   Dobeš
   • Re: Bud' trpělivý - dočkej času....
    12.7.2018 11:54

    Hlavně si dej zámeček, abychom tě poznali, až nám budeš kázat z nějaké té tvé skutečné demokracie. Nebo míříš spíš k Saudům?
    Kalka.
    •  
     12.7.2018 12:31

     Božínku Kalka tady porád straší! Tak se vám to soudruzi povedlo...máš radost?
     DeGuise
     • Zdravíščko!
      12.7.2018 16:46

      Tak vidím, že jsem vyvolala i takové strašidlo, jako je tento markýz, který byl zavražděn v roce 1588 a naposled se tady zjevil 6. 6. 2014...
      Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)