Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Odborové problémy Ryanair a záhada Halliburtonu

Summary: Odborové problémy Ryanair a záhada Halliburtonu

23.07.2018 17:17
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Evropa:


Ryanair: F1Q19

Evropský nízkonákladový král pocítil tíhu, pod kterou se obvykle ohýbají tradiční aerolinky. Táhlá jednání s odborovými organizacemi zastupujícími piloty a letový personál, jež prozatím skončila neúspěchem, si již vybírají svou daň. Nákladové tlaky (již dohodnutý 20% nárůst mezd pilotů, vyšší palivové náklady) jsou provázené rušením letů, což vede zákazníky k opatrnosti při rezervaci letenek. Navíc je na evropském trhu stále přítomna nadbytečná kapacita, která drží na uzdě ceny letenek (-4 % yoy).

Ve výsledku tak zisk za F1Q19 klesá meziročně až o 20 % na 319 mil. EUR. Tržby přitom narostly o 9 % na 2,08 mld. EUR. Přes rizika pro letní letový řád společnost prozatím zůstává u původního výhledu pro letošní zisk v rozmezí 1,25-1,35 mld. EUR, ovšem s dovětkem, že plnění je bytostně závislé na letním cenovém prostředí. To zůstává v tuto chvíli slabé. Oproti dříve předpokládanému 4% nárůstu cen nyní vedení počítá jen s +1 %. Vedení přesto nehodlá kývnout na jakékoliv požadavky letového personálu, které by šly nad rámec nízkonákladového obchodního modelu. Ve hře je tak i případná relokace problémovějších letových základen. 

Akcie aerolinek padají o 6 % a táhnou dolů celé odvětví. Lufthansa -3 %, Air France -2 %, EasyJet -2 %, Wizz Air -3 %.

 

USA:


Halliburton: 2Q18 

Velmi zajímavé implikace mají kvartální výsledky, resp. doprovodný komentář, globální dvojky v službách pro ropný sektor, koncernu Halliburton. Přestože tržby poskočily meziročně až o 24 % na 6,15 mld. USD, dle očekávání tažené bující aktivitou v severoamerické pevninské těžbě (+38 % yoy), akcie se v reakci propadají až o 8 %. Tento rébus má hned několik odpovědí, všechny se ale koncentrují kolem Severní Ameriky, potažmo Permianské pánve na západě Texasu.

Toto severoamerické ropné „eldorádo“ totiž táhne zdaleka největší měrou nárůst americké produkce. Jenomže právě ve vlastním úspěchu tohoto ložiska je také zakopán pes. Zatímco ložisko by uživilo i větší počet aktivních vrtů, to samé se bohužel nedá říci o příslušné přepravní infrastruktuře. Na západě Texasu a v přilehlém Novém Mexiku se tak ropa již nyní obchoduje se značným regionálním diskontem vůči WTI, což vede producenty k omezování produkčních kapacit a počtu aktivních vrtů. To samozřejmě nehraje do karet Halliburtonu, pro který je severoamerická pevninská těžba vůbec nejdůležitějším segmentem.

Zatímco profitabilita v zádech s rostoucí severoamerickou produkcí nezadržitelně směřuje k cyklickému vrcholu (dle managementu kolem 20 %), na odhady přesto nedosáhla (19,2 % vs očekávaných 19,8 %). EPS na úrovni tržního konsenzu je tak pouze dílem daňové reformy. K tomu se přidávají páteční čísla konkurenčního Schlumbergeru (Investiční tipy), po kterých byl trh pravděpodobně nastaven na pohodlné překonání odhadů. Dle CEO Millera by problémy s přepravou v Permianu měly začít ustupovat v příštím roce.          


Čtěte více:

Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Shrnutí nejdůležitějších faktorů
23.07.2018 10:34
První polovinu roku mají světové trhy za sebou. Jaká byla? Ale předevš...
Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek
23.07.2018 11:36
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings hospodařila v...
Týdenní výhled: Nejkritičtější týden výsledkové sezóny a setkání Trumpa s Junckerem
23.07.2018 13:40
Konec minulého týdne rozhodl, že i v nejbližších dnech se budou na trz...
Tesla (-3 %) prý chce po dodavatelích zpět část vyplacených peněz
23.07.2018 15:08
Akcie společnosti Tesla klesly dnes v předburzovní fázi o více než 3 %...
ČNB: Banky čekají nižší zájem o úvěry na bydlení
23.07.2018 15:46
České banky očekávají ve třetím čtvrtletí vyšší poptávku po podnikovýc...
Analytici: CME zřejmě ohlásí za 2Q růst jádrového zisku o 14 %
23.07.2018 16:31
Mediální skupina Central European Media Enterprises oznámí svoje hospo...
Německá pochvala nadnáší Thyssenkrupp, překvapivé Hasbro si připisuje rekordní růst
23.07.2018 16:53
Pražská burza se dnes vyvarovala jakémukoli pohybu a od rána, kdy otev...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2025
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti
17:20Spotřebitelská důvěra v USA se v květnu poprvé za šest měsíců zvýšila
17:19Akcie pokračují v rally  
15:32ČNBlog: Jak dopadne vlna refixací a refinancování hypoték na české domácnosti?
15:04e15: Pilulka chystá prodej většiny svých kamenných lékáren řetězci Dr. Max
13:49EDU II podala soudu návrh na zrušení předběžného opatření k Dukovanům
13:42Nvidia ve středu reportuje čísla za první kvartál. Co od výsledků očekávat?
13:41Tchaj-wanský výrobce čipů TSMC letos otevře pobočku v německém Mnichově
13:15Footshop a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
12:12Evropská unie schválila změny emisních norem, automobilky získají více času
11:45WOOD & Company: Zpráva pro investory za 1Q 2025 - Realitní podfondy
11:44Analytický radar: Colt CZ podle Jakuba Blahy spojuje růstový potenciál i dividendový výnos
11:14Japonské dluhopisy se zvedají a pomáhají zlepšit náladu i na západních trzích  
11:10Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se mírně zlepšila, uvedly instituty
11:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní VH společnosti písemnou formou mimo zasedání
10:54Za růstem prodejů aut v EU stojí hybridy a elektromobily, Tesla se však propadá
9:13Rozbřesk: Maďarská MNB podrží úrokové sazby na vysokých 6,50 %
8:37EU a USA pokračují v obchodních jednáních, Thyssenkrupp se restrukturalizuje a futures jsou v zeleném  
6:41FX Strategie: ECB sníží sazby a svojí rétorikou bude zisky eurodolaru raději brzdit  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board