Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Di Maio: Italský rozpočet se může stát receptem pro celou Evropu

Di Maio: Italský rozpočet se může stát receptem pro celou Evropu

5.11.2018 11:50
Autor: ČTK

Italský vicepremiér Luigi Di Maio věří, že kontroverzní výdajové plány jeho vlády se mohou stát receptem k oživení hospodářského růstu v celé Evropě. Di Maio to řekl v rozhovoru s listem Financial Times. Evropská komise přitom minulý měsíc rozpočtové plány italské vlády odmítla a dala Římu tři týdny na jejich přepracování.

Vláda však dala opakovaně najevo, že rozpočtové plány měnit nehodlá. "Pokud bude tento recept fungovat zde (v Itálii), bude se na evropské úrovni říkat: měli bychom italský recept aplikovat na všechny ostatní země," řekl Di Maio listu Financial Times. Evropa je nyní podle něj připravena opustit politiku úspor a napodobit expanzivní rozpočtovou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dvaatřicetiletý Di Maio je šéfem protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). To získalo v březnových parlamentních volbách nejvíce hlasů a následně vytvořilo koaliční vládu s protiimigrační stranou Liga.

Nová koaliční vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Schodek by tak měl napřesrok místo poklesu stoupnout z předpokládaných 1,8 procenta HDP v letošním roce.

Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu. Rozpočtové plány Říma však okamžitě po zveřejnění vyvolaly kritiku ze strany Evropské unie i obavy mezi investory.

Di Maio je přesvědčen, že neshody s Evropskou komisí ohledně italského rozpočtu se podaří vyřešit prostřednictvím dialogu. "Věříme ve skutečnost, že pomocí expanzivního rozpočtu dokážeme výrazně snížit veřejný dluh," uvedl. Ekonomové nicméně zpochybňují ambiciózní odhady hospodářského růstu, na kterých jsou italské rozpočtové plány založeny, upozorňuje list Financial Times. Zadlužení Itálie v současnosti dosahuje zhruba 131 procent hrubého domácího produktu (HDP), takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.

Di Maio v rozhovoru vyjádřil přesvědčení, že evropské země napodobí hospodářskou politika prezidenta Trumpa, který se snaží podporovat hospodářský růst snižováním daní a zvyšováním vládních výdajů. "Věřím, že během příštích deseti let půjde Evropa tímto směrem, protože tímto směrem jdou Spojené státy. Americká ekonomika roste čtyřprocentním tempem díky Trumpově expanzivní politice, kterou všichni označují za špatnou. Trump zvyšuje deficit, snižuje zdanění a investuje do infrastruktury," prohlásil.

Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce, který skončil v září, vzrostl o 17 procent na šestileté maximum 779 miliard dolarů (17,7 bilionu Kč). Rozpočtové příjmy zůstaly navzdory pokračujícímu růstu americké ekonomiky bez větších změn, zatímco rozpočtové výdaje se zvýšily o zhruba tři procenta. Na rozpočtové příjmy měly negativní dopad nižší daně i stoupající náklady na správu státního dluhu.


Čtěte více:

Rozbřesk: Týden ukáže, zda zpomaluje česká ekonomika
5.11.2018 9:11
Sotva skončil jeden napínavý týden, už je tu další. Zatímco pro české ...
Křetínský po koupi podílu v Le Monde: Tisk je stěžejní pro uchování liberální demokracie
5.11.2018 9:32
Nedávná koupě podílu ve společnosti, která vydává francouzský deník Le...
Maloobchodní tržby v září rostly nejméně od února 2017
5.11.2018 9:11
Maloobchodní tržby kromě motorových vozidel v září vzrostly pouze o 1,...
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za dva roky
5.11.2018 11:29
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla v listopadu třetí měsíc z...

Váš názor
 • Matteo Salvini
  5.11.2018 14:22

  „Mámy, tátové s dětmi řeknou Bruselu: nechte nás pracovat, nechte nás žít, právo na práci, na zdraví, na studium a na důchod – jelikož v Bruselu nemají nic jiného na práci, než posílat různé dopisy. Kárné dopisy, dopisy s výhrůžkami, abychom upravili opatření a zachovali důchodovou reformu a nesnižovali daně, ba naopak zadali nové daně. NE. Nikdo a ani žádný typ dopisu nás nezastaví, Itálie už nikdy nebude jako otrok klečet na kolenou“.
  medvedvsechnosned
 • Méně znamená někdy více
  5.11.2018 13:22

  Italům by se mnohem hůře než Britům odcházelo z EU. Příčinou je společné euro. Také bývalé Československo by obtížněji opouštělo RVHP, kdyby platilo s ostatními členy RVHP nějakou umělou nadnárodní pseudoměnou.
  medvedvsechnosned
 •  
  5.11.2018 13:05

  Zvyšování deficitu je nepřímým "tiskem" peněz.
 • Tisk peněz nikdy nevede k zázraku
  5.11.2018 11:58

  Ještě nikdy v žádné ekonomice nevedla emise oběživa k prosperitě. Ano, krátkodobě lze vyvolat alespoň nominální růst, ale dlouhodobě vžy převáží engativa deficitu, růstu inflace a hlavně chybné informace obsažené v cenách. Prostě žádný zázrak, který nám bez práce, bez inovace, bez utahování opasků, bez pracné drobné politiky tržního rámce a bez podpory úsilí podnikat, vychovávat děti a donutit je pracvoat, neexistuje. je to jen iluze pro líné, hloupé a krátkozraké voliče.
  • Re: Tisk peněz nikdy nevede k zázraku
   5.11.2018 12:26

   "Tisk" ničím nekrytých peněz je pouhým šidítkem globalistů, z něhož má prospěch zejména maximálně bohatá menšina - globalistické elity. Proč jinak bychom měli nesoulad mezi jedním procentem lidí, jež vlastní polovinu světového majetku a těmi ostatními? Je třeba vidět, že za tím vším se skrývá nejenom bohatství, ale také moc majetných. I v naší zemi je to zřejmé. Na vedlejším vlákně se píše o Křetínském. Bakala s Babišem nejsou jiní. Jde o peníze a moc. Majetek = moc (nejen finanční, ale také politická) + její ovlivňování sponzoringem politiků, stran (Bakala), politických neziskovek (Soros) či skupováním médií (Křetínský, Bakala, Babiš apod.). Takhle jednoduché to celé je.
   medvedvsechnosned
   • T je možné, ale tady se řeší italský deficit
    5.11.2018 13:08

    Bakal, Křetísnký ani Babiš emisi oběživa nepotřebují. Je to šidítko pro masy. Nevím, co to je nesoulad mezi 1%, jež vlastní polovinu světového majetku a těmi ostatními. Jak by měl podle tebe vypadat soulad? 50% lidí vlastní 50% bohatství? A jak toho dosáhneš? Sebereš těm, kdo mají víc a dáš těm, kdo mají málo? Děkuji, v tom jsem vyrostl. Nechci.
    • Re: T je možné, ale tady se řeší italský deficit
     5.11.2018 13:32

     Každý činí to, co je mu systémem umožněno. Proto Babišové, Bakalové, Křetínští a jim podobní na straně jedné a na té druhé občané bez domova. Ani jedny nepřinesl vítr či déšť. Pokrytecké na systému je to, že o naše bezdomovce se postarat neumíme a cizí vítáme (ne všichni!!!).
     medvedvsechnosned
     •  
      5.11.2018 14:16

      u tebe je těžké rozeznat, zdali jsi zapálený komunista nebo zapálený nacionální socialista
      achilles
      •  
       5.11.2018 14:19

       Škatulky jsou pro demagogy.
       medvedvsechnosned
  • Re: Tisk peněz nikdy nevede k zázraku
   5.11.2018 12:16

   Italové tisknout nemohou, euro nemají pod kontrolou, takže si můžou jen půjčit a tím se dál zadlužit. Kdo jim ale půjčí, je otázkou. Prostě si řeknou o výmaz části dluhu, jako tomu bylo v Řecku. Druhá možnost je státní bankrot a návrat k národní měně.
   VeleOp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.